Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Sex i sado maso: Nový život od Martina Beneka obsahuje mnohem víc

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

1. 8. 2011

Nový život Martin Benek (část obálky knihy)Netradiční sbírka povídek Nový život od českého autora Martina Beneka si doslova libuje v boření tabu ve společnosti. Bude stát roztodivná směsice námětů za to, nebo toho bude na normálního člověka až příliš?

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Hubertus Vočko, který pracoval jako soukromý detektiv, se každé ráno utápěl v depresích. Příčinou těchto častých stavů bylo jeho chatrné zdraví, nikdy se necítil v pohodě, vždycky se něco našlo. Jediným vysvobozením se pro něho staly kouzelné červené pilulky, které mu tajně předepsal ochotný doktor. Jednoho dne mu zavolá jeho stálá klientka, která chce nachytat svého bohatého manžela při nevěře a dá mu tip na sledovací akci.

Detektiv neváhá využít naskytnutou příležitost, vezme si sebou vypůjčený fotoaparát od souseda a jede ke skladišti, kde má mít nevěrný manžel dostaveníčko s vnadnou kráskou. Hubertusovi se daří, vyfotí oba v různých erotických polohách, aniž by si ho někdo všimnul. Náhoda však detektivovi přivodí strastiplné chvilky a úspěšný konec visí na tenkém provázku.

Nový život obsahuje celkem dvaadvacet kratších povídek, ve kterých se odehrávají životní osudy různých lidí, od depresivního detektiva, sebedestruktivního souseda, až po milostné eskapády dominy, nebo mladého chlapce. Český spisovatel Martin Benek se neváhá chopit každého kontroverzního tématu, který ještě ve společnosti přetrvává a pojímá ho svým osobitým stylem, na který si je nutno zvyknout. Vše je následně ilustrováno samotným autorem, který na závěr každé části připojil černobílé kresby sličných dívek v úsporných oděvech.

Povídka Hubertus, ačkoliv je vybraná na úvod, působí v některých momentech až příliš strojeně. Časté dovětky z úst autora, ve kterých se obrací na čtenáře, v konečném hledisku spíše odrazují, než upoutávají pozornost. Přespřílišná násilnost a snaha o vtipnost má tak přesně opačný účinek, než byl původní záměr a chybí zde zcela chuť pokračovat ve čtení.

„Hubertus při pohledu do umyvadla, ohozeného mapou krve, vztekle zaklel. Implantoval si do nosu nejmíň půl kila vaty, která tu zbyla po jeho poslední přítelkyni (kterou již dáááávnovodnéééés čas, jak se zpívá v jedné notoricky známé písni! Vy ji neznáte? Opravdu? Aha. Tak nic!), a provázený náhlým záchvatem dusivého kašle vyrazil na záchod vykonat svou pravidelnou ranní potřebu.“ (str. 12)

Další části sbírky jsou na tom kvalitativně mnohem lépe, a kdo se prokouše první povídkou, nebude zklamán. Své si zde může najít hlavně mužské osazenstvo, hned v dalším příběhu Měsíc jako rybí oko autor barvitě popisuje vnadné přednosti sličné dívky, která je následně přepadena chorým mladíkem, jenž si představuje, že je vlkodlak. Také další povídka Umělec se věnuje chatrnému fotografovi, jehož mladá léta už dávno odvál čas, ale přesto stále není na konci sil a největší rozkoš nalézá v sexu s mladými dívkami. Líčení jeho milostných dobrodružství pak pokračuje ještě v příběhu z pohledu dívky, která se s ním vyspala v povídce Bohyně (Umělec II.). O aktuální témata propírané v dnešní společnosti nebude nouze.

Nový život Martin Benek (obálka knihy)

Vtip provází Vysvědčení, ve kterém si lze zavzpomínat na staré dobré školní a rodičovské časy, kdy se řešily známky, a ztotožnit se s hlavními hrdiny nebude těžké. Humornou zápletku zahrnuje také povídka Velikonoce, ve které se syn s otcem vracejí s těžkou kocovinou domů a ani jeden si nevybavuje, kdo je ten druhý. Hororové scénky související s nevěrou obsahuje Nový život a lidožroutství se věnuje povídka Manželé Skořepovi.

Na závěr sbírky autor sepsal pohádku pro dospělé O princi Kryšpínovi (neboli dětem nepřístupná verze přístupných pohádek), kde se snaží originální způsobem spojit všechny možné dětmi oblíbené příběhy v nový nevšední celek. Zkombinování několika událostí z různých pohádek s jedinou hlavní postavou Kryšpínem v čele působí až příliš přehnaně, jako kdyby někdo splácal všechny možné materiály dohromady a chtěl z toho mít funkční a přepychový barák.

Sbírka Nový život je vhodná pro starší čtenáře, kteří mají rádi lehce lechtivé příběhy s krásnými ženami, občas se rádi zasmějí, anebo rádi přemýšlí nad rozmary světa. Slova autora, který sbírku popisuje jako netypický soubor trochu humorných, mírně hororových i lehce erotických povídek, jsou značně výstižná. Nic víc nelze očekávat.

Název originálu: Nový život
Autor: Martin Benek
Obálka: Jindřich Procházka
Počet stran: 280
Vazba: brožovaná
Rozměry: 105 x 167 mm
Vydal: NAŠE VOJSKO, Český Těšín 2011
Doporučená cena: 139 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex i sado maso: Nový život od Martina Beneka obsahuje mnohem víc