Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Columbo přišel o svého detektiva. Dorazí paní Columbová na pohřeb?

Šedý baloňák, doutník, Peugot 403 Cabrio, pes jménem Pes a manželka, o které se hodně mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Takto jsme nejvíce vídali Petera Falka – jako chytrého detektiva Columba ve stejnojmenném seriálu.

Jasná mysl se skrývá za nevinným pohledem

Jasná mysl se skrývá za nevinným pohledem, Zdroj: youtube.com

Peter Michael Falk se narodil 16. září 1927 v New Yorku. Americký herec židovského původu prodělal již ve třech letech rakovinu a při operaci přišel o oko. Po zbytek života ho měl tedy nahrazeno skleněným. Od roku 2008 trpěl Alzheimerovou chorobou a demencí. Zemřel ve čtvrtek 23. června ve svém domě v Beverly Hills. Dožil se krásného věku 83 let.

Jeho herecká kariéra začala až před jeho třicetinami. Začínal na divadelních prknech a zahrál si dokonce i na Broadwayi. Do světa filmu ho zasvětil až snímek Murder, Inc. (1960), ve kterém byl velice úspěšný. Byl díky němu nominován na Oscara za vedlejší roli. Další nominaci na tuto prestižní cenu získal za film Kapsa plná zázraků (1961).

Objevil se ale i v dalších filmech. Například ve snímku Nebe nad Berlínem (1987), Tak daleko, tak blízko (1993), Ranaři (2001) či Next (2007).

Za svou nejslavnější roli v seriálu Columbo byl Peter oceněn deseti nominacemi na cenu Emmy a pětkrát ji také získal. Pyšnit se může i devíti nominacemi na Zlatý glóbus, který konečně dostal v roce 1973.

Postava detektiva Columba se poprvé objevila v roce 1960 v epizodě seriálu The Chevy Mystery Show, ale první detektivní série byla natočena až v roce 1968. Poručík losangeleského policejního oddělení vždy na začátku dílu výbornou dedukcí odhadne pachatele, postupně ho mate svými otázkami, až se vrah se na konci prozradí sám. Bylo natočeno celkem 69 dílů, které byly uvedeny v 10 sériích. Poslední epizoda byla v USA odvysílána v roce 2003.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Columbo přišel o svého detektiva. Dorazí paní Columbová na pohřeb?