Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Legenda o Hledači. Legenda po sté a zase jinak

Jan Neuman

Jan Neuman

4. 3. 2011

Meč Pravdy je v rukou kohokoli jiného pouze kusem oceli, ale Hledači dodává sílu v boji se zlem. Richard je posledním Hledačem Pravdy a pozvedá meč k boji s tyranií a bezprávím.

Hledačem pravdy je osudem vyvolený mladík předurčený bojovat za obyčejné lidi. Působí trochu jako Sapkowského zaklínač, jen s mnohem vznešenějšími cíli a mnohem důležitějším posláním. Každému hledači pomáhá Zpovědnice, příslušnice prastarého řádu, která dokáže poznat pravdu a také může ostatní takzvaně vyzpovídat. Po takovém vyzpovídání udělá dotyčný vše, co mu zpovědnice přikáže. Tuto téměř svatou trojici doplňuje nepostradatelný čaroděj. Právě takového Hledače naleznou zpovědnice Kahlan a čaroděj Zedd. Richard se vydává na cestu za svým osudem a ostatní k němu vzhlížejí s dříve nepoznanou nadějí.

Richard při sekání dříví nadzvedne ze židle nejednu slečnu, zdroj: distributor filmu

Jako předobraz tohoto seriálu posloužila sága Terryho Goodkinda, Meč pravdy, které Sam Raimi vdechl život i na stříbrném plátně. Spolu s Raimim, který stvořil taková díla jako Hercules, Xena a Spartacus: Blood and sand, spolupracoval Robert Tapert známý pro stejné seriály, takže se oba velice dobře znali a spolupráce jim jak vidno svědčila a svědčí dál. Tuto dvojici doplňuje Kenneth Biller, dříve produkující Smallville a Star Trek: Voyager, pro který, stejně jako pro Akta X dokonce psal i scénář a celou tuto skupinu uzavírají Joshua Donen nejznámější pro svou práci na již zmíněném Spartakovi a Ned Nale z projektu The Girls Next Door, ve kterém řeší strasti života Playmates.

Hrdinovi bez bázně a hany nesmí chybět sličná spolubojovnice

Budoucího Hledače a původně bezstarostného mladíka Richarda Cyphera si vystřihl Craig Horner, kterému role evidentně svědčí a užívá si ji. Role impulzivního hrdiny, který místo přemýšlení za sebe nechává mluvit své činy, je mu šitá téměř na míru. Je neukázněný a zbrklý, takže s ním mají jak čaroděj, tak i zpovědnice plné ruce práce. Jeho cesta k tomu být pravým Hledačem není u konce, musí se ještě hodně učit.  Samotný Meč pravdy z něj neudělá legendárního hrdinu, což mu ale nebrání to zkoušet a jak se říká, chybami se člověk učí. Během putování se mění jeho pohled na svět i jeho priority, začíná se z něj stávat klidný, vyrovnaný, zkušený válečník a tyto vlastnosti mu v budoucnu pomohou přežít nejedno dobrodružství.

Zpovědnice Kahlan to umí docela dobře i s dýkami, zdroj: distributor filmu

Hledačova Zpovědnice Kahlan Amnell (Bridget Reganová) je zároveň jeho nejlepší přítelkyní a možná i více, neboť to mezi oběma hlavními hrdiny již od začátku jiskří. Zodpovědná a již vyzrálá mladá žena zosobňuje vlastnosti, které Richard postrádá. Není se tedy čemu divit, že z ní Hledač nemůže spustit oči. Avšak i pod její krásnou slupkou se skrývají obavy a šrámy, jež ji ukazují i v jiném světle, nejen jako o bojovnici a objekt chtíče. Na Kahlan ale její skutečná křehkost není příliš znát a to, že nezanevřela na ostatní lidi, dokáže být veselá a užívat si života, svědčí o tom, že se jedná o charakterově velmi vyspělou postavu a Bridget se její realizace ujala s bravurou sobě vlastní.

Od Úst Sauronových, přes čaroděje, až k Lordu Rhoopovi

Trojici uzavírá Bruce Spence, který hrál kupříkladu Ústa SauronovaPánu prstenů, nebo Lorda RhoopaLetopisech Narnie, jako Zeddicus Zu’l Zorander (zkráceně Zedd), čaroděj prvního stupně, ve skupině představující stáří a moudrost. Díky těmto vlastnostem se také stává Hledačovým učitelem a vychovatelem. K této ve skrze příjemné stránce jeho osobnosti se ale pojí i jeho ne zrovna příjemné vlastnosti, jako jistá nadřazenost a někdy až nafoukanost, která se čas od času projeví. To však k čarodějům, jakožto vzdělávaným osobám občas patří.

Čaroděj Zedd, Zdroj: distributor filmu

Na uměleckém ztvárnění nejvíce zaujme asi hudba a souboje. Hudba velice úspěšně dotváří atmosféru a využívá k tomu prostředky odpovídající žánru i době, v níž se děj odehrává. Souboje jsou napínavé a plné akce, ale někdy poněkud přehnané a nerealistické, budiž to však tvůrcům odpuštěno, neboť stojí opravdu za zhlédnutí, vlající vlasy a oděvy, zpomalené pasáže, jako v Matrixu, úplná pastva pro oko. Bohužel, poněkud pokulhávají ostatní efekty, jako vzhled některých příšer, které místo aby vypadaly strašidelně, vypadají spíše vtipně. Snad proto tvůrci přidali některým bestiím trhavé pohyby a cukání, které připomíná pohyby monster z kultovních hororů. Snad i posloužily jako příprava na film Stáhni mně do pekla, kterou právě část tvůrců uváděla na plátna kin.

The YouTube ID of _kgPCa_NSjc&feature=player_embedded is invalid.

Mezi podobnými projekty, patří Legenda o Hledači mezi ty opravdu vydařené, nepostrádá příběh, napětí, diváka vtáhne do děje a nedovolí mu jej opustit, dokud není úplný konec. Hudba a napětí vytvářené neustálým pronásledováním a prcháním před nepřáteli dává seriálu náboj, který ani ubíhajícím časem neztrácí na intenzitě, ba naopak. Bohužel i na povedených kusech se najdou nějaké ty mouchy, někdy poněkud čitelné a předvídatelné scény a přemíra srdceryvných momentů a setkání, kde Richard postupně znovu nalezne téměř celou svoji ztracenou rodinu, což je přitažené za vlasy a připomíná to zápletku z telenovely Divoký anděl. I přesto je však Legenda o Hledači hodna zhlédnutí a představuje zábavný únik před realitou našich životů.

Název: Legend of the Seeker
Délka: 2 série (počet dílů 22 po 45 min)
Tvůrci: Terry Goodkind, Sam Raimi, Robert Tapert, Kenneth Biller, Joshua Donen, Ned Nale
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: Zatím nevysíláno
Hrají: Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Tabrett Bethell.

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Legenda o Hledači. Legenda po sté a zase jinak