Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Řekni, kdo tě zabil: Obživlé mrtvoly napráší své zabijáky v pohádce pro dospělé

Redakce

Redakce

25. 2. 2011

Ned a Chuck se líbají na pohřbu svých rodičůNed vlastní obchod s koláči a při prvním setkání působí jako příjemný a bezproblémový člověk, ovšem pokud se přehlédne jeho nezvyklý koníček oživování mrtvých. Z počátku se mu celkem úspěšně vede rozlousknout nevyřešené vraždy, ale jednoho dne narazí na svou dětskou lásku Chuck, což mu zkomplikuje dosud celkem nenaplněný život.

Nemohou se dotýkat holou kůží, ale přes igelit to nevadí

Chuck překvapila polibkem Neda, přes folii se jim nic nestane Zdroj: youtube.com

Fantasy seriál Řekni, kdo tě zabil (Pushing daisies) se zpočátku zamýšlel jako spin-off seriálu Mrtví jako já (Dead Like Me), ale po prvních devíti dílech si vydobyl další pokračování. Tyto dva skvosty bezesporu spojuje jméno Bryana Fullera, který má prsty například v seriálech Hrdinové (Heroes) nebo Wonderfalls.

Seriály Řekni, kdo tě zabil a Mrtví jako já (Bryan Fuller tento seriál opustil po čtvrté epizodě) mají společného tvůrce i téma smrti, rozdíl je však v tom, že hlavní hrdinka z Mrtví jako já Georgia (Ellen Muth) může životy pouze brát, přičemž Ned (Lee Pace) dokáže život vzít i navrátit. Samozřejmě jeho neobvyklá vlastnost má celkem podstatný háček. Může mrtvé přivést zpět pouze na šedesát vteřin. Pokud obživlá mrtvola ve světě živých setrvá o vteřinu déle, okamžitě v Nedově nejbližším okolí zemře člověk nebo zvíře, záleží na tom, koho právě oživil. Ned tedy může přivést zpět lidi, zvířata (například svého psa Digbiho) i rostliny.

Obživlá láska přináší problémy

Ned kvůli své schopnosti vede celkem nudný a osamělý život, do něhož vstoupí detektiv Emerson Cod (Chi McBride). Díky Nedovi, který v márnici oživí mrtvolu a zjistí, kdo ji zabil, dostane Emerson vždy tučnou odměnu. Touto cestou koláčník oživí i svou dávnou lásku Chuck (Anna Friel) a Emersonovi začnou problémy. Kromě faktu, že místo ní umře jiná osoba a Ned Chuck protlačí do týmu Ned-Emerson, musí ještě ke všemu detektiv ústřední zamilované dvojici dělat v určitém slova smyslu prostředníka, z čehož je naprosto odvázaný. Jako třešnička na dortu se postupem času do týmu Ned-Emerson-Chuck přidává servírka Olive (Kristin Chenoweth) toužící po koláčníkově srdci.

Celá zápletka seriálu Řekni, kdo tě zabil vyznívá jako úsměvná pohádka a zpracování tomu jen přidává na přitažlivosti. Každý díl uvozuje vypravěč Jim Dale, jehož hlas mnozí znají z originální čtené verze Harryho Pottera, což je skvěle promyšlená strategie k navození pohádkové nálady. Po úvodní řeči mohou diváci prostřednictvím flashbacků nahlédnout do Nedovy minulosti, kde se malý klučík pral s problémy, s nimiž se jako dospělý v každém díle postupně vyrovnává.

Pohádkově-fantazijní rozpoložení podporuje i hudba, která občas připomíná ukolébavky. Pod seriál Řekni, kdo tě zabil se zapsal skladatel Jim Dooley (Šifra mistra Leonarda, Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly), který si za něj odnesl cenu Emmy.

Stylizovaná pohádka pro dospělé

Některé diváky by mohlo odradit barevné prostředí celého seriálu, protože sem tam připomíná Karlíkovu továrnu na čokoládu. To ovšem není jediný případ, kdy Řekni, kdo tě zabil upozorňuje na stylizované filmy Tima Burtona. Když se diváci zaměří na naivitu dialogů nebo pohled hrdinů na svět, určitě se jim vybaví optimismus Evena McGregora ve Velké rybě. Dokonce v jednom díle veršovaná řeč Jima Dalea evokuje podobný tón animovaného filmu Vincent, kterého rovněž stvořil Tim Burton. V seriálu se ale neobjevují pouze odkazy na filmy tohoto tvůrce, ti všímavější zaznamenají například scény z Titanicu nebo Hitchcockových Ptáků.

Hlavní protagonisté seriálu Řekni, kdo tě zabil

Hlavní protagonisté seriálu Řekni, kdo tě zabil

Kromě připomenutí jiných filmů si diváci mohou všimnout i dalších podobností se seriálem Mrtví jako já. Obě bandy lidí se setkávají v kavárnách a odtamtud vždy směřují k různým případům, které jim buď sami zavítaly přímo pod nos, nebo je dostaly rozkazem. Vypočítavá a sarkasmem prostoupena postava detektiva Emersona Coda se aspoň čtvrtinou svého charakteru přibližuje k negativistické osmnáctileté Georgie, která i svým vzhledem dává jasně najevo, že jí celý svět (i po smrti) může vlézt na záda. Možná proto dokáže Emerson zkazit (díky za něj) každou romantickou chvilku nebo pohled zpomalený kamerou mezi Nedem a Chuck.

Absurdita vystřídána seriózním příběhem

Čeští překladatelé samozřejmě nemohli doslovně nebo přibližně přeložit originální název Pushing Daisies, který znamená vytlačování sedmikrásek ze země – naráží na to, že mrtvola v zemi překáží přirozenému koloběhu přírody. Proto zvolili úplně jiný název, narážející na celkem drsný koláčníkův koníček. Záměr přilákat co nejvíce zvědavých diváků se jim povedl.

Seriál od počáteční absurdity pozvolně přechází v celkem seriózní příběh, který je zakotvený v minulosti hlavních hrdinů. První řadu by se dalo sledovat před spaním jako pohádku pro dospělé, avšak více pozornosti neuškodí, protože v dialozích je použito velké množství metafor, které svou nápaditostí vzbudí divácký zájem. Druhá řada celkem obstojně rozpracovává všechny postavy a jejich příběhy spojené s minulostí, dochází k nečekaným odhalením a k lepšímu zpracování obživlých, kteří v mnoha případech umírají při absurdních situacích a podle toho také vypadají, zkrátka tvůrčí tým si s nimi dal pěknou práci.

Anna Friel jako Chuck čeká na vzkříšení

Chuck v podání herečky Anny Friel, která ztvárnila i čachtickou paní, dostává druhou šanci

Seriál Řekni, kdo tě zabil neláká diváky pouze na své velice dobře propracované prostředí, ale v podstatě na absurdní, ale přitažlivý příběh, který je postaven hlavně na podivných postavách. Ty jsou zajímavé svou zvláštností a tajemstvími, která po mnoha letech vyplývají na povrch. Divákům, kteří k tomuto seriálu budou přistupovat s nadsázkou, sedne a dobře se u něj pobaví.

Název seriálu: Řekni, kdo tě zabil (Pushing Daisies)
Délka: 2 řady (22 dílů po 40 – 45 minutách)
Tvůrci seriálu: Bryan Fuller, Bruce Cohen, Lawrence Trilling, Jim Dooley
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: Tv Prima, Prima COOL
Hrají: Lee Pace, Anna Friel, Chi McBride, Jim Dale, Kristin Chenoweth, Ellen Greene, Swoosie Kurtz

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seriál Řekni, kdo tě zabil: Obživlé mrtvoly napráší své zabijáky v pohádce pro dospělé