Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Malá Velká Británie vám posílí břišní svaly. Zasmějte se Britům!

Redakce

Redakce

17. 3. 2012

Co se vám vybaví, když se řekne Brit? Suchar pijící čaj o páté z porcelánového šálku po babičce? Z této představy vás rychle vyvede dvojice komiků Matt Lucas a David Williams, která využila každé příležitosti, jak zesměšnit vlastní národ.

Tahle dvojka šílenců má na svědomí celý sitcom. Zdroj: distributor seriálu

Od této přehnané parodie se jen těžko odtrhnete. A to ne proto, že by tvůrci strategicky dramatizovali děj těsně před koncem nebo snad nechali konec otevřený, aby byl divák zvědavý na další díl, jak je tomu zvykem u jiných seriálů. U Malé Velké Británie je to úplně jinak. Budete se chtít dívat dál a dál, protože nevíte, co ti dva vymyslí v další scénce. Při sledování tohoto bláznivého seriálu máte pocit, že v Británii nežije nikdo jiný než homosexuálové, transvestiti, hloupoučké puberťačky nebo tlustoprdi.

Scenáristé a herci Matt Lucas a David Walliams si díky svému břitkému a někdy až nechutnému humoru získali fanoušky po celém světě. Z původně rozhlasové show se stal v roce 2003 úspěšný komediální sitcom. Po třech řadách si diváci žádali pokračovaní a tak se tvůrci v roce 2008 rozhodli, že natočí Malou Velkou Británii v USA. Pokračování sklidilo u diváků také velký úspěch.

Každá epizoda je složená pouze z přehnaných parodických scének, které diváky provází celou Velkou Británií, od Londýna až po malé vesničky. Když už jsme u toho, tak v Londýně se dozvíme, jak probíhá běžný den v Downing Street číslo 10. Ano, řeč je o samotném panu premiérovi! Nejde ani tak o něj jako o jeho asistenta Sebastiana, který ke svému nadřízenému netají velké sympatie.

[youtube_660]nCzYQFc3jtU[/youtube_660]

Závidí nejen všem, kteří tráví s panem ministrem čas nebo s ním dokonce vyjedou na služební cestu, ale dokonce i jeho manželce. Přinejmenším podivné, že? Další výraznou postavičkou je plnoštíhlý homosexuál Daffyd. Pochází z velšské vesničky a rozhodně se netají svou orientací, spíš naopak. Je vysloveně hrdý na to, že je jediný gay ve vsi, a všechny obviňuje z homofobie.

Na seriálu jsou mimo jiného kuriózní i přesvědčivé převleky, oba pánové ztvárňují jak svalovce, staré dámy a transvestity, tak i polonahé (mírně řečeno) plnoštíhlé lázeňské návštěvnice.

Na předsudky zapomeňte!

Nejspíš byste to do nich neřekli, ale oba dva pánové jsou velmi činní v charitativní oblasti. Matt Lucas je patronem organizace The Karen Morris Memorial, která pomáhá pacientům s leukémií a jejich rodinám. V roce 2004 se přihlásil do soutěže Chcete být milionářem a vyhrál necelých 63 tisíc liber. O tři roky později nazpíval společně s Peterem Kayem píseň I’m Gonna Be (500 Miles) pro charitativní organizaci Comic Relief. Jejich dílo se do dvou dnů umístilo na třetí příčce v britské hitparádě Top 40.

FOTO: Malá Velká Británie

Vidíte dvě dámy na kole? Podívejte se zblízka.

V prosinci 2006 vstoupil do registrovaného partnerství s televizním producentem Kevinem McGee, který se deset měsíců po jejich rozchodu oběsil ve svém bytě. V roce 2007 byl Matt Lucas zvolen osmým nejvlivnějším homosexuálem ve Velké Británii.

Jeho kolega a především přítel David Walliams se také věnuje charitě, v roce 2006 přeplaval kanál La Manche (35 kilometrů zvládl za 10 hodin a 34 minut). Tím se mu podařilo vybrat přes milion liber. Svou kondici potvrdil i o dva roky déle, kdy přeplaval 20 kilometrů ze Španělska do Maroka za čtyři a půl hodiny. Docela nedávno, v září 2011 uplaval během osmi dní 140 mil po Temži.

Možná vás překvapí, že Malou Velkou Británií se nechali inspirovat v Rusku. V roce 2006 vytvořili seriál jménem Nasha Russia. Úvodní část první epizody zní takto: „Žijeme v nejlepší zemi světa a ostatní státy nám závidí. Protože my jsme první vyletěli do vesmíru a také jsme se první vrátili na Zem. To my jsme vyrobili hydrogenovou bombu, auto Žiguli a hodně dalších hrozných věcí. My jsme zachránili panenskou zemi v Kazachstánu (Chruščov rozoral lidstvem nedotknutá místa na lány polí, která se kvůli malým výnosům od roku 1971 neobdělávají, pozn. red.). Hrdě nazýváme svou zemi Rossija, přičemž závistiví cizinci jí říkají Rusko. Ale pořád je naše. Je to Naša Rusia!“

Kostymérky a maskérky se na seriálu pěkně vyřádily.

Jestli vás tento seriál zajímá, zavítejte na oficiální stránky anglické verze, kde si můžete přečíst o jednotlivých postavách seriálu, které jsou popsány jako skuteční lidé. Zajímavostí je, že písnička I’m Gay, kterou zpívá Daffyd Thomas na konci Little Britain Live show, vyšla v roce 2007 na CD a je dostupná ke stažení na iTunes.

Pokud hledáte seriál pro dlouhou chvíli, rozhodně vám Malou Velkou Británii nedoporučuji. Proč? Protože je jasné, že jakmile se začnete koukat, už se nebudete moci odtrhnout. A to i v případě, že budete patřit k těm, kterým tento jedinečný humor připadá nehorázný, trapný a nevkusný.

Malá Velká Británie (Little Britain)

Komedie
Velká Británie, 2003, 22×30 min

Režie: Matt Lipsey, Steve Bendelack
Hrají: Matt Lucas, David Walliams, Tom Baker

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seriál Malá Velká Británie vám posílí břišní svaly. Zasmějte se Britům!