Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Roswell: Ufoni v lidských podobách – obsadí naši planetu?

Redakce

Redakce

7. 1. 2011

Jsou mezi námi, na první pohled vypadají jako obyčejní středoškoláci. Poznávací znamení? Milují sladké věci okořeněné lahvičkou Tabasca. V krajních mezích dokonce používají své schopnosti, ale ze svého původu jsou vyděšení mnohem víc, než by si pozemšťané dovedli představit. O kom je řeč? UFOUNI!

Hlavní hrdinové Max a Liz řeší prekérní situaci

Hlavní hrdinové Max a Liz řeší prekérní situaci Zdroj: youtube.com

V městečku Roswell, které je známé kvůli údajné havárii UFO v padesátých letech, žije neobyčejná parta teenagerů, kteří se pokouší chovat nenápadně, protože skrývají velmi křehké tajemství – jsou mimozemšťané. Sami si nepamatují své přistání na zemi, vědí toho o sobě opravdu málo a ani netuší, jakou mají moc.

Když jeden z hlavních hrdinů Max Evans (Jason Behr) zachrání svou tajnou lásku před smrtí, začnou se o něho, jeho sestru Isabel (Katherine Heigl) a kamaráda Michaela (Brendan Fehr) zajímat lidé, kteří jim chtějí ublížit. Mají na ty tři spadeno, protože se domnívají, že jsou mimozemšťané – v odhadu se nemýlí, ale důkazy se těžko shánějí. Kromě Liz (Shiri Appleby), kterou Max zachránil, se pravdu dozvídají i její přátelé Maria (Majandra Delfino) a Alex (Colin Hanks).

Čím víc lidí se dozví o jejich tajemství, tím se milostné vztahy pozemšťanů a ufonů zamotávají a občas se stávají i unavujícími. Vyhrocuje se i pátrání FBI v čele s agentem Piercem (David Conrad), který svoje hledání jen tak nevzdává. Příběh strhává diváky svým napětím a akcí, které jsou prostoupeny skoro každým dílem.

Podoba se Smallville

Jejich situace a vlastně celý příběh je velice podobný životu Clarka Kenta, který se musí kvůli svému nadání také skrývat a chránit své přátelé, protože jsou kvůli němu v ohrožení.

Celkem podstatný rozdíl se objevuje v částech seriálů, kdy se Clark pokouší konat dobro a oproti tomu se roswellská trojka zprvu této oblasti vyhýbá, protože by na sebe zbytečně upozornili a mohla by se jim přihodit nehoda, o které by samozřejmě vláda nic nevěděla.

Max, Isabel a Michael se brání většinu svého života spíš federálním agentům než ufonům (správně, na Zemi jsou i jiní ufoni, kteří se chtějí vrátit na svoji původní planetu), kteří je ohrožují. Jejich výhodou se stává fakt, že těch špatných mimozemšťanů je menší množství než ve Smallvile.

Životy v ohrožení

Životy hlavních i vedlejších postav jsou v ohrožení a hlavní představitelé celkem s přehledem zvládají své role středoškoláků. Představitel Maxe Jason Behr svým pohledem občas připomíná opuštěné štěně, z něhož se postupem času stává průbojný buldoček, který by měl ostatní vést k jejich osudu.

Skoro všichni hlavní protagonisté, kteří v seriálu Roswell začínali, jsou momentálně známí z větších rolí a pro diváky může být příjemné sledovat své favority v mladších letech a porovnávat jejich herecké výkony.

Seriál Roswel stvořil Jason Katims a jeho nápad umístit Maxe, Isabel a Michaela do Roswellu v Novém Mexiku byl strategický tah, o kterém se mluví i v průběhu seriálu. Roswell je přece poslední místo, o kterém by ti špatní mimozemšťané, jež hlavním hrdinům ztrpčují život, přemýšleli jako o útočišti své kořisti.

Velké pole působnosti si zasloužili i herci, jež mohli předvést své další koníčky. V seriálu Roswell zazářila Majandra Delfino, která v několika dílech předvedla svůj krásný hlas. Dalším zpěvákem a muzikantem byl představitel šerifa Valentiho (William Sadler), který v reálném životě hraje na kytaru a zpívá. Byla to pro ně určitě výjimečná příležitost, kterou oba skvěle zvládli.

Fanoušci uplatili producenty

V průběhu vysílání první řady měl Roswell nízké ratingy, proto měl být brzy zrušený, ale fanoušci si to nenechali líbit a posílali producentům lahvičky Tabasca. Jejich píle na sebe upozornit zabrala a seriál se dočkal pokračování.

Michael a Max přemýšlejí nad nepříjemnou situací

Michael a Max přemýšlejí nad nepříjemnou situací

Druhá a třetí řada se mnohem více zamotává, vznikají v ní uzle, které jdou opravdu těžce rozvázat – přátelé umírají, ale vracejí se ve snech, přichází další mimozemšťanka, která obrátí celou partu vzhůru nohama, a hlavní hrdinové se konečně dozvědí, kdo byli v minulém životě a co se děje na jejich planetě.

Jejich pátrání diváky dovede k minulým životům, které prožívali na jiné planetě, celkové vyznění příběhu i těžce rozluštitelných hádanek příjemně podbarví hudba. Úvodní píseň Here With Me patří britské zpěvačce Dido, kvůli této písničce si ji každý fanoušek Roswellu zapamatoval a oblíbil. Hudbu celého seriálu Roswell měl na starost známý skladatel Joseph Williams, který má na svém kontě například celovečerní dětský film Lví král (Lion King) nebo komediální seriál Rodinná válka (War at home). Soundtrack k seriálu je velice příjemný, celému příběhu dodal určité kouzlo.

Budoucí diváky by mohlo odradit velké množství dílů. Každá řada by šla aspoň o pět či šest epizod zkrátit a hlavní linii by to vůbec neuškodilo. Naopak by seriál po celý svůj průběh udržel diváky v napětí a očekávání. Středoškolští ufoni s lidskými city je pro změnu příjemné odreagování pro fanoušky teenage scifi.

Název seriálu: Roswell (Roswell)
Délka: 3 řady (61 dílů po 45 minutách)
Tvůrci seriálu: Jason Katims, Donald D. Moor, Patrick R. Norris
Kanál originálního vysílání: The WB, UPN
Kanál vysílání u nás: TV Nova
Hrají: Jason Behr, Shiri Appleby, Katherine Heigl, Brendan Fehr, Majandra Delfino, Colin Hanks

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Roswell: Ufoni v lidských podobách – obsadí naši planetu?