Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Bambinot: Dokonalé děti a groteskní alegorie života

Redakce

Redakce

6. 5. 2011

Je libo dokonalé dítě? Proč ne? Vynález Bambinot umožní setkání budoucím rodičům se svým potomkem. Ale jak zní správná definice bezchybného dítěte? Dokáže takovou otázku zodpovědět vynálezce přelomového přístroje? Možná.

Ideální dítě je snem každého rodiče, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

V království Lauretánie se objevil nový přístroj, Bambinot, který nastávajícím rodičům prozradí pravou podobu a charakter jejich dítěte. Bambinot sestavil vědec Martin Hardy (Josef Abrhám), protože chtěl, aby se rodily perfektní děti a ne teroristi či podobní vykukové.

Hardyova rodina (Josef Abrhám, Eliška Balzerová) má ještě jeden problém. Neustále se dohadují s Phippsovými, kteří tvrdí, že mladý Hardy (Aleš Procházka) navádí jejich dceru Michaelu (Dana Vávrová) k záškoláctví. Vztahy mezi Hardym a Phippsovými (Iva Janžurová, Petr Nárožný) jsou mnohem složitější, protože společně pracují v ústavu Psycho II – čtvrté oddělení, zabývajícím se zlobivými dětmi.

Bambinot zaujme i panovnickou rodinu (Jiří Adamíra, Jana Brejchová). Manželé neodolají a svěří se do Hardyho péče, protože se děsí představy, že by jejich nezvladatelná dcera (Žaneta Fuchsová) měla jednoho dne usednout na královský trůn. Problém nastává ve chvíli, kdy se Bambinot dostane do nesprávných rukou. Rozpoutává se několik vedlejších linií příběhu založených na situačním humoru.

Seriál Bambinot (natočený na motivy povídky Josefa Nesvatby) je sice komediální počin, ale scenáristovi Miloši Macourkovi se do něj kromě situačních scének a absurdních příhod podařilo protlačit i filozofická témata. Hlavní hrdinové polemizují nad otázkami dokonalého dítěte, vztahu rodič – dítě či budoucího problému klonování. Na nejzásadnější otázky si postavy odpoví ve druhé a zároveň slabší polovině seriálu.

Hitlerjungend či náhoda?

Nedostatky jsou vidět hlavně v nepodložené motivaci postavy Phippse. Z ničeho nic se z něj stává kladná postava a díky jeho nápadu se vyřeší bezvýchodná situace. Konec působí uměle, protože se během jednoho dílu rozřeší hlavní problém a všichni jsou strojeným způsobem spokojeni. Z výroků herců vychází najevo, že mnohdy nevěděli, jakou mají hrát úlohu. Možná proto některé situace či herecké výkony nezapadají do výsledného konceptu, často připomínají trny vyčuhující ze stonku růže. Alespoň že po myšlenkové stránce má seriál co nabídnout. Objevují se v něm odkazy a ironické dobové podtexty.

Příběh má rozhodně několik interpretací. Například hlásání  Bambinotů (nenarozených dětí) připomíná režimová hesla, kdy šli herci slušným občanům příkladem. Ale narozdíl od doby minulé nesvedou nikomu vlézt pod kůži. Svým vzorným chováním a neposkvrněností jsou k smíchu.

Kdyby měli svět obývat jen perfektní lidé (pouze náhodná shoda s Hitlerovými světlovlasými dítky?), nebyl by prostor pro chyby či nešťastné náhody. Bambinoti by se časem ujali vlády a zotročili (nebo umučili svou neposkvrněnou morálkou) obyčejné lidi.

Ve druhé polovině seriálu dojde i na klonování, kvůli němuž se semele několik tragédií. Na povrch vyplouvá varování, aby se lidé nepoddávali vědě. Vše je precizně zaobaleno v komediálním duchu, proto strach z Bambinotů a klonů nevyznívá ponurým tónem jako například v literárních dílech Karla Čapka.

Perfektní herecké obsazení

Při výčtu těchto témat se Bambinot nezdá jako komediální seriál, ale zdání klame. Vtipné či absurdní situace nastanou vždy, když se objeví postavy pana Mikropulose (Miloš Kopecký) nebo baronky Odety (Jiřina Bohdalová). Jeden či druhý (občas oba dohromady) spouští jízlivý kolotoč nečekaných událostí vedoucích k společenským katastrofám.

Jedni z nejznámějších a nejschopnějších herců 80. let dodávají seriálu na přitažlivosti. Zpracování je na tom o něco hůře, prvních pár záběrů diváky zmate, protože připomínají Nemocnici na kraji města. Nejde pouze o styl natáčení typický pro Jaroslava Dudka, ale také o obsazení stejných herců. Sci-fi by si zasloužilo nápaditější zpracování, aby z něj na první pohled dýchal cizí svět. V režii Jaroslava Dudka jde pouze o zachycení obyčejného života, na nějž jsou všichni zvyklí.

Království Lauretánie taktéž vypadá jednoduše, žádné velké paláce ani extravagantní obleky. Královská rodina vyhlíží, jako by byla z vyšších vrstev a nevyčnívá ze své společenské třídy. Skutečnost, že v jejich žilách koluje modrá krev, je poznat pouze díky vytříbenému chování.

Seriál Bambinot je slabší než zbylá produkce 80. let. Určitě pobaví a zabývá se nadčasovými myšlenkami, ale svou výpravou a občasnou nepřirozeností hereckých poloh neohromí. I přesto by seriál neměl ujít divácké pozornosti.

Název seriálu: Bambinot
Délka: 1 série (6 dílů po 60 minutách)
Tvůrci seriálu: Josef Nesvatba, Miloš Macourek, Jaroslav Dudek
Kanál originálního vysílání: ČT
Kanál vysílání u nás: ČT1
Hrají: Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Petr Čepek, Miloš Kopecký, Iva Janžurová, Petr Nárožný

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Bambinot: Dokonalé děti a groteskní alegorie života