Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Community: Na téhle škole byste nechtěli studovat!

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

Foto: Joel McHale jako Jeff Winger v seriálu CommunityMyslíte si, že vaše škola je ulítlá? Že nic horšího snad nejde vymyslet ani v televizním světě? Pak je na čase, abyste se rozhlédli po druhořadé Greendale College, dějišti amerického sitcomu Community.

Foto: Joel McHale jako Jeff Winger v seriálu Community

Jeff Winger je jakýmsi šéfem celé skupiny, Zdroj: youtube.com

Community, ač se odehrává na vysoké škole, není v žádném případě jen další z teen komedií, jak je všeobecně známe. S tímto žánrem má seriál společné snad jen místo, kde se odehrává. Jinak se však jedná o vskutku originální počin z produkce NBC, jakých se nám v současnosti mnoho nenabízí. Především filmoví fajnšmekři si jistě přijdou na své.

Motto naší školy: Snižte své standardy

Setkáváme se zde hned se sedmi hlavními postavami různých věkových kategorií, které se na začátku prvního semestru setkávají v jedné studijní skupině. Zde začne jejich přátelství i neshody a možná, že i něco víc. Výběr hlavních postav se tvůrcům povedl nad očekávání dobře. Ovšem největší síla spočívá v samotném námětu a scenáři. S ním si totiž tvůrci občas doslova dělají, co se jim zachce, a přesto je to ohromná zábava.

Oblibu mají především v parodování různých žánrů. Rádi si střílí z filmových klišé, k tomu přidejme řadu popkulturních odkazů a jiných narážek… Community díky tomu působí originálním a svěžím dojmem. Prozatím jsme se dočkali parodií na Počátek, Pulp Fiction či zombie horory a nelze nezmínit i akční paintballovou epizodu, která se objeví na konci první řady. Ale to není ani zdaleka vše.

Casting se povedl nad očekávání dobře

Přejděme však k samotným postavám. První, s kým se setkáme, je Jeff  Winger (Joel McHale). Jeff se živil jako právník, ale jen do té doby, než se přišlo na to, že jeho právnická licence je neplatná. Zvolí tak Greendale College jako nejjednodušší řešení. Brzy ale zjistí, že všechno nepůjde zcela podle jeho představ. Také zde máme Brittu (Gillian Jacobs), která se hned první den stane terčem Jeffova zájmu, a právě kvůli ní právník založí studijní skupinu, jen aby měl šanci ji postupně zpracovávat.

Nerozlučnou dvojici pak tvoří Abed (Danny Pudi) a Troy (Donald Glover). Oba, především Abed, jsou filmoví fanatici sršící všemožnými nápady. Jejich společná show také zakončuje každý díl. Oproti nim mnohem klidněji působí máma a silně věřící Shirley (Yvette Nicole Brown) a naivní, ale roztomilá šprtka Annie, již hraje Alison Brie a kterou jsme mimochodem mohli nedávno vidět ve čtvrtém dílu Vřískotu.

Foto: Alison Brie jako Annie Edison v seriálu Community

Annie přišla na Greendale skutečně studovat

Na závěr představování hlavních postav si nechám velký televizní comeback. Roli stárnoucího a hlavně vypočítavého rasisty Pierce má na svědomí Chevy Chase. Nutno podotknout, že slavný komik ze svého hereckého umění neztratil vůbec nic a kromě šedivých vlasů a nějakého kila navíc je to prostě stále on.

Kromě hlavních aktérů na sebe velkou pozornost strhává také postava Seňora Changa v podání skvělého Kena Jeonga. Toho si většina diváků jistě dobře pamatuje z Pařby ve Vegas, kde se uvedl jako mafiánský boss, jehož unesla ústřední trojice během oné bouřlivé noci. Jeong má netradiční komediální talent a jako učitel španělštiny se v Community znovu vytáhnul.

Kam se hrabe Glee

Celá Greendale College je místem, kde narážíte na mnoho prapodivných individuí. Ať už je to velmi výstřední děkan, spolek důchodců, matematický kroužek, či Glee klub, který zde ale všichni nenávidí! Věřte, že celé místo školu v podstatě ani nepřipomíná.

Foto: Ken Jeong v seriálu Community

Ken Jeong exceluje i v Community

Ale ani Community se pochopitelně nevyhne hluchým či slabším místům. Především se pak jedná o typické americké moralizování. Taktéž najdeme pár silně průměrných epizod, které nepůsobí zrovna záživně. Pokud však tyto nedostatky dokážete přejít, rozhodně si Community zamilujete.

V současnosti se blíží ke svému konci druhá série. Sledovanost je kolísavá a ne taková, jakou by si seriál zasloužil. Přesto však má Community na NBC určité postavení, díky němuž si seriál vysloužil i třetí sérii. Kolika se jich ještě dočkáme, je nejasné, ale především nepodstatné. Důležitý je fakt, že tento projekt zkrátka baví, a mně nezbývá než ho doporučit.

Community

Komedie
USA, 2009, 22 min

Režie: Joe Russo, Anthony Russo, Adam Davidson
Hrají: Joel McHale, Gillian Jacobs, Yvette Nicole Brown, Alison Brie, Donald Glover, Danny Pudi, Chevy Chase, Ken Jeong

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Community: Na téhle škole byste nechtěli studovat!