Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Jericho: Nejbezpečnější město na planetě nebo velký omyl?

Redakce

Redakce

24. 9. 2010

Pár atomovek a zničení velkých aglomerací, slušné chování vystřídal boj o přežití. Radioaktivita po pár dnech nehrozí a my se setkáváme s hlavními hrdiny z městečka Jericho v Kansasu. Zbyla jen hrstka lidí, kteří se pokoušejí žít podobným stylem života, který neobnášel hladovění, umírání na podchlazení nebo náhodné zastřelení. Chtějí žít v klidu a míru. To jim bohužel nevychází, protože nastal nedostatek všech surovin a nikdo nemá přístup k elektřině. Nastala doba temna.

Hlavní hrdinové, kteří chrání své město Zdroj: tvguide.com

Celý příběh se odehrává v americkém městečku Jericho, kde jsou lidé odříznuti od zbytku světa, protože podle nejpravděpodobnějších informací vybuchla v jejich blízkosti atomová bomba. Starosta Johnston Green (Gerald McRaney) a jeho synové se starají o správný chod města, ve kterém se začínají objevovat první náznaky paniky. Jake Green (Skeet Ulrich) se v městečku objevil po pěti letech a obestírají ho tajemství, jež postupem času vyplouvají na povrch. S přibývajícími dobrými skutky si získává respekt od všech lidí ve městě.

Nejtajemnější postavou seriálu je Robert Hawkins (Lennie James) a jeho rodina. Přistěhovali se dva dny před útoky a právě podezřelý Hawkins překypuje znalostmi týkajících se atomových bomb. Ve sklepě má tajnou skrýš a jeho rodina se nazpaměť učí lži, aby je nikdo neohrozil. Že by měl prsty v útocích?

Důležitý je kolektivní hrdina

Kromě Jakea Greena, jeho otce a bratra se do záchrany města zapojují i ostatní obyvatelé Jericha. Mezi nejvýznamnější patří Emily Sullivanová (Ashley Scott) bývalá přítelkyně Jakea, Heather Lisinskiová (Sprague Grayeden), velice inteligentní a schopná žena, hluchá Bonnie Richmond (Shoshannah Stern), sestra zadluženého Stanleyho Richmonda (Brad Beyer), který se o svou sestru stará už od čtyř let, kdy jim umřeli oba rodiče.

Stanley, Eric, Ashley a Jake řeší krajní situaci

Objevuje se plno počátečních problémů, kterými se ze začátku zabývá sám Jake, ale postupně se do řešení různých maličkostí i nepříjemných situací zapojuje celé město. K ochraně Jericha přispívají četné zkušenosti starosty Johnstona Greena, vysloužilého veterána. V několika dílech se projeví kolektivní hrdina. Například při vzpouře, kdy se k obraně města zapojí všichni muži, kteří brání své rodiny a hranice Jericha před útočníky.

Délka seriálu

První série Jericha se skládá z dvaadvaceti epizod. Druhá obsahuje pouze sedm, protože stanice CBS více dílů nepovolila. Tudíž museli producenti přemýšlet o změně mnoha linií, které měl seriál obsahovat. Z tohoto důvodu dali menší prostor hercům, proto se neprojevilo mnoho plánovaných charakterů.

CBS původně nechtěla kvůli nízké sledovanosti rozjet ani zmiňovanou druhou sérii, ale fanoušci, kterých bylo velké množství, si ji díky své  kampani vybojovali. Společnost totiž nevydržela jejich nátlak, protože jim přišlo přes 20 tun ořechů (myšlenka pochází z posledního dílu první řady, kde Jake do vysílačky vysloví NUTS, což ve velmi volném překladu znamená: Strčte si to za klobouk).

Další naléhání ze strany fanoušků

Fanoušci si přejí, aby seriál Jericho pokračoval, a proto začali posílat tisíce tužek s podporou scénáristů hlavním osobnostem velkých studií. V nynější době se jedná se stanicí Comcast a SyFy, které by mohly Jericho zachránit a podpořit v dalším pokračování.

Hawkins ostatním pomáhá s výbušninami

Třetí série v USA vychází ve formě komiksů. Producenti přemýšlejí o natočení filmu, sami prohlašují, že díky komiksu si utřídí myšlenky a během pokračování možná narazí na skvělou zápletku, která by se dala zfilmovat.

Známí herci a příběh

V americkém seriálu Jericho se minimálně experimentuje s neznámými tvářemi. Mnoho herců známe ze seriálů i celovečerních filmů, patří mezi ně Skeet Ulrich (The Craft, Scream), Pamela Reed (Kindergarten Cop, Junior), Ashley Scott (Artificial Intelligence: AI, Walking Tall).

Jake se pokouší dostat všechny obyvatelé Jericha do bezpečí

Jericho je záhadný seriál, postupně přicházíme na velké množství tajemství, která do sebe pomalu zapadají. Vlastně touha po následujícím díle, který by měl osvětlit další nejasnosti, absolutně odvádí pozornost od hereckých výkonů. Možná to byl záměr tvůrců, všichni herci podávají průměrné výkony, ale díky zápletce je seriál chytlavý a přitažlivý. Určitě by mu neuškodilo zkrácení první série alespoň na polovinu, na druhou stranu se diváci u sledování určitě nebudou nudit. Zajímavé je použití ústřední melodie, která se objevuje v každém díle, jakmile se začne schylovat k nějaké půtce. Navozuje zajímavou atmosféru; hudbu složil David Lawrence.

Zmrtvýchvstání

Seriál žije jenom díky svým fanouškům, kteří se postarali o jeho návrat na obrazovky. V Německu dokonce přestali Jericho vysílat ze stejného důvodu jako CBS už v polovině, diváci tak viděli pouze čtrnáct prvních epizod.

Celému projektu určitě nechybí napětí a dobré zpracování, scénáristé, režiséři a producenti odvedli skvělou práci, v níž pokračují v podobě komiksu. Ovšem Jericho se nedá soudit jako převratný projekt, který člověka vytrhne z jeho stereotypního života. Je zajímavý, napínavý, ale s přibývajícími díly vyprchává nadšení, které se objevilo při prvních epizodách. Délka určitě škodí, ale uvidíme, jak si s dalším pokračováním poradí producenti.

Název seriálu: Jericho (Jericho)
Délka: 2 série (29 epizod, 45 minut)
Tvůrci seriálu: Stehen Chbosky, Josh Schaer, Jonathan E. Steinberg, Carol Barbee, Keira Morrisette, Dan Shotz, Jon Turteltaub, Karim Zreik, David Lawrence,
Kanál originálního vysílání: CBS
Kanál vysílání u nás: AXN
Hrají: Skeet Ulrich, Lennie James, Ashley Scott, Kenneth Mitchell, Brad Beyer, April Parker-Jones, Alicia Coppola, Pamela Reed, Bob Stephenson, Gerald McRaney, Clare Carey
Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Jericho: Nejbezpečnější město na planetě nebo velký omyl?