Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Jmenuju se Earl: Když už vás má karma plné zuby

Redakce

Redakce

14. 8. 2011

FOTO: Jmenuju se EarlJaké je vyhrát sto tisíc dolarů a během deseti vteřin o ně zase přijít? To na vlastní kůži pozná grázl a podvodník Earl Hickey. Nakonec i on dostane příležitost zasloužit si život, po kterém touží. To se ale ukáže jako mnohem větší problém, než se zdálo.

FOTO: Jmenuju se Earl

Earlova tradiční póza, Zdroj: distributor seriálu

Seriál se odehrává ve fiktivním městečku Camden County, které má za sebou úžasnou historii. Během americké občanské války bylo údajně centrem frakce, jež se separovala od vlivu Unie i Konfederace. Celá oblast kolem Camdenu se nazývala Středozem a existovala 10. března 1861 po dobu asi 15 minut. Když se totiž obě strany dozvěděly o existenci třetí nezávislé frakce, vrhly se na ni z obou stran a zmasakrovaly všechny, kdo jim přišli pod ruku.

V tomto absurdním městečku vyrůstal i Earl Hickey (Jason Lee), lůzr žijící jen tak, aby přežil. Když má příležitost někoho okrást o poslední halíř nebo mu jakkoli uškodit, ani nezaváhá. Vše se ale náhle obrátí, když vyhraje sto tisíc dolarů. Myslí si, že se jeho život od základů změní, jenomže ještě netuší jak moc. Během oslavného tanečku do něj narazí auto a Earl upadne do kómatu. A co hůř, jeho výherní los zmizí neznámo kam.

Vítej zpátky, Earle

Když se konečně probere, zjistí, že během jeho nepřítomnosti došlo k několika změnám. Přihlouplá manželka Joy (Jaime Pressly), která svého muže už roky podvádí s kamarádem Darnellem (Eddie Steeples), chce žít se svým milencem. A tak na Earla hned po jeho probuzení čeká kromě smůly, chudoby a zpomaleného bratra Randyho (Ethan Suplee) i hromádka rozvodových papírů.

Earla to ale moc dlouho netrápí, protože mezitím pochopí, proč tak rychle přišel o získané peníze. Za svůj život totiž provedl lidem kolem sebe tolik špatností, že si výhru v loterii nezasloužil. Nikdy ale není pozdě polepšit se, proto si sepíše seznam všech špatností a začne je jednu po druhé napravovat. Jenže jak rychle zjistí, nepůjde to tak snadno, protože málokdo vítá člověka, který mu uškodil, s otevřenou náručí.

FOTO: Jason Lee a Ethan Suplee na fotografii ze seriálu Jmenuju se Earl

Ne všichni Earla rádi vidí

Naštěstí má na své straně nejen karmu, která ho za jeho snažení odměňuje, ale i svého pomalejšího bratra Randyho připraveného Earla podpořit, ačkoli to pak většinou dopadá ještě hůř. Pomáhat mu nakonec bude i exmanželka Joy, žena s nejprořízlejší pusou na světě, a její současný manžel Darnell Krabák Turner, muž s tajemnou minulostí. V neposlední řadě je zde i krásná pokojská Catalina (Nadine Velazquez), která v noci pracuje jako tanečnice v erotickém klubu.

A tak se Earl spolu se starými i novými přáteli pouští do napravování svých chyb a doufá, že jednoho dne si vyslouží přesně takový život, o jakém vždy snil. Jen si musí dávat pozor, aby si to u karmy zase nerozházel, protože ta ho sleduje, připravená hříšníka potrestat za každé porušení jeho slibu. V tuto chvíli zkrátka není nic důležitějšího než seznam.

Štětka, grázl a úchyl

Camden County je samo o sobě město šílenců a někteří jsou opravdu výjimeční. Například Patty, denní prostitutka s magisterským titulem, nebo Malej Chubby, gangster, který si nechal transplantovat býčí pohlavní žlázy. Ale největší raritou tohoto města je pravděpodobně herec Timothy Stack, známý především ze seriálu Pobřežní lýtka nebo Scary Movie 3. Zde si v různých epizodách zahrál sám sebe jako známou celebritu a věčně opilého, perverzního rodáka z Camdenu.

FOTO: Jason Lee na fotografii ze seriálu Jmenuju se Earl

To není Útěk z vězení, jako spíš Zkrocená hora... Tedy basa

Jmenuju se Earl je seriál vytvořený producentem Gregem Garciou ve spolupráci s 20th Century Fox. Hned od počátku měl hlavní roli Earla Hickeyho hrát Jason Lee, ten ale nabídku dvakrát odmítnul. Až poté, co si přečetl scénář k pilotnímu dílu, který se mu ihned zalíbil, nabídku přijal. Rozběhlo se natáčení a o pár měsíců později se začal vysílat na NBC, přičemž jeho popularita stále rostla.

Sbohem, Earle

S vysíláním se začalo 20. září 2005 a odvysílány byly celkem čtyři řady. Nakonec byla produkce seriálu v květnu 2009 ukončena, a to ačkoli čtvrtá řada skončila nevyřešenou zápletkou a slibným titulkem Pokračování příště. Páté řady se fanoušci nikdy nedočkali a zřejmě ani nedočkají údajně proto, že jakmile NBC seriál zrušila, jeho tvůrci logicky nabídli pokračování jiným stanicím. Ty ale odmítly s tím, že by nebyly schopné dodržet smluvní podmínky, aniž by vážně narušily uměleckou integritu pořadu.

The YouTube ID of By1LMCZGkG8&feature=related is invalid.

Přestože je nakonec seriál nedotažený do konce, nabízí čtyři úžasné řady plné vtipných dialogů, zábavných situací a pohledů na gaunera, který s úžasem zjišťuje, co je morálka, a učí se, jak být lepším člověkem. Přestože je seriál lehce moralizující, podává nám to v tak odlehčené a zábavné formě, že si toho téměř nevšimneme.

Jmenuju se Earl (My Name Is Earl)

Komedie
USA, 2005, 96 x 20 min

Režie: Tamra Davis, Ken Whittingham, Chris Koch, Lev L. Spiro
Hrají: Jason Lee, Ethan Suplee, Jaime Pressly, Eddie Steeples, Nadine Velazquez, Dale Dickey, Timothy Stack

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Jmenuju se Earl: Když už vás má karma plné zuby