Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Svatyně: Ohrožení lidské rasy nebo nadpřirozených tvorů?

Redakce

Redakce

10. 9. 2010

Žijí mezi námi, mezi obyčejnými lidmi, můžete je potkat v každodenním životě, možná je znáte. Někteří se bojí sami sebe a netuší, jak by mohli svůj nadpřirozený dar použít ve prospěch dobré věci. Kolem jejich existence se točí mnoho nevysvětlitelných záhad. Krycí jméno abnormálové.

Dr. Magnusová a Ashley plní úkol Zdroj: fanpop.com

Po celém světě jsou rozmístěna útočiště pro abnormály – živočichy, lidi a prapodivné existence s nadpřirozenými schopnostmi. Mnoho z nich žije v absolutní dezorientaci, protože netuší, jak se mají zařadit do normálního života a používat své schopnosti. Odpovědi na své otázky naleznou v zařízeních Svatyně, které jim pomáhájí pochopit svou temnější stránku. Pro mnoho abnormálů jsou tato střediska smyslem jejich existence.

Založila je Dr. Helen Magnusová (Amanda Tapping) před 157 lety, kdy si píchla čistou upíří krev a díky ní získala dlouhověkost. Pokouší se všem abnormálům pomoci a zároveň zkoumá jejich schopnosti. Mnoho neobyčejných živočichů našlo azyl v jejích Svatyních a díky tomu se pokoušejí Dr. Magnusové pomoci s obtížnými případy, v kterých jde často o holý život. V záchranném týmu se nachází její dcera Ashley (Emilie Ullerup), velice talentovaný psychoanalytik Will Zimmermann (Robin Dune), PC analytik a něco navíc Henry (Ryan Robbins) a její dlouholetý přítel Yetti (Christopher Heyerdahl). Tento herec ztvárnil i jejího bývalého snoubence Druitta.

Tvůrci a technika

Hlavními strůjci seriálu Svatyně (Sanctuary) jsou Martin Wood – režisér a Damian Kindler – scénárista, kteří se podíleli i na jedinečné Hvězdné bráně (Stargate). V některých scénách si bystrý divák všimne stejné výstroje z předchozího seriálu, například představitelka Ashley občas nosí boty Magnum Hi-Tech či LC2 opasek. Damian Kindler napsal první podobu Svatyně v roce 2000, ale dvouhodinový pilot skládající se z 8 webových epizod se začal natáčet až v lednu 2007. Pilotní díl skutečného seriálu se od webových mírně liší, protože na něj tvůrci potřebovali navázat další příběh.

K natáčení seriálu kameramani použili tzv. RED One kamery, díky nim je seriál Svatyně první svého druhu v Severní Americe. Herci jsou snímání v zeleném prostředí, veškerá monstra nebo pozadí se dodělávají v postprodukci. Některé zadní projekce nebo efekty působí jako pěst na oko, ale v průběhu druhé řady, která se pyšní větším rozpočtem a propracovanějšími efekty, se už nedokonalosti dají skousnout.

Herci a hosté

Amanda Tapping ztvárňuje hlavní postavu Dr. Helen Magnusové perfektně, dokonce skvěle mate svým britským akcentem. Její fanoušci potřebují čas pro vstřebání a zaposlouchání, protože chvilku trvá, než pochytí jakékoliv anglické slovo. Akcent použili tvůrci pro zdůraznění jejího stáří, podpořeného četnými a užitečnými zkušenostmi. Tapping má dostatek prostoru pro předvedení svého hereckého umu, který ve Hvězdné bráně nemohla pečlivě rozvinout. Kromě hlavní představitelky také zastává funkci producentky.

Christopher Heyerdahl prostupuje oběmi sériemi, ať už v masce Yettiho, nebo bývalého snoubence Dr. Magnusové, Druitta. Jeho obrovské charisma odzbrojuje už v prvním díle, kdy se objeví před branami Svatyně jako Druitt. Kostým Yettiho není jeho první zkušenost s maskou, zahrál si například i v seriálu Stargate Atlantis, kde ztvárnil několik Wraithů.

Dr. Magnus se pokouší rozluštit další případ

Herecké výkony Emilie Ullerupové, Robina Dunea, Ryana Robbinse a Agam Darshiové, která se objeví v druhé sérii jako Kate Freelandrová, jsou velice dobré. Občas se sice objevuje přehrávání, ale ve většině případech působí jako odlehčení situací. V prostředí zelených stěn se točilo nepřetržitě, a tak museli představitelé využít svůj herecký talent k udržení důvěryhodnosti scén, což se jim celkem povedlo.

Jako hosté se ukáží Michael Shanks, kterého mnozí znají z role Daniela Jacksona, Callum Blue ze seriálu Mrtví jako já, Kandyse McClure z Battlestar Galactiky a mnoho dalších.

Děj a dobře zvolené náměty

Kanadský seriál Svatyně je hodně odlišný od ostatních, protože jeho se děj neodkrývá postupně. Ve dvou sériích rozebírá hned několik příběhových linií, které postupně končí a uvolňují místo novým s úplně jiným dějem a zápletkou.

Dr. Magnus a Jimmy na útěku

Některé díly na sebe absolutně nenavazují, jsou zajímavé kvůli dobře zvoleným tématům – pojednávají o legendách čerpajících z daleké historie. Dalšími náměty jsou Jack Rozparovač, Titanic, Sherlock Holmes a Watson, upíři, neškodné olihně, Triáda a mnoho dalších vděčných a nevyčerpatelných témat. Všechny jsou perfektně zpracované a okořeněné příjemným humorem. Druhá řada má otevřený konec a už se objevil i trailer na třetí, která by měla odstartovat letos na podzim. Na první pohled vypadá dost slibně.

Přijetí seriálu fanoušky

Fanoušci jsou rozdělení do dvou táborů. Lidé, jež sledují pár dílů, nic si o seriálu nezjistí a jsou zklamání, protože tvrdí, že horší seriál a vizuální efekty ještě neviděli. Druhý tábor je plný nadšenců, kteří fandí celému projektu a těší se na další řadu, kvůli níž objíždějí mnoho festivalů, sledují fan stránky a hltají každou informaci o novém uvedení.

Asi jde hlavně o to, že projekt Svatyně byl menší experiment. Tvůrci čekali, jak se seriál ujme, protože se diváci s takovouto technologií ještě nesetkali. První i druhá řada získala několik cen, záleží pouze na divácích – jak moc jsou přístupní novým věcem.

Název seriálu: Svatyně (Sanctuary)
Délka: 2 série (8 wepizod, 26 TV epizod, 42 – 45 minut)
Tvůrci seriálu: Damian Kindler, Martin Wood, Amanda Tapping, Lee Wilson, Andrew Lockington, Brenda Turner, Steve Scott
Kanál originálního vysílání: Syfy
Kanál vysílání u nás: AXN SCI-FI
Hrají: Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, Emilie Ullerup, Robin Dune, Ryan Robbins, Agam Darshi

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Svatyně: Ohrožení lidské rasy nebo nadpřirozených tvorů?