Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Městečko Haven: „Trable“ jsou zpět, pouze Parkerová může pomoci

Redakce

Redakce

11. 2. 2011

Znělka na začátku seriáluVe státě Maine leží specificky vyčnívající městečko Haven – většina jeho obyvatel disponuje zvláštními schopnostmi, které se shodou okolností objeví ve chvíli, kdy do Havenu zavítá zvláštní agentka FBI Audrey Parkerová (Emily Rose). Při vyšetřování prvního úkolu v Havenu zjišťuje, že její minulost má s tímto zvláštním městem určité pouto.

Nathan s Dukem v nebezpečné blízkosti, zřejmě čekají na Audrey

Lucas Bryant v roli Nathana a Eric Balfour jako Duke zdroj: youtube.com

Mysteriózní seriál Městečko Haven (Haven) uvedla stanice SyFy v červenci 2010. Vytáhla se s trumfem lákajícím televizní diváky, kteří mimo sci-fi filmy a seriály rádi zabřednou i do literárního světa. Za jejich červeným esem se skrývá zvučné jméno spisovatele Stephena Kinga, který je proslulý svými hororovými romány, sci-fi a fantasy příběhy. Seriál Městečko Haven se natáčel na motivy Kingova románu The Colorado Kid a sám King se dokonce podílel na scénáři.

Pro skalní čtenáře Stephena Kinga bude seriál příjemný, protože je prostoupen odkazy na jeho předchozí knížky a filmově zpracované literární předlohy. Důležitou roli v seriálu hraje atmosféra menšího městečka, ve kterém každý zná každého a cizince mezi sebe jen tak nepustí. Když se ovšem podíváte blíž, zjistíte, že Haven se jednou za čas musí poprat s pár nepříjemnými a hlavně nepřirozenými událostmi. Jedná se o nevysvětlitelné vraždy, zmizení či promlčené případy, o kterých se pro jistotu nemluví.

Příjemná, někdy však mrazivá atmosféra a hlavní tři postavy dělají ze seriálu pohodovou podívanou, protože se diváci baví neustálým hašteřením místního policisty a syna náčelníka Nathana Wournose (Lucas Bryant) s havenským pašerákem Dukem Crockerem (Eric Balfour). Celý seriál si vzájemně vyčítají minulost, čímž v divácích vyvolávají mnoho otázek a rýpají jeden do druhého jako malí kluci na písečku. Oba dva se postupem času sblíží se zvláštní agentkou FBI Audrey Parkerovou (Emily Rose), která přijela do Havenu vyšetřovat přidělený případ.

Krycí značka trable

Každý díl se zabývá řešením jednoho případu a poodhalováním Audreyiny minulosti, která je s Havenem spojená. S přibývajícími díly se diváci dozvídají, že za většinu zločinů mohou obyvatelé města Haven, protože s výbuchem jejich emocí se aktivují nadpřirozené schopnosti, které mohou ovládat například počasí, či způsobovat praskliny v zemi, na budovách, nebo na lodi. Tito lidé dostali od policie pracovní přezdívku postižení.

Jedním z největších problémů jsou právě praskliny, které se objevují v průběhu celého seriálu. Jak by mohla hlavní trojka přijít na to, kdo vládne podobným nadáním a proč chce zničit Haven? Tato schopnost může znamenat i metaforu, která naznačuje, že tentokrát budou trable mnohem horší a hrozí rozpad celého města. Parkerová zatím pomohla se všemi problémy, poradí si i s tak tvrdým oříškem?

Haven jako útočiště pro Audrey

Pro Audrey se Haven stal útočištěm, protože v normálním světě se její šestý smysl pro záhady těžko uplatňoval. Ještě větším tahákem se pro ni stává záhadný případ coloradského dítěte. Nikdo ze zúčastněných si totiž nepamatuje, co se přesně onoho dne stalo a z celého případu se uchovala pouze jedna fotka, na které stojí žena, jež se Audrey neskutečně podobá. Má podezření, že by žena z fotky mohla být její matkou a z tohoto důvodu zůstává v Havenu.

Kvůli tomu, že jedna z hlavních postav vyrůstala bez rodiny, je v každém případu celkem dobře zvládnutá psychologie postižených lidí, kteří jsou ze svých schopností vyděšení. Někdy jsou to opuštěné děti, s nimiž si rozumí, protože má s nimi něco společného. Nejpropracovanější postavou je zřejmě Audrey, ale ona není jediná, kdo řeší své problémy z dětství. Seriál se tedy nesoustředí jenom na ženskou hlavní hrdinku, ale přibližuje například komplikovaný vztah Nathana, se svým otcem, náčelníkem havenské policie, Wournosem (Nicholas Campbell).

Na své si přijdou čtenáři Kinga

Městečko Haven je více přitažlivé pro čtenáře Stephena Kinga, jakmile si totiž fanoušci seriálu pokusí vyhledat více informací, narazí na různé diskuse o ději a nápadu seriálu. Ti, kteří o Kinga nezavadili ani prstem, jsou z ohraného a nezáživného seriálu zklamáni. Naopak znalci nebo aspoň příležitostní čtenáři jeho knížek si seriál Městečko Haven užívají, protože se baví různými narážkami, které jsou pro autora předlohy typické. Dukovo a Nathanovo (ne)přátelství zaručeně potěší diváky, kteří mají sklony k sarkastickému humoru.

Překvapený Nathan může cítit pouze Audrey

Nathan se řadí též mezi postižené, protože necítí bolest ani jakýkoli dotek

Seriál nabízí zatím první řadu o třinácti dílech, druhá se chystá na červenec 2011, což je za pár měsíců a diváci se mohou těšit (snad) na rozřešení pár nezodpovězených hádanek, které se otevřely s posledními díly seriálu.

Otevřený konec pro další řadu

Napětí se objevuje až v druhé polovině seriálu, kdy se hlavní hrdinové při vyšetřování znepokojivých a nepochopitelných případů, které nemohou jen tak napsat do policejní zprávy, dozvídají nové informace o údajném dnu, ze kterého si nikdo nic nepamatuje. Tvůrcům se povedlo udržet napětí a zároveň vzbudit touhu po dalších dílech.

Od seriálu se nedá čekat přemrštěná originalita nebo velké množství akce. Spíše se zaměřuje na fanoušky nadpřirozených schopností, sarkastického humoru a samozřejmě Stephena Kinga.

Název seriálu: Městečko Haven (Haven)
Délka: 1 řada (13 dílů po 40 – 45 minutách)
Tvůrci seriálu: Stephen King, Jim Dunn, Sam Ernst
Kanál originálního vysílání: SyFy
Kanál vysílání u nás: Universal Channel
Hrají: Emily Rose, Lucas Bryant, Nicholas Campbell, Eric Balfour

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Městečko Haven: „Trable“ jsou zpět, pouze Parkerová může pomoci