Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Senna na DVD: Podlehněte slzopudnému příběhu o jezdci F1

Nela Christovová

Nela Christovová

18. 9. 2011

V extrémních podmínkách to uměl jako nikdo, taky dojel závod s převodovkou zaseknutou na šestce. Z dosud nezveřejněných záběrů se k divákům nyní dostává pocta tomuto géniovi na čtyřech kolech.

FOTO: Senna

To je machr, ten Schumacher!, Zdroj: distributor filmu

Film

Brazilec Ayrton Senna patřil k nejtalentovanějším závodníkům ve Formuli 1. Během deseti let se na startovním poli setkal s legendami jako Alain Prost, Nelson Piquet nebo Michael Schumacher, a i když se mu úplně nedařilo, většinou je zastiňoval. Nezískal nejvíc titulů, přesto mezi jezdci vyhrál v anketě o nejlepšího pilota všech dob.

Asif Kapadia, muž s exoticky znějícím jménem, je britský režisér, scenárista a producent. Nemá za sebou příliš celovečerních filmů, přesto s jedním v roce 2008 zahajoval Febiofest. Proslavil se jako tvůrce krátkometrážních snímků, které se vysílaly mimo jiné i na BBC.

Kromě klasických formulových záběrů nahlédnete i do Sennova soukromí a třeba zjistíte, že o přítelkyně vážně neměl nouze. Nicméně o to tu nejde, režiséru Kapadiovi se podařilo dostat k unikátním záběrům, které představují Sennu jako jezdce, ale i člověka, který ovlivnil své brazilské spoluobčany. Jak už bylo řečeno, jde o poctu, takže není divu, že při líčení všech jeho činů bledne závistí i Mirek Dušín.

The YouTube ID of rhbMVmcLPyg&feature=fvst is invalid.

Samozřejmě i tento dokument má od začátku svého záporáka. Stal se jím Alain Prost, další výtečný závodník a zpočátku i Sennův týmový kolega. Přezdívalo se mu Profesor, protože s ledovým klidem udělal vše, co bylo nutné k vítězství titulu mistra světa. Říct, že byli jako den a noc, je vážně slabý příměr, ale takové vykreslení si tenhle jezdec nezasloužil. Kdo ví, jak by dokument vypadal, kdyby v roce 1994 za volantem Williamsu seděl právě Prost.

Ale takto skoro každý, kdo nesleduje Formuli 1, nabyde přesvědčení, že Prostovo chování je vlastně pěkný podraz. Jenže to samé vídáme v tomto motorsportu dnes a denně, kvůli zisku bodů si jezdci stěžují na auto, na tým, na kolegy, protože nic není jejich chyba. Jenže film zkrátka hraje na city a podlehnout snědému sympaťákovi je tak lehké…

Největším minusem je, že filmaři nechávají prostor spekulacím, ale sami nijak nepátrají po tom, jak to bylo ve skutečnosti. Jak to bylo s prezidentem FISA, tahal za nitky a znevýhodnil Sennu v rozhodujících momentech? Tak přesně na to vám tu nikdo neodpoví. Ačkoliv nejde o nic nového pod sluncem, přesto vás Brazilcův příběh chytne a možná se přistihnete, že doufáte, že to skončí jinak… Ale už jezdcova slova typu „čeká mě dlouhá kariéra“ podbarvená tesknou melodií předznamenávají, že se ani tentokrát nic nezmění.

FOTO: Senna

Senna nebyl jenom hlava trčící z formule

Když už nepodlehnete příběhu, dostane vás kamera. V motorsportu, stejně jako ve většině ostatních sportů, nikdy nevíte, co zrovna zaberete. V tom je právě kouzlo dokumentu o Sennovi – roztřesená kamera, bleskové švenkování a záběry třeba z kola auta těsně před nárazem. Už jen proto stojí film za zhlédnutí.

DVD

Samotné DVD bohužel nemá moc co nabídnout. Dvacet let staré záběry neoplývají HD kvalitou, takže na větší úhlopříčce film možná nebude úplně koukatelný. Žádné bonusy (pochopitelně) a zvuk je nahraný přes původní stopu, takže si v pozadí můžete poslechnout originální hlasy všech (ne)herců. Naštěstí to nepůsobí tak rušivě, jak by se mohlo zdát, zádrhel je ale jinde. Ve srovnání s řevem motorů během závodů je dabing dost tichý, takže si můžete vybrat, jestli budete napínat uši, nebo radši ohluchnete.

Senna

Dokumentární / Životopisný / Sportovní
Velká Británie, 2010, 101 min

Režie: Asif Kapadia

Zvuk: český, anglický
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Senna na DVD: Podlehněte slzopudnému příběhu o jezdci F1