Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Posel ztracených duší: Mysteriózní podívaná dojímá k slzám

Redakce

Redakce

17. 12. 2010

Zbloudilé duše nemohou opustit zemi, protože nemají vyřešené osobní problémy. Potřebují si je vyřešit, aby mohli jít na onen svět. Melinda Gordnová jim pomáhá v cestě za světlem, protože má zvláštní dar, který jí dovoluje mluvit s duchy.

Jim kromě podporování Melindy zachraňuje životy i jiným lidem Zdroj: youtube.com

Zpěvačka, producentka, herečka a režisérka, která se proslavila hlavní rolí v teenagerském hororu Tajemství loňského léta (I Know What You Did Last Summer), Jennifer Love Hewitt, účinkuje v seriálu Posel ztracených duší jakožto prostředník mezi pozůstalými a duchy, již se nemohou dostat na onen svět, protože mají ve světě živých nevyřízené resty. Melinda (Jennifer Love Hewitt) se šťastně provdala a se svým mužem Jimem (David Conrad) se odstěhovala do města Grandview, diváci prožívají průběh jejich manželství – stavbu domu, rozjezd Melindiných starožitností, řešení kostlivců minulosti – se vzrůstajícím zájmem, protože jejich život neustále narušují zbloudilé duše, které nevědí kudy kam.

Nejpoutavějším se v seriálu stává soužití dvou hrdinů, které by jim kdekdo mohl závidět. Jim splňuje obrázek dokonalého muže (zarážející, že není gay), který Melindě věří a pomáhá jí ulehčit každodenní stresy, vyvolané jejím darem (jak jej sama nazývá).

Věčná láska

Nenajde se snad jediná epizoda, v níž by Melinda neuronila slzu. Každý promarněný i nadějný osud prožívá s velkým zápalem, jež se jí pokaždé velice dotkne a při těchto příležitostech se může spolehnout na Jima, který funguje jako její ochranná skála. Melinda pomáhá ztraceným duším, protože je přesvědčená o tom, že koná dobro. Své matce to bohužel nemůže vysvětlit, a proto mezi sebou mají velice špatný vztah. Celý příběh se může rozdělit do dvou rovin, kdy se jedna zaměřuje na Melindiny vztahy, druhá na příběhy světlých i tmavých duchů, kteří Melindě komplikují život.

Už pouhá zmínka o jejich harmonickém životě vypovídá o tom, že se seriál, stejně jako například Čarodějky (Charmed), zaměřuje na divačky, protože se v něm nachází přemíra komplikovaných vztahů a nerozluštitelných citů. Stává se přitažlivý tím, že Melinda kvůli svému daru připomíná Hercula Poirota. Jako protiváha detektivních příběhů se staví její hloupá nebojácnost, jež může některé diváky nepříjemně překvapit (bezbranná Melinda jde v noci bez baterky do lesa a překvapivě jí nikdo kromě duchů nezraní), ale na druhou stranu se v seriálu díky jejím výstřelkům objevuje i napětí.

Kořeněné postavy

Sama Melinda a Jim jsou moc vážní a zamilovaní, aby se s nimi divák pobavil a odpočinul si od chmurných témat. Proto fungují v seriálu Posel ztracených duší postavy vybavené sarkasmem a cynismem, jež Melindě pomáhají v jejím druhém zaměstnání.

Kromě pobavení, napětí a očekávání se diváci mohou těšit i na oblečky, které Melinda v průběhu pěti řad vystřídá. Návrháři se nezapřeli, protože oproti Jimovi má Melinda bezedný šatník. Detailisti by se mohli ptát na to, kde na všechno oblečení bere Melinda peníze, když má za manžela záchranáře a jí se teprve rozjíždí obchod.

Melinda řeší osobní spory Zdroj: youtube.com

Podobnou otázku by mohli klást i v případě, kdy si Melinda vesele vykračuje po Grand View a  pokouší se ve své druhé práci udržet konverzaci se vzduchem místo s člověkem (duchové jsou holt neviditelní).

Ale tyto úsměvné detaily jdou přehlédnout, protože se seriál vždy stočí k hlavnímu tématu – Melinda pomáhá přejít duším na onen svět, ale jsou tu i tací duchové, kteří jí v tom chtějí zabránit a ona musí vymyslet plán, jak dané situace řešit s pomocí vyšších sil.

Spin-off a odezva

Při vysílání druhé řady se na oficiálním webu Posla ztracených duší spustil spin-off Ghost Whisperer: The Other Side, jež přečkal až do páté řady původního seriálu. Ten se s přibývajícími řadami stává méně přitažlivý, ale to neznamená, že se na něj nedá dívat. Naopak potěší nenáročné diváky, kteří si chtějí odpočinout a představovat si pohádkové soužití, které spolu prožívají Jim a Melinda. Rozhodně nic pro otrlé diváky.

Název seriálu: Posel ztracených duší (Ghost Whisperer)

Délka: 5 řad (107 epizod po 45 minutách)

Tvůrci seriálu: Ian Sandler, Eric Laneuville, John Gray

Kanál originálního vysílání: CBS

Kanál vysílání u nás: AXN

Hrají: Jennifer Love Hewitt, David Conrad, Camryn Manheim, Christoph Sanders

Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Posel ztracených duší: Mysteriózní podívaná dojímá k slzám