Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Severokorejský hotel Ryugyong je inspirován křižníkem z Hvězdných válek

Výstavba hotelu začala v roce 1987 a se svými 330 metry se měl stát největší budovou světa. Jenže došly finance i stavební suroviny a výstavba se protáhla až do dnešní doby. Stavbu aktuálně převzala egyptská firma, takže se možná těšme na dokončení!

FOTO:Hotel Ryugyong se nápadně podobá bitevní lodi z Hvězdných válek

Hotel Ryugyong se nápadně podobá bitevní lodi z Hvězdných válek

Ryugyong měl reprezentovat moc a sílu Korejské lidově demokratické republiky. Hotel se okamžitě ocitl na známkách, i když jeho výstavba byla teprve v plenkách. Začalo shánění investorů, kteří by do projektu napumpovali stovky milionů a na oplátku mohli v budově provozovat kasina, noční kluby nebo restaurace. Což si v komunisticko-dynastickém korejském režimu lze jen těžko představit.

The YouTube ID of 5rMV-YtYVYg&NR=1 is invalid.

Slavnostní otevření hotelu s 3000 pokoji bylo naplánováno na rok 1992, ale nakonec se ukázalo jako nemyslitelné. Konstruktéři neustále bojovali s nedostatkem betonu a elektřiny. Náklady se vyšplhaly na bezmála 2 procenta severokorejského HDP.

Současně trpí Severní Korea obrovským nedostatkem elektřiny, což přináší otázku, jestli bude hotel  Ryugyong někdy celkově osvětlený tak, jak bývá znázorňován na poštovních známkách.

FOTO: Ryugyong, severokorejský paskvil nebo veledílo?

Ryugyong, severokorejský paskvil nebo veledílo?

Severokorejci se zkrátka pyšní veledílem, které prozatím není schopné provozu, není zcela hotové a  pomalu ruinuje severokorejskou ekonomiku. Patří mezi nejošklivější a nejhrůznější stavbu světa. Možná se tvůrci nechali inspirovat Hvězdnými válkami, protože nedokončená konstrukce velmi věrně připomíná jednu z mnoha bitevních lodí. Rozhodně se zapsali do povědomí celého světa, ale asi ne tak, jak si původně plánovali.

Výstavba kolosu se opět hnula v roce 2008 a oficiální otevření hotelu je naplánováno na rok 2012.

No uvidíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Severokorejský hotel Ryugyong je inspirován křižníkem z Hvězdných válek