Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál The Killing: Pošmourná atmosféra detektivky ze Seattlu vás pohltí

Redakce

Redakce

21. 7. 2012

FOTO: Detektivové ze seriálu The Killing

Působí to jako drzost vůči divákům: natočit dvě sezóny seriálu o vyšetřování jedné vraždy? Jenže v případě The Killing to funguje. Bezvadně.

FOTO: Detektivové ze seriálu The Killing

Ústřední dvojici detektivů si rychle oblíbíte. Zdroj: distributor seriálu

Kdo zabil Rosie Larsen? Kdo, kdo, kdo? Jedna otázka se jako had vine 26 díly seriálu The Killing, zatímco možné odpovědi se po každé epizodě převrací naruby. Hledání té správné přesto zůstává po celou dobu hlavní motivací ke sledování. Ale ne jedinou: ústřední motiv o vyšetřování vraždy mladé dívky doplňují vedlejší linie, zaměřené na rodinu pozůstalých a politický boj o post starosty Seattlu, tedy města, kde se vražda odehrála.

The Killing nevzniklo na zelené louce, jeho inspirací byl dánský seriál Forbydelsen (neboli Zločin), který byl poprvé vysílán před pěti lety. Vznikly k němu dvě série, třetí se má vysílat letos v září. Stala se však kultem po celém světě, i proto americká televizní společnost AMC připravila jeho remake, který napsala scenáristka Veena Sud, jež předtím pracovala na Odložených případech.

The Killing na první pohled nepůsobí výjimečně. Ani zdaleka. Pracuje s neznámými herci, vystačí si s kulisami jednoho města, neřeší obří hrozby jako třeba 24 hodin. Jenže ze zdánlivých záporů udělali tvůrci přednosti. Neokoukané tváře, především ústřední dvojice detektivů Mireille Enos a Joel Kinnaman, podávají skvělé výkony. Nejde přitom o klasický pár sexy kočka a nabušený svalovec, jsou to normální lidi z ulice, jejich charizma ale dodává charakterům punc výjimečnosti.

FOTO: Larsenovi ze seriálu The Killing

Truchlící rodina, pochmurné prostředí… lék na letní depresi tady nehledejte.

Od prvního do posledního dílu vás scenáristé uvedou do Seattlu – a jen těžko byste ho od toho momentu chtěli opustit. Věčně zamračené a deštivé město dodává temné detektivce ideální atmosféru, zároveň umožňuje držet ucelený děj bez zbytečných odboček. Tvůrci postupně představí hlavní hrdiny příběhu: dvojici detektivů, rodinu Larsenů, starostu města Adamse a jeho ambiciózního soupeře Richmonda a několik dalších, spíše epizodních charakterů.

Podezřelý je tady každý

Postupem času se začnou vynořovat první kandidáti na roli vraha, scenáristi ale nekompromisně ukazují téměř na všechny charaktery a divák s nimi tuto hru rád hraje – i proto nevadí, že vyšetřování jedné vraždy trvá na seriálové poměry tak dlouho.

Tvůrci rovněž dokazují, že pro vytvoření dramatického krimiseriálu není třeba mít v ději hrozbu zničení celého světa, atentát na prezidenta či smrtící virus. Příběh The Killing se více zaměřuje na charaktery jednotlivých postav, které se v průběhu času mění s tím, jak odhalují svou minulost a svá tajemství.

[youtube_660]u9av38iK_Y0[/youtube_660]

Kouzlo scénáře navíc spočívá v tom, jak se jednotlivé linky příběhu proplétají. Již brzy začne být jasné, že vražda má zřejmě něco společného s kandidáty na starostu, politický boj ovlivní i zoufalé činy truchlící rodiny Larsenů, vyšetřování navíc zasáhne také do osobního života detektivů.

Zejména osud vyšetřovatelky Sarah Lindenové převrátí tato vražda naruby. Před ní se měla stěhovat se svým snoubencem z města a začít nový život, kvůli případu se jí však rodina začne hroutit. Dějová linka s jejím synem ovšem jako jediná děj zdržuje, točí se okolo stále stejných problémů a až ve finále naštěstí ustoupí do pozadí. A to je dobře, jelikož závěr seriálu vás přinutí koukat na obrazovku s ústy dokořán.

The Killing je ukázkovým příkladem toho, že na kvalitní detektivku není třeba milionový rozpočet. Stačí dobrý scénář, charizmatičtí herci a perfektní zpracování. Pochmurná atmosféra deštivého Seattlu udělá ze seriálu zážitek, který se vám zaryje hluboko pod kůži. A se sledováním nepřestanete, dokud nedostanete odpověď… Kdo zabil Rosie Larsen?

The Killing

Krimi/Drama/Mysteriózní
USA, 2011, 45 min

Režie: Daniel Attias, Ed Bianchi, Agnieszka Holland, Gwyneth Horder-Payton, Patty Jenkins
Hrají: Michelle Forbes, Liam James, Billy Campbell, Patrick Gilmore, Brent Sexton, Annie Corley, Chad Willett, Joel Kinnaman, Jamie Anne Allman, Mireille Enos, Brendan Sexton, Kristin Lehman

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál The Killing: Pošmourná atmosféra detektivky ze Seattlu vás pohltí