Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál 4400: Lidská blbost a manipulace vládnou světu

Redakce

Redakce

3. 12. 2010

Existuje velké množství případů, které se týkají záhadných únosů lidí, nebo nevysvětlitelných úniků z místnosti bez oken a dveří. Podobné historky dávají vzniknout například sci-fi filmům, povídkám, hudebním písním a v neposlední řadě seriálům, do nichž spadá i 4400. Celý příběh se točí kolem osudu 4 400 hledaných, kteří v průběhu posledních šedesáti let beze stopy zmizeli. Ale co když se všichni pohřešovaní najednou vrátí? Jsou stejně staří jako před únosem a na nic si nepamatují?

Diana čelí nebezpečí Zdroj: youtube.com

Úřady mohou považovat mnoho neuzavřených případů zmizení za vyřešené, protože se 4400 pohřešovaných a zmatených lidí znenadání objevilo na pobřeží Mount Rainier ve státě Washington. Celý případ vyvolává otázky, na které se vláda pokouší přijít a zároveň předejít budoucím nepokojům.

V každém díle se dva vyšetřovatelé z ministerstva pro vnitřní bezpečnost (NTEC), které je pověřilo případy navrátilců, zabývají vzniklými problémy mezi navrátilci a obyčejnými občany. Postupem času hlavní vyšetřovatelé Diana Skourisová (Jacqueline McKenzie) a Tom Baldwin (Joel Tretech) zjišťují, že navrátilci získali paranormální schopnosti. Mezi ty užitečnější patří léčení, vize budoucnosti, tvorba vlastních světů, k těm horším vyvolání moru z rozčilení nebo vydávání vysokého tónu, který dokáže rozlomit lebku.

Zvláštnosti a překvapení

Zvláštní se na americkém sci-fi seriálu stává fakt, že nebýt nadpřirozených schopností, ani si nevšimnete, že jde o sci-fi, protože reálný svět je, aspoň z počátku, upřednostňován a tvůrci se tolik nezaměřují na skupinu lidí, z kterých se postupem času stávají superhrdinové, jako v seriálech Misfits nebo Hrdinové.

Kromě uzdravování umí dotyčný i zabíjet Zdroj: youtube.com

Další překvapení je profesionální vztah Toma a Diany, kdy s napětím očekáváte, jako například v Aktech X, že by mezi nimi alespoň v jednom díle mohla přeskočit jiskra. Omyl, v tomto případě si oba postupně nacházejí známosti, které jim v určitém slova smyslu pomáhají v práci s navrátilci.

Nyní bez psychologie

Co se týče hlavních i vedlejších postav, nečekejte rozvíjení různých charakterů, protože o jejich hlubší psychologii 4 400 určitě nejsou. Všechny vztahy jsou zvláštně pokroucené a v některých situacích dost přehnané. Postavy prožívají všechny své pocity s odstupem, což způsobuje určitou chladnost.

Tvůrci místo rozvíjení mezilidských vztahů věnují mnohem větší pozornost různým případům navrátilců, které jsou v každé epizodě odlišné a originální. Větší vlna emocí se objeví až v poslední řadě, kdy se situace mezi lidmi a navrátilci natolik vyostří, že začnou umírat nevinní lidé. Všechny vzniklé problémy se stále točí kolem lidské chamtivosti a moci.

Začlenění se v době, která jim nepatří

Největším problémem se pro navrátilce stává jejich odloučení od světa, do něhož se vrátili. Někteří mají rodiny a jejich zapadnutí do společnosti probíhá hladce, jiní nemají nikoho, protože se pohřešovali padesát let a všichni příbuzní jim umřeli. Je pro ně velice těžké začlenit se do kolektivu, který se chová úplně jinak než za jejich doby.

Vše se zhorší, když zbytek planety přijde na jejich neobvyklé schopnosti, které nabyli v době svého zmizení. Lidé se nechtějí smířit s jejich výjimečností, závidí jím a zároveň se cítí v ohrožení. Vláda nečekaně podniká kroky proti navrátilcům, kteří jsou zprvu neteční. Díky tomu se postupem času začnou tvořit i teroristické skupiny v čele s lidmi, kteří vlastní nebezpečné nadpřirozené schopnosti.

V poslední řadě se objeví i fanatismus, z mrtvých vstání a hlavně moc, jež deformuje obyčejné lidi, kteří jsou schopni umřít jen proto, aby mohli být také výjimeční a uplatňovat svou novou moc ve světě, který se od základů změnil.

Bezpodmínečné zrušení

Seriál 4400 postihl podobný osud jako Jericho (Jericho) nebo Stav beztíže (Defying gravity), televizní stanice CBS nedovolila natočit pátou řadu. Tím nepotěšila producenty, kteří plánovali prozradit zápletku v již zmiňované páté řadě.

Děti navrátilců mohou být nebezpečné Zdroj: youtube.com

Původní záměr televizní stanice byl odvysílat minisérii 4400 (prvních pět dílů), ale nakonec přistoupila na natočení dalších řad, protože prvních pět epizod zaznamenalo nečekaný úspěch.

Seriál 4400 se natáčel od července 2004 a skončil v září 2007, kvůli nedotočení páté řady má otevřený konec. Seriál je ideální pro nenáročné diváky, kteří si chtějí odpočinout.

Název seriálu: 4400 (The 4400)
Délka: 4 série (44 epizod po 42 minutách)
Tvůrci seriálu: Scott Peters, Vincent Misiano, Nick Copus, René Echevarria, Craig Sweeny
Kanál originálního vysílání: CBS
Kanál vysílání u nás: Nova Cinema
Hrají: Jacqueline McKenzie, Joel Gretsch, Patrick John Flueger, Concita Campbell, Chad Faust

Hodnocení: **** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál 4400: Lidská blbost a manipulace vládnou světu