Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Ally McBealová: Šílená právnička vás vytáhne z každého průšvihu

Redakce

Redakce

7. 4. 2012

Do soudních síní chodí v minisukních, řeší přinejmenším kuriózní kauzy a zásadně nedovede oddělit svůj osobní život od toho pracovního. Nachází se na pokraji zhroucení a vlastně ani pořádně neví, jestli hledat muže svých snů.

FOTO: Ally McBeal

Ally má v hlavě pořádný zmatek. Najde někdy muže svých snů? Zdroj: distributor seriálu

Uráží vás moderátor v rádiu, vyhodili vás z práce, protože jste ve své kanceláří viděli jednorožce nebo vám kámoška přebrala chlapa? Dejte je k soudu! Nejlépe uděláte, když zavítáte do malé firmy Cage/Fish & Associates v Bostonu. Po vystoupení z výtahu se vás okamžitě ujme sekretářka Elaine (Jane Krakowski), největší drbna široko daleko. Je ráda středem pozornosti a na firemních večírcích pravidelně vystupuje se svými hudebně-tanečními čísly.

Pro postavu Ally byla v konkurzu vybrána Calista Flockhart, manželka Harrisona Forda. Ještě před samotným natáčením ji donutili, aby pro roli zhubla více než deset kilo. A vyplatilo se – seriál získal několik cen Emmy a Zlatých glóbů.

Pokud máte balík peněz, rád se vám bude věnovat sám jeden z majitelů firmy – Richard Fish (Greg Germann). Na první pohled může působit normálně, zdání ale (stejně jako v případě všech ostatních právníků) klame. Užívá si pozornost médií, jeho komentáře ke kauzám ale většinou končí fiaskem, protože pro své výrazy nechodí daleko.

[youtube_660]g1-9vw8cUi8[/youtube_660]

Pracovní morálku se snaží povzbudit svými životními moudry, tzv. fishismy. Jeden příklad za všechny: „Normálně mi jde jen o peníze, ale tentokrát jde o balíky, balíky a balíky peněz!“ Na ženách obdivuje jejich lalůčky pod bradou, ale je tak trochu i fetišista. Jestli jste krásnou ženou, vyberte si raději někoho jiného.

John „Piškot“ Cage (Peter MacNicol) je druhý majitel a zároveň největší podivín právnické kanceláře. Vlastní dálkové ovládání splachování toalety a doma cvičí žáby. Dovede si vyvolat kručení břicha, skřípe botami nebo píská nosem, aby narušil soudní jednání. Pokud vás Johnova nevypočitatelnost a pomalé jednání vyvádí z míry, je na čase zkusit dveře další kanceláře.

Mladá právnička Ally McBealová (Calista Flockhart) studovala práva na Harvardu. Její první a zatím jedinou láskou je její spolupracovník Billy (Gil Bellows), který je ovšem ženatý s krásnou blondýnkou a kolegyní Georgiou (Courtney Thorne-Smith). A milostný trojúhelník je na světě! Ally dochází k terapeutce, má sklony pro maléry a dostávání se do trapných situací, neustále hledá životní štěstí a střídá jednoho muže za druhým a přitom její biologické hodiny tikají.

FOTO: Ally McBeal

Tahle partička vám vyhraje jakýkoliv spor. I kdyby šlo o jednorožce.

Ať už si vyberete jakéhokoli právníka, buďte si jisti, že narazíte na jedinečnou osobnost. Ve firmě pracuje i krásná a inteligentní, ale zato chladná, Nelle „Ledovka“ Porterová (Portia de Rossi), která do kanceláře přivedla své klienty. Mezi ně patří Ling (Lucy Liu), která zásobuje firmu absurdními žalobami. Ale jak už to tak bývá, pod tvrdou slupkou se skrývají velmi citlivé ženy.

Záchody jsou centrem dění

Jedním z nejdůležitějších míst jsou společné toalety. Zaměstnanci se zde scházejí, John zde cvičí své uvolňující cviky nebo si dodává odvahu tančením před zrcadlem, Billy zde vzpomíná na mládí s Ally. ještě než se zde ale začnete svěřovat se svými tajemstvími, zkontrolujte kabinky, zda nejsou vidět nohy! Ti více prohnaní své nohy zvedají – tudíž na toaletách opravdu není radno cokoliv tajného říkat.

Až u soudu s pomocí jednoho z podivínů vyhrajete, pravděpodobně společně vyrazíte do baru. Ten sídlí přímo v přízemí firmy a probíhají zde veškeré firemní sedánky, večírky a oslavy. Navíc zde Vonda Shepard, autorka hudby k celému seriálu, každý večer nádherně zpívá. V seriálu se mihly desítky celebrit jako například pěvecké celebrity Anastacia, Sting nebo Tina Turner.

FOTO: Ally McBeal

Ally často popouští uzdu své fantazii.

Seriál geniálně propojuje dva světy. Ally nám občas umožňuje nahlédnout do její neuspořádané mysli. Vidíme její bláznivé představy, prožíváme s ní nepovedené schůzky. Hlavním motivem seriálu je ale vzájemné soužití rozmanitých osobností v právnické firmě, jejich lásky, přátelství i nenávisti a problémy.

Každá epizoda se točí okolo nějaké kuriózní kauzy i soukromých problémů právnické skvadry. Tato roztomilá pohádka o zmatených amerických právnících oblbujících soudce i porotu zlákala nejednu holčičku ke studiu práv. Nutno podotknout, že až podezřele často podivné kauzy vyhrávají, ať už žalují Boha nebo zastupují vraha.

Úspěšný seriál má pět řad, z mého pohledu je nejpovedenější hned ta první. V dalších už se prvotní nápady opakují pořád dokola, seriál se z komediálního stává více dramatickým a už nepřináší tolik zábavy. V roce 2002 byl ukončen z důvodu klesající sledovanosti.

Ally McBealová (Ally McBeal)

Komedie / Drama
USA, 1997, 112×45 min

Režie: Jeannot Szwarc, Bethany Rooney
Hrají: Calista Flockhart, Courtney Thorne – Smith, Greg Germann, Lisa Nicole Carson, Jane Krakowski, Peter MacNicol, Portia de Rossi, Lucy Liu, Vonda Shepard

Hodnocení 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Ally McBealová: Šílená právnička vás vytáhne z každého průšvihu