Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Severská Zeměplocha

Redakce

Redakce

6. 3. 2010

Terry Pratchett: Barva kouzel„Nejdřív jsem padal,“ pokračoval Tethis, „jenže jak sami víte, když padáte, tak to nebolí. Bolí to, když dopadnete, a pode mnou široko hluboko nic nebylo.

obálka Terry Pratchett: Barva kouzel

Padal jsem a viděl, jak se mi můj svět rychle vzdaluje do vesmíru, až mi nakonec zmizel mezi hvězdami.“

„A co bylo dál?“ hlesl Dvoukvítek, který ho bez dechu poslouchal a přitom upíral zrak do mlhavého vesmíru.

„Zmrzl jsem na kámen,“ řekl Tethis. „Naštěstí něco takového náš rod celkem dobře snáší. Příležitostně, většinou když jsem míjel nějaký jiný svět, jsem zase roztál. Tak například jsem viděl svět, který měl kolem dokola vysoký skalnatý hřeben, ale jak jsem brzo zjistil, nebyly to hory, ale největší drak, jakého si dovedete představit, byl zčásti pokryt sněhem a ledovci a v tlamě si držel vlastní ocas. No dostal jsem se tam dost blízko, proletěl jsem kolem jako kometa ve výši sotva nějakých pár mil a byl jsem pryč.
– Barva kouzel

Tento drak je asociací na hada Jörmungandra, stvůry ze severské mytologie. Byl synem zrádného boha Lokiho a společně se svým bratrem, vlkem Fenrim, byl jedním z hlavních záporáků. Ódin jej jako exemplární příklad hodil do moře, ale had tam vyrostl do obrovských rozměrů, až obepínal celý Midgard (svět lidí) a zakusoval se do vlastního ocasu. Pro tento symbol věčného koloběhu života se vžilo označení Uroboros.

Při Ragnaröku, posledním boji a konci světa, bude Jörmungandr bojovat s bohem Thórem, který jej nakonec svým kladivem zabije, ale sám zemře na otravu jedem, kterým jej had otráví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Severská Zeměplocha