Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Sex v galerii můžete vyzkoušet na výstavě Erotická revue

Petr Pečenka

Petr Pečenka

15. 4. 2011

Leze na vás jaro? Pokud už teď nevíte jak ho ventilovat, výstava Erotická revue vám s hormony zamává ještě víc. Po projektu Decadence now je to totiž další výstava prošpikovaná erotikou a sexem. Autoři zůstanou anonymní. Stejně jak to udělali tvůrci tajného časopisu ze 30. let, po kterém nese výstava jméno.

Výstavu pořádá Kutnohorská Galerie středočeského kraje (GASK). Jejím kurátorům včele s šéfkurátorem Ondřejem Chrobákem se podařilo vhodným způsobem navázat na projekty, kterých jsme byli v nedávné době svědky v konkurenčních galeriích. Nejedná se sice o tak pikantní a perverzní expozici, jak to předvedla například galerie Rudolfinum se svou výstavou Decadence now, přesto zůstali raději autoři všech vystavených děl anonymní.

V dnešní době se ale už nejedená o akt ochrany své tvůrčí osobnosti před prudérní společností, jako za První republiky. Jde spíš o přímé formální navázání na tradici časopisu, který v třicátých letech vydávala v Praze Surrealistická skupina. Vycházel jako soukromý tisk a platila pro něj velmi přísná pravidla. Nesměl být veřejně šířen ani prodáván a ani nesměl být zařazen do knihoven.

Umělci v něm své příspěvky vydávali pod pseudonymy a monogramy. Na výstavě Erotická revue jsou tvůrci anonymní úplně a to i přesto, že se jedná často o známé a uznávané autory. Ostatně ani tvůrci prvorepublikové Erotické Revue nebyli žádní druhořadí pisálci nebo čmáralové. Mezi hlavními osobnostmi tehdy byl například Jindřich Štýrský, který stál i u zrodu celé myšlenky.

Nepopsatelná intimita

Výstava na diváka promlouvá mocným sexuálním hlasem. Představí se tu na 40 erotikou  nabytých děl, vizuálních i textových záznamů. Uzdičku své erotické fantazii popustilo více než 20 současných umělců nejen z České republiky. O to těžší je pokoušet se odhadnout autora toho či onoho objektu. Celkovou koncepcí výstavy je zřejmě právě anonymita tvůrců.

Ve třicátých letech lidé věděli, že podobný časopis existuje, ale že je pouze pro hrstku vyvolených. I divák v kutnohorské galerii může procházet mezi exponáty, nechat pracovat svoji fantazii, vidět, ale přitom nevědět. Prochází se mezi vystavenými pracemi, ale na štítcích u jednotlivých děl se prostě dozví jen jejich název a techniku. Autoři zůstávají nemilosrdně skryti.

Obr: Výstřik

Po tomto výstřiku budete ulepení opravdu hodně

Anonymita, která nám umožňuje ve věcech sexuality jednat svobodně, je i základní koncepcí výstavy,říká i šéfkurátor Ondřej Chrobák. Otázkou ale je, jak moc důležitá je pro tvorbu vystavujících umělců takováto svoboda a anonymita. Zvlášť dnes – v době, která už prakticky nemá žádné zábrany ani tabu.

Co se však Erotické revue nedá upřít je pozitivní a téměř analytický přístup k sexualitě jakožto potenciálnímu výtvarnému tématu. Tvůrcům snad jde spíš o ověření toho, jestli po bombastických projektech typu Decadence now má ještě smysl pracovat s tématem sexuality komorním způsobem, nikoli jako s pouhou senzací. Nečekejte proto žádný prvoplánový útok na vaše pudy. Sex, který výstava nabízí, rozhodně není neúnosně perverzní. I když bez nastartování vaší smyslné představivosti vás zřejmě Erotická revue odejít nenechá.

Jestli má výstava smysl a jak na diváka působí, můžete posoudit sami. Bude otevřena do 29. května 2011, vyzkoušejte ji.

Erotická revue – Galerie středočeského kraje (GASK)

Kutná Hora – Barborská 53

19.3.2011 – 29.5.2011

Út-Ne: 10:00 – 18:00

Vstupné je 50 korun, studenti sleva 50%

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex v galerii můžete vyzkoušet na výstavě Erotická revue