Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Návštěvníci: Česká klasika strčila do kapsy i zahraniční produkci

Redakce

Redakce

25. 3. 2011

Jak asi bude vypadat budoucnost v roce 2484? Bude existovat Země a život? Podle Centrálního mozku lidstva rok 2484 přinese blízký konec veškeré existence. Proto lidstvo vyšle do minulosti čtyřčlennou výpravu, která je při návratu do roku 1984 šokována. Uvědomuje si, že tehdejší život nebyl tak špatný, jak se domnívali.

V roce 2484 Centrální mozek lidstva, v podobě počítače dohlížejícího na Zemi, ohlásí výpočty oznamující srážku zeměkoule s blížící se kometou. Lidstvo proto vysílá do roku 1984 čtyřčlennou skupinu, která má za úkol získat pověstné sešity génia přelomu století Adama Bernaua (Viktor Král), v nichž by měla být odpověď na záchranu planety.

Cestovatelé v čase se vrátí do dne, kdy má Adam jedenácté narozeniny a podle historie přesně vědí, kde by se cíl jejich pátrání měl nacházet. Bohužel nepočítají s určitými odchylkami provázejícími mladého génia, z něhož se překvapivě vyklubal průšvihář, a proto musí návštěvníci v roce 1984 strávit delší dobu než očekávali.

Československý seriál Návštěvníci se svou vynalézavostí a záživnou zápletkou stal jedním z klenotů televizních seriálů tehdejší doby. Tvůrci Ota Hofman a Jindřich Polák zvolili vyhovující stopáž a počet dílů, které svým provedením, skvělým výběrem dětských i dospělých herců a nevtíravým humorem tvoří příjemnou podívanou.

Všech třináct dílů režíroval Jindřich Polák, o němž se všeobecně ví, že většinu své tvorby natáčel podle vlastních scénářů. Za jeho nejznámější seriál se považuje Pan Tau, jejž ztvárnil herec Otto Šimánek, který se objevil i Návštěvnicích. Tvorba Oty Hofmana se zaměřovala na děti a mládež, byl scenáristou a autorem knížek pro děti. Společně s Polákem napsali filmové scénáře například k seriálu Pan Tau nebo Chobotnicím z II. Patra.

Klička v soudním procesu

Sci-fi seriál Návštěvníci nesměla Česká televize vysílat od roku 1989, protože hlavní postava nesnesitelného akademika Filipa (Josef Bláha) pobouřila vdovu skutečného akademika, která celý projekt chápala jako zneuctění jména svého zemřelého chotě. Vysílání seriálu se uskutečnilo až ve chvíli, kdy došlo k přejmenování akademika Filipa na Richarda. Všechny repliky s jeho jménem se musely předabovat, čímž utrpěla první polovina seriálu.

Přes počáteční nesnáze se ale přenesl a svou rafinovanou myšlenkou a velmi dobrým zpracováním přilákal diváky k televizním obrazovkám. Pozornost si získal v tehdejší době velmi nápaditými speciálními efekty a náhledem do budoucnosti, ve které se neválčilo a každý člověk se zabýval tím, co ho skutečně naplňovalo. Lidstvo se spojilo a svěřilo Centrálnímu mozku lidstva, jenž přenesl ve velmi chytrém a užitečném autě (automatika, zabudovaný odposlech, změna barvy i SPZ…) čtyřčlennou skupinu do roku 1984, aby zachránila lidské životy.

V hlavních rolích se objevili Josef Bláha, Dagmar Patrasová, Josef Dvořák a Jiří Datel Novotný. Tito čtyři protagonisté se perfektně vžili do role návštěvníků a svými hláškami po celou dobu seriálu nevědomě baví své nové přátelé. V mnoha situacích si totiž sami neuvědomují, co dělají špatně. Přitahují na sebe pozornost svým nezvyklým chováním – například vůbec nešetří penězi a rozhazují, kde se dá, nebo chápou špatně pozdrav, místo mávnutí ruky se klepou do čela a všechny kolem sebe přivádějí do trapných situací.

Spojení profesionálního herectví s dětskými výkony Viktora Krále a Kláry Pollertové-Trojanové byla výborná volba. Herci působili přirozeně a příjemně. Paradoxně se děti občas projevily mnohem dospěleji než návštěvníci z budoucnosti. Vlastimil Brodský představuje dědu Drchlíka. Kromě odhalení tajemství Návštěvníků se o sobě dozví, že ho v budoucnosti považují za velkého učitele. To si v jeho době nikdo neuvědomoval, protože filozofoval pouze v hospodě či na rybách.

Úsměv prosím

V dnešní době se nejde nepousmát nad klasikou osmdesátých let a jednoduchostí tehdejších triků. Malá napodobenina auta cestujícího časem propadající se do země nebo malé makety vesmírných lodí přimějí k úsměvu a odzbrojí svou bezprostředností. I s minimálními prostředky se seriál řadí mezi fenomény tehdejší doby, protože se dostal i do jiných zemí a v nich vyvolal vlnu nadšení. Československá kinematografie zaznamenala úspěch i v zahraničí a tím na sebe upozornila.

Pověstné vylepšené auto, které umí cokoli

Maketa auta Návštěvníků s několika užitečnými vylepšeními

Další obdivuhodnou složkou seriálu jsou animace rozpohybované slepice, která si hraje s vlastním vajíčkem nebo pověstné jídlo z budoucnosti amarouny skládající se z pasty, pár kapek nějaké tekutiny a prášku. Tyto ingredience dohromady vytvoří různé druhy dnešního želé s měnícími se tvary a barvami. Autorem animací není nikdo jiný než uznávaný animátor, režisér a výtvarník Jan Švankmajer (Přežít svůj život, Kostnice, Otesánek). Není divu, že ruku k dílu přidal i pověstný skladatel Karel Svoboda (filmová hudba: Smrt stopařek, Noc na Karlštejně, Jak se budí princezny).

Sci-fi seriál Návštěvníci dokázal trumfnout i zahraniční seriály svého druhu. Snoubí se v něm dokonalý humor, příjemné herecké výstupy i perfektní výprava. Seriál se sice zaměřuje na mladší diváky, ale i po letech nezamrzí se na něj znovu podívat, pokochat se například mladou Klárou Pollertovou-Trojanovou, mladým Jiřím Lábusem či Janem Hartlem a užít si příjemný zážitek z podívané.

Název seriálu: Návštěvníci
Délka: 1 řada (13 dílů)
Tvůrci seriálu: Ota Hofman, Jindřich Polák
Kanál originálního vysílání: Česká televize
Kanál vysílání u nás: ČT1, ČT2
Hrají: Josef Bláha, Dagmar Patrasová, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Viktor Král, Vlastimil Brodský

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seriál Návštěvníci: Česká klasika strčila do kapsy i zahraniční produkci