Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: Sex, smrt a honba za mocí. Takový byl Taxi Vinyl

Redakce

Redakce

14. 5. 2010

Divadlo Tramtarie uvedlo poslední reprízu hry rumunské autorky Aliny Nelegy, v níž hlavní roli hraje sex, smrt a honba za penězi, kariérou a mocí. Inscenace Taxi Vinyl, která se na olomouckých divadelních prknech hrála od 21. října 2008, vznikla za podpory Rumunského kulturního institutu a byla zároveň českou premiérou této hry.

Bar Taxi Vinyl se starými vinylovými deskami Zdroj: divadlotramtarie.cz

Deset hlavních postav. Pět mužů. Pět žen. Mezi nimi taxikář, novinářka, psychiatr či šlapka. Jejich životní cesty se navzájem kříží. Děj inscenace, která je skrz naskrz nasáklá existencionalismem, je umístěn do velkoměsta a vypovídá především o tom, jak jsou lidé ovlivňování či ovládáni svou sexualitou.

Lucie Fojtíková a Alois Pešek jako Novinářka a Fotograf Zdroj: divadlotramtarie.cz

Představení bylo poskládáno z krátkých příběhů, ve kterých vystupovaly vždy pouze dvě postavy. Jedna z postav pak zpravidla přešla i do následujícího výstupu.

Scénu tvořila železná konstrukce se žaluziemi, která ve většině příběhů představovala bar, jehož majitelem byl taxikář se slabostí pro staré vinylové desky, s příznačným názvem Taxi Vinyl. Nad železnou konstrukcí pak DJ (Erik Meldik) mixoval hudbu. Mezi jednotlivými scénami tak příjemně rozptyloval diváky.

Alina Nelega

Alina Nelega je dramatička, spisovatelka, novinářka a divadelní režisérka rumunského původu. Její divadelní hry byly přeloženy a publikovány kupříkladu v angličtině, francouzštině, ruštině nebo slovenštině. Uváděny pak jsou mimo jiné divadly v New Yorku či Londýně. Autorka je známá především díky melodramatům Amália dýchá zhluboka a Dekalog podle Rudolfa Hesse. Krom řady ocenění získala i cenu za nejlepší hru roku 2000.

Vnitřní monology za pomoci mikrofonů i videoprojekce

Za zmínku rozhodně stojí technická náročnost představení. Vnitřní monology, které postavy sdělovaly do mikrofonů, byly zároveň promítány na žaluzie. Působivým prvkem bylo i promítání záběrů publika.

Taxikář nabízející Šlapce práci v jeho baru Zdroj: divadlotramtarie.cz

Režisérem inscenace byl autor, herec, dramaturg a režisér Jiří Trnka. Jednotlivé role pak ztvárnili Petra Konvičková, Jana Posníková, Martin Dědoch, Marek Zahradníček, Alois Pešek a další.

Taxi Vinyl

Divadlo Tramtarie, Olomouc

Režie: Jiří Trnka

Hrají: Petra Konvičková, Jana Posníková, Lucie Fojtíková, Johana Jančaříková, Dáša Rybářová, Martin Dědoch, Jan Konopčík, Marek Zahradníček, Alois Pešek, Bořek Joura, Erik Meldik

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Sex, smrt a honba za mocí. Takový byl Taxi Vinyl