Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Stav beztíže: Vztahy zabíjí celkem povedený námět

Redakce

Redakce

22. 10. 2010

V nedaleké budoucnosti se nepoužívají peníze, pouze finanční karty se zabudovanými čipy a vizitky, jež mají zakódované číslo volaného. Technika je natolik zlepšena, že se může létat i na vzdálenější planety a prozkoumávat vesmír. Proto Američané vysílají osmičlenný tým, který má reprezentovat Zemi a zároveň zkoumat jiné planety. Každý den se prodlužuje vzdálenost mezi vesmírnou stanicí Antares a Zemí, posádce se s přibývajícími dny dějí zvláštní a nevysvětlitelné věci. Kdo nebo co za tím stojí?

Start výpravy v seriálu Stav beztíže Zdroj: distributor seriálu

Hlavní zápletkou seriálu Stav beztíže (Defying Gravity) je tajemná síla, o které se mluví pouze v nejvyšších kruzích zabezpečení. Tudíž je o pravém cíli mise spraveno pouze vedení. Posádce se vše zamlčelo, aby nemohla couvnout. Právě oni jsou oběťmi halucinací a zvláštních snů, které je pronásledují.

Hlavním vypravěčem je jeden z hlavních členů posádky, Maddux Donner (Ron Livingston), který má s vesmírem nepříjemné zkušenosti. Spolu se svým spolupracovníkem Tedem Shawem (Malik Yoba), s kterým se dostal shodou okolností na palubu Antares, musel uposlechnout příkaz nadřízeného a zanechat na Marsu dva členy svého týmu.

Přetvářka chrání ega

Aby se mohla posádka Antares dostat do vesmíru, musela na sobě celých pět let tvrdě dřít. Právě s touto jejich minulostí se diváci seznamují prostřednictvím povedených flashbacků. Dalo by se říci, že Donner na začátku každého dílu uvede jedno hlavní téma, na jehož základě se diváci spolu s hlavními hrdiny dostanou do minulosti a rozmotávají propletené vztahy, které se za posledních pět let stihly vyhrotit. Flasbacky dopomáhají k výbornému prokreslení psychologie celé posádky.

Donner a Ted poslouchají příkazy

I když každého z astronautů trápí nedořešená minulost, jako správní reprezentanti Země na sobě nedají nic znát. Ať se jedná v případě Donnera o zkaženou misi na Marsu nebo o děsivé vzpomínky z války hlavního psychoanalytika a lékaře na Antaresu, Evrama Mintze (Eyal Podell).

Nadějný začátek

Prvních pár dílů může diváky strhnout, protože se seznamují s hlavními hrdiny, novými technologiemi a velmi nadějným námětem. Do půlky seriálu, který má kvůli nízké sledovanosti jen 13 epizod, je vše velmi zajímavé a nové. Bohužel, po odkrytí hlavní příčiny, která ztrpčuje posádce život, a stěžejnímu cíli mise, děj sklouzává k detailnímu rozpitvávání vztahů posádky a konečný výsledek připomíná nepovedené telenovely.

Ústředním vztahem seriálu Stav beztíže je Donner se Zoei Barnesovou (Laura Harris), která příjemně překvapila odlišným hereckým výkonem než v seriálu Mrtví jako já. Téma jejich vztahu se objevuje v každém díle. V druhé polovině se ústřední zápletkou stávají především oni dva a četné náboženské polemiky, za kterými stojí věřící Paula Moralesová (Paula Garcéz). V posádce zaujímá roli „reportérky“, musí zdokumentovat cestu a odpovídat na různé dotazy ze Země. Jako třešnička na dortu působí zvrácené počínání Jen Craneové (Cristina Cox), jež uměle přivedla na svět králíka, aby se ve vesmíru necítila osaměle.

Vyvolení a herecké výkony

S tímto počínáním a nevyrovnaným chováním by se ani jeden z hlavních hrdinů do vesmírného programu v reálním světě nedostal. Všichni mají svá traumata, jež se dostávají na povrch a omezují jejich rozhodování. Objevuje se zde menší háček, z vesmírného programu do jejich výběru nemohl nikdo mluvit, protože kandidáty si vybral tajemný objekt nazvaný Beta.

Bez humoru je nuda

Tvůrcem seriálu je James D. Parriott, jenž působí jako producent, scénárista i režisér. Celý projekt se tváří příliš vážně, schází mu alespoň malá špetka humoru. Postava jako dělaná pro hlášky, která by nejednoho člena týmu zvedla ze židle, je Steve Wassenfelder (Dylan Taylor). V posádce zaujímá místo znuděného fyzika. Má nemístné poznámky o pornu a Paulu Moralesovou přivádí k šílenství. Škoda jen, že jeho hlášky žádným způsobem neuchvátí.

Během třinácti dílů by si diváci měli zvyknout na hlavní postavy i v tom případě, že jim nebudou sympatické. Ve výběru hlavních hrdinů působí Stav beztíže zvláštním dojmem, protože diváky může občas napadnout, že vesmírná stanice Antares funguje jako Noemova archa. Každý z herců je naprosto odlišný (pletí, chováním, původem) a na některé si nejde zvyknout ani v poslední epizodě.

Povedené grafické zpracování

Záběry lodi ve vesmíru, nebo výlety astronautů ven působí příjemným dojmem. Nejsou násilné a vzdálené planety, vesmír i zmenšená Země nevypadají uměle. Kosmonauti se v lodi nevznášejí jen díky jejich magnetickým oblekům, ostatní tělesa (někdy i krev) se řídí fyzikálními pravidly stavu beztíže.

Zoe a Steve pracují

Jedinou vadou na kráse celého seriálu je postupné sklouzávání k sentimentálnímu balastu, bez kterého by se celý příběh klidně obešel. Když tvůrci odkryli tajemství, vzniklo jim mnoho volného prostoru, který zkrátka zaplnili emocionálními výlevy posádky. Zakončením seriálu první řadou udělali tvůrci správné rozhodnutí.

Název seriálu: Stav beztíže (Defying Gravity)
Délka: 1. série (13 epizod po 43 minutách)
Tvůrci seriálu: James D. Parriot, Fred Gerber, Ben Brafman, Shawn Pierce
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: AXN, Prima COOL
Hrají: Ron Livingston, Malik Yoba, Andrew Airlie, Paula Garcés, Florentine Lahme, Eyal Podell, Dylan Taylor, Christina Cox, Laura Harris

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Stav beztíže: Vztahy zabíjí celkem povedený námět