Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Šestnáctý díl Thorgala nás seznámí s Vlčicí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 4. 2011

Thorgal je u nás pro určitou sortu lidí již klasika. Nejnovější díl s pořadovým číslem šestnáct patří sice v porovnání s ostatními díly Thorgala mezi ty slabší, ale v rámci fantasy literatury se rozhodně řadí k nadprůměru.

Ilustrace na obálce komiksu Thorgal 16-Vlčice, autor: Grzegorz Rosiński

Evropská fantasy série o Vikingovi Thorgalovi má u nás již pevné čtenářské jádro. Nové fanoušky se však snaží nalákat zuby nehty. Že by to bylo zapříčiněno Thorgalovou několikaletou pauzou? To, že bylo několik dílů vynecháno a pokračuje se přesto dále? Kdo ví co je příčinou, nad opovrhováním některých jedinců vysoce kvalitní řadou ale zůstává rozum stát.

Po minulém díle jde kvalita lehce dolů

Thorgal patří mezi špici evropských fantasy komiksů. A není se čemu divit, v jeho příbězích se setkáváme s mixem historie, fantasy a sci-fi. Nejnověji vydaný šestnáctý díl pojmenovaný Vlčice má nad ostatními tu výhodu, že zde bylo nadpřirozeno zredukováno na minimum, a tak člověk příběh vnímá čistě jako historický.

Zatímco minulý díl Vládce hor byl naprosto dokonalým počinem, tentokrát se scénárista Jean van Hamme moc nepředvedl. Ačkoli si scénář stále drží atmosféru, je neuvěřitelně přímočarý a předvídatelný. Reputaci si scénárista napravuje především v závěrečné scéně, která i když se dala předvídat od jedné z prvních stran, působí značně pompézně. Z přečteného příběhu tak čtenáři utkví v hlavě především velkolepě převyprávěný závěr, jenž je navíc pro další Thorgalovy díly důležitý.

Pohlazení pro oko

Co však oproti minulému dílu na kvalitě neztratilo, je výtvarná stránka. Grzegorz Rosiński se možná ještě lépe vykreslil a stránky jsou tak lahodou pro čtenářovy oči. Jedná se o klasicky velmi kvalitní evropskou kresbu plnou detailů a atmosféry. Navíc je to jakostní ruční práce, nejedná se o žádné ubohé počítačové dopracování.

Rosiński si svá úžasná veledíla koloruje sám a příběh tak v jeho podání působí ještě více realisticky a přátelsky. Nejeví se jako odlidštěný, má účinek něčeho, co k našemu světu neodmyslitelně patří. Něčeho, co jako by se čtenářem bylo od pradávna a co čtenáře svým šarmem okouzlí a už nikdy nepustí.

Sám též obstaral náramnou malbu na titulní obálce, jež žije svým vlastním životem. Je na ní patrná hra světel, která se objevuje i uvnitř, i když ne na takové úrovni. Oproti grafické stránce doprovázející příběh jsou zde velice zřetelné tahy štětcem a dokonce povrch plátna, což kvalitu obálky ještě o jednu úroveň povyšuje a pozorovatelovo srdce při tom pohledu jihne.

Thorgal je série, ze které bude každý fanoušek fantasy či historického žánru nadšen a nad níž bude žasnout. Jediným problémem jsou díly, které byly přeskočeny. Ale neuzrál náhodou už čas na jejich vydání? Neozkoušeli si již vysokou kvalitu řady čtenáři dostatečně, aby jim bylo umožněno přečíst si i ty části, po nichž jejich srdce prahne nejvíce? Bůhví. A když ne Bůh, tak vydavatelství CooBoo určitě.

Název originálu: Thorgal #16: Louve
Český název: Thorgal #16: Vlčice
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Grzegorz Rosiński
Počet stran: 48
Vazba: papeback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros CooBoo, Praha 2011
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Šestnáctý díl Thorgala nás seznámí s Vlčicí