Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Mrtví jako já: Smrtka Lassová kosí vyvolené

Redakce

Redakce

8. 10. 2010

Georgie Lassová má osmnáct let, je chytrá, otrávená a vůbec netuší, co udělat se svým načatým životem. Odešla z vysoké školy, tráví čas posloucháním svého iPodu a zíráním do prázdna. Našla si práci, v které vydržela pouze jedno dlouhé a zároveň poslední dopoledne. V přestávce na oběd ji zasáhlo záchodové prkénko z ruské vesmírné stanice na orbitě a zabilo ji. Nečekala na ni žádná světla ani tunel, stala se z ní smrtka.

Dvaceti-devítiletá Ellen Muth si střihla roli osmnáctky Zdroj: watchmojo.com

Osmnáctiletá Georgie Lassová (Ellen Muth) se musí smířit se svým posmrtným životem, který obnáší velkou kapku zodpovědnosti. Její nové povolání smrtky ji děsí, protože před nedávnem neměla ponětí ani o existenci Boha, natož o opravdových smrtkách. Podle instrukcí, které dostává shora prostřednictvím žlutých papírků, musí vzít duši každému člověku, který v nejbližších minutách umře, aby nic necítil a mohl putovat ke svému světlu.

Rube (Mandy Patinkin) šéfuje Georgie a šílí z ní. V jistém slova smyslu mu její příchod otevřel oči. Napadají ho otázky, kterých si dříve nevšímal, chce se dozvědět víc o odešlých lidech a o vyšším managementu (andělé). Vede Georgiu jejím posmrtným životem a vysvětluje jí, že od zabíjení (dalo by se říct nečekaných náhod) jsou tu hrobaříci, kteří se o smrt postarají za ně. Takže smrtky vlastně za úmrtí nemohou, mají na starost pouze duše zemřelých.

Tvůrce a myšlenka

Fantasy seriál Mrtví jako já (Dead Like Me) vytvořil Bryan Fuller (Pushing Daisies, Star Trek: DS9, Heroes). Kromě velice dobré a originální myšlenky se Fullerovi povedlo celý námět okořenit černým, možná až hrobařským, humorem. Menší ochutnávka –  Georgia sleduje svoji pitvu a pro sebe pronese: „Nevím, co mě znepokojovalo víc. Moje smrt, nebo skutečnost, že první člověk, který se mě dotkl nahé, byl patolog.“ Celé dvě řady jsou nabité podobnými hláškami, které dokáží rozervat bránice a pročistit oční kanálky.


Smrtky pomáhají Georgie vysvětlit duchovi, že skonal Zdroj: collider.com

Zároveň se v seriálu snoubí velké množství zajímavých myšlenek, které si kladou všichni dospívající, žijící, mrtví i nemrtví. Promyšlené jsou i jiné podoby smrtek, každý živý je vidí jako naprosto cizí lidi, jejich pravou podobu nikdo neodhalí. Mrtví jako já se určitě neřadí k seriálům, které nemají co říct, často zahraje na správné noty, jež rozezní vlny otázek, což seriál povyšuje v žebříčku sympatie o pár stupínků výše.

Prolínání lidských osudů

Až po smrti si hlavní hrdinka uvědomí, jak moc zasáhlo její úmrtí rodinu a blízké. Příběh je rozdělen na posmrtnou existenci Georgie a stále ubíhající život její rodiny, která se postupně rozpadá. Psychologie postav je celkem dobře propracovaná, protože se Georgia i ostatní smrtky vrací prostřednictvím flashbacků do své minulosti. Callum Blue, Jasmine Guy, Christine Willes a Laura Harris jsou příkladem nezaměnitelných charakterů, které perfektně doplňují hlavní představitelku. Odvádějí skvělou práci.

Seriál má dvě řady, v kterých si autoři pohrávají s různými způsoby nečekaných smrtí. V první řadě jedna z hlavních hereček Rebecca Gayheart opustí seriál, protože v reálném životě zavinila autonehodu a smrt mladého chlapce. Producentům se zdálo, že na herečku tento incident hází špatné světlo – hrála přece smrtku, ale Fuller ji chtěl v příštích epizodách přivést zpět. Její návrat se však nekonal, protože Fuller taktéž odešel po 4 epizodách.

Chytlavé efekty a film

Kromě velmi dobře provedených záběrů se seriál může chlubit i povedenými speciálními efekty. Jsou použité hlavně při zasahování hrobaříků, které vidí jen hodně sensitivní lidé nebo smrťáci. Kromě nich jsou efekty použity například i na, ze začátku, neviditelnou sestru Reggie (Britt McKillip).


Reggie spolu s matkou mluví o smrti Zdroj: toutlecine.com

V roce 2009 byl natočen film Dead Like Me: Life After Death, který používá k osvětlení celého děje několik seriálových záběrů. Hlášky a pár hlavních hrdinů zůstalo stejných, ovšem hloubka myšlenek už tolik promyšlená nebyla. Jsou v něm rozpracované stejné roviny jako v seriálu – Georgiina práce a její rodina, nyní už bez otce. Film by se dal považovat za pokračování seriálu, nijak ho neukončuje, pouze ho rozvíjí.

Délka natáčení a hluchá místa

Pilotní díl Mrtví jako já se točil jeden měsíc, což je poměrně dlouhá doba, protože jednu epizodu seriálu tvůrci stihli natočit během jednoho týdne. Jeho mínus je v některých nedořešených situacích, divák se s přibývajícími díly začne soustředit na jiné detaily a nevrací se k hluchým místům, která se během pokračování objevují. Možná to zapříčinil odchod Fullera, který měl s pokračováním jiné záměry.

Mrtví jako já se bude líbit divákům, kteří se rádi zasmějí černému humoru, nenávidí klišé a jsou v mnoha směrech nad věcí. V České republice se o seriálu příliš nemluví, třeba časem dojde svému úspěchu a budou ho dávat v lepší vysílací čas než ČT2.

Název seriálu: Mrtví jako já (Dead Like Me)
Délka: 2 řady (29 epizod, 45 minut)
Tvůrci seriálu: Bryan Fuller, David Grossman, James Whitmore Jr., Peter Lauer, Stephen Godhaux
Kanál originálního vysílání: Showtime
Kanál vysílání u nás: ČT2
Hrají: Ellen Muth, Callum Blue, Jasmine Guy, Mandy Patinkin, Cynthia Stevenson, Britt McKillip, Christine Willes, Laura Harris, Crystal Dahl

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Mrtví jako já: Smrtka Lassová kosí vyvolené