Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Zaklínač – Knižní klasika v podání Marka Brodzkiho

Jan Neuman

Jan Neuman

19. 11. 2010

!SPECIÁL!Víte, jak vypadá bazilišek nebo létavec? Co dovede takový drak a jaké jsou ve skutečnosti vztahy mezi lidmi a elfy? Co to znamená osud a co je pro něj člověk schopen vytrpět? Potom je pro vás seriál Zaklínač to pravé. Vychutnejte si dobrodružnou fantasy z pera Andrzeje Sapkowskyho.

Seriál Zaklínač, Zdroj: wiedzmin.pl

Polský seriál Zaklínač (Wiedzmin) je dobrodružná fantasy, odehrávající se v obdobě našeho temného středověku, plného monster, rasové nesnášenlivosti, nevěstinců, všudypřítomného sexu a na dlažbě tekoucí krve. Seriál byl natočen podle stejnojmenné knihy Andrzeje Sapkowského, přesněji podle povídkových sbírek Poslední přání a Meč osudu. Tvůrcem seriálu je Marek Brodzki, zkušený filmový, ale hlavně televizní režisére, neboť Zaklínač je televizní série, čemuž odpovídá i rozpočet, který byl sice poněkud menší, ale bylo s ním uděláno maximum.

Být zaklínačem má své výhody

Celý seriál se točí okolo zaklínače Geralta, který byl již jako malý odebrán rodičům a cvičen na zabijáka nejrůznějších příšer a monster, neboť chránit lidi před nestvůrami, to je práce zaklínačů. Geralt je však zvláštním (ne)zaklínačem, vlivem experimentů při mutacích (u zaklínačů je nutné vyvolat mutace, aby byli schopni se vyrovnat silnějším a rychlejším protivníkům) se z něj stává zcela odlišný jedinec, který to nemá mezi vlastní komunitou lehké. Odlišný je hlavně v chování k lidem, zdá se, jako by jim na rozdíl od svých bratrů více rozuměl a přemýšlel jako oni. Možná také proto projevuje větší náklonnost k ženám, takže se můžeme těšit na zajímavé erotické scény, nahých žen neuvidíme zrovna málo, jako tomu bývá v jiných seriálech, nýbrž hodně, což ke světu, který Sapkowsky stvořil, neodmyslitelně patří.

Zaklínač Geralt, Zdroj: wiedzmin.pl

Bělovlasý hrdina

Mezi to nejlepší, co se Brodzkimu povedlo, patří bezesporu výběr hlavní postavy, tedy zaklínače Geralta (Michal Zebrowski), protože takhle si ho spousta z nás představovala, když četla sbírky povídek jemu věnovaných. Během celého seriálu můžeme vidět, jak se jeho postoj a názory k lidem mění, zpočátku je naivní a jakoby nevyzrálý, což plně koresponduje s tím, že vyrůstal v separaci od lidí. Něco však zůstává stejné již od jeho výcviku. Zebrowsky sehrál úlohu tvrdého, neústupného a odvážného hlavního hrdiny, který nezapomíná a neodpouští, což si na vlastní kůži vyzkouší někteří jeho protivníci.

Čarodějka Yennefer, Zdroj: wiedzmin.socjum.pl

Geraltovou družkou a milenkou se stává čarodějka Yennefer (Gražyna Wolszczak), která byla taktéž vybrána s velkou precizností, co do vzhledu, porovnaného s popisem knihy se jí nedá téměř nic vytknout. Horší to je ale s charakterovými vlastnostmi, knižní Yennefer je tvrdá žena, která nedává za nic na světě najevo svou, byť jen chvilkovou, slabost, režisér nejspíše chtěl poukázat i na její slabší a choulostivější stránky osobnosti, na což je dost času v knize, ale v seriálu to takto zdlouhavě prostě nejde. Takže seriálová Yennefer je tvrdá, pouze dokud se „nesesype“. To, co se popravdě moc nevydařilo, je výběr barda Marigolda (Zbigniew Zamachowski), který je podle knihy sličný poeta, který se líbí ženám, proto těžko říci, co se líbí ženám na tom seriálovém, krátké černé vlasy, velký nos, to není ten Marigold, který se objevuje v knize. Naštěstí mu alespoň zůstaly ty správné charakterové vlastnosti, drzý sukničkář, který si rád přihne, by neměl chybět v žádné fantasy.

Posuďte sami, vypadá takto knižní Marigold, lamač dívčích srdcí? Zdroj: wiedzmin.socjum.pl

Atmosféra je to hlavní

Další, co se tvůrcům povedlo, je zachycení atmosféry Sapkowského knih, a to hlavně díky pochmurné hudbě, která v některých pasážích, hlavně při čekání na boj, z ní běhá doslova mráz po zádech. Nutno vyzvednout hlavně úvodní znělku, která dokonale připraví na to, co se může ve světě zaklínače stát.  Autorem této hudby je rockový skladatel a hudební producent Grzegorz Ciechowsky, který za hudbu pro Zaklínače dostal dokonce ocenění Polského filmu za rok 2001. Atmosféru podtrhují i kostýmy a masky. Z kostýmů je to především stará zaklínačská zbroj ve stylu japonských samurajů a historické zbroje všudypřítomných vojáků. Také vhodně vybrané úseky Krkonoš často vypadají opravdu drsně a bezútěšně, přesně jako svět, který Sapkowski stvořil. Jen věčná škoda opravdu malého rozpočtu, kvůli němuž si nemůžeme užít přesně těch efektů, které by ve fantasy seriálu určitě potěšily, hlavně lépe ztvárněné některé obludy.

Boj je osudem zaklínače

Na co může být seriál Zaklínač také hrdý, jsou šermířské souboje, které jsou líbivé a vidíme na nich, že při natáčení byl přítomen specialista na historický šerm. Přece jen, když rytíř drží meč, tak by to mělo být správně, je to o mnoho lepší, kdyby to vypadalo, jako když drží prase kost. V oblasti soubojů si nejvíce oblíbíte Geraltovo umění, úsporné pohyby a seky s využitím veškerých schopností, které má. Jednoduchý, ale precizní sek na krční tepnu a protivník se válí v krvi.

Na to, že je Zaklínač nízkorozpočtový seriál, představuje něco, co se na televizních obrazovkách nevídá často: geniální příběh (práce pana Sapkowského), velmi slušné výkony herců, historicky propracované kostýmy a boje, skvělou hudbu, napětí, sex a hlavně nejistotu, že se zaklínač dožije dalšího rána, stejně jako lidé, elfové i ostatní živé bytosti. Svět zaklínače je tvrdý a neúprosný, nemilosrdně vás vtáhne do příběhu a nepustí vás, dokud jej neshlédnete do samotného konce. Nevěříte? Vyzkoušejte sami.

Název: Zaklínač (Wiedzmin)
Délka: 1 sérií (počet dílů 13 po 45 min)
Tvůrci: Marek Brodzki
Kanál originálního vysílání: Polská televize
Kanál vysílání u nás: Česká televize
Hrají: Michal Žebrowski, Zbigniew Zamachowski, Marta Bitner, Gražina Wolszczak, Maciej Kozlowski.

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Zaklínač – Knižní klasika v podání Marka Brodzkiho