Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Sekačka, nůžky na živý plot a další nezbytnosti pro vaši zahradu

I přesto, že nadvláda zimy ještě neskončila, nezbytné nářadí a doplňky pro svou zahradu si můžete pořídit již nyní. Jak by řekli skauti: je lepší být připraven! A jaké nářadí by ve vašem arzenálu určeném na zahradu nemělo v žádném případě chybět?

Nůžky na živý plot? Nutnost!

Nemáte živý plot? To nevadí. Nůžky na živý plot se totiž dají použít také k úpravě samostatně stojících keřů, stromků, ale jsou skvělé i ke stříhání rostlin do vázy nebo při sklizni bylinek. Z jakých druhů nůžek máte na výběr? Na nejméně peněz vás přijdou nůžky manuální. I přes jejich nízkou pořizovací cenu si ale kupujete kvalitu. Jsou totiž vysoce odolné a poradí si s každým stonkem i dřevinou.

O něco dražší jsou nůžky automatické. Což je zcela pochopitelné, protože vám ušetří spoustu práce. Ať už si zvolíte manuální či automatické nůžky na úpravu dřevin, vždy mějte na paměti, že je důležité, schovávat je na suchém místě bez přístupu slunečních paprsků.

Nůžky na živý plot

Zdroj: Shutterstock

Aby váš trávník vypadal lépe než sousedův

Popřete rčení o zelenějším trávníku u sousedů a dopřávejte své zahradě, konkrétně tedy svému trávníku, pravidelný zástřih. Když si pořídíte kvalitní sekačku, půjde vám sekání trávy samo od ruky. Záleží na vás, zda preferujete sekačky elektrické či benzinové. Elektrické sekačky jsou tišší, téměř bezúdržbové a levnější.

Nesmíte ovšem zapomínat na dostupnost elektrické sítě a kabel, který vám bude při sekání dělat společnost. Benzinové sekačky jsou sice hlučnější a potřebují větší péči, ale na druhou stranu k jejich provozu nepotřebujete elektrickou zástrčku a poradí si i s vysokou trávou.

Myslete při péči o zahradu i na svou ochranu

Při péči o zahradu může dojít k celé řadě úrazů. Abyste riziko nehody minimalizovali, i při sekání trávy a úpravě živého plotu, keře stromu či rostlin, používejte ochranné pomůcky. Vaše zahrada nemusí být porostlá růžemi, i přesto se můžete pořezat, poškrábat a za horkých letních dní si přihnat i úžeh. Proto vždy noste ochranné rukavice, brýle a v létě také klobouk nebo jinou pokrývku hlavy.

Nepodceňujte ani ochranu svého sluchu. Při práci se sekačkou to jsou totiž vaše uši, které dostávají nejvíce zabrat. A i přesto, že s přibývajícím věkem klesá rozsah frekvencí, které je naše ucho schopné postřehnout, ochrana sluchu by měla být samozřejmostí v každém věku.

Hlídejte i své děti a čtyřnohé mazlíčky

A protože se ve vaší zahradě mohou vyskytovat také jedovaté rostliny, hlídejte pozorně i své děti a čtyřnohé mazlíčky. Rostliny, na které používáte chemické postřiky, vždy pěstujte na hůře dostupných místech a ty jedovaté držte také mimo dosah dětí a zvířat. Nejlepším řešením, jak ochránit zdraví dětí i zvířat, je rozdělit zahradu do zón. Dětem pořiďte houpačku, malé pískoviště nebo plácek, kam si mohou namalovat panáka a vždy, když jste společně v zahradě, je mějte na očích. A i svému psovi či kočce vytvořte zázemí co nejdál od jedovatých a chemicky ošetřených rostlin.

S tím správným, kvalitním vybavením je péče o zahradu hračka. Pokud navíc nůžky na stříhání rostlin skladujete na vhodném místě, vydrží vám spoustu let a stále budou v perfektním stavu. A i sekačky vám mohou sloužit dlouho a udržovat si svou funkčnost. Ovšem u nich není radno podceňovat péči o ně. Elektrickou sekačku po každém sekání očistěte a v případě, že se zhorší její výkon, nabruste či vyměňte nůž. Benzinové sekačce pravidelně vyměňujte olej i benzín a starejte se také o její díly, zejména svíčky a filtry.

Vždy noste ochranné pomůcky, vyvarujete se tak pracovních úrazů. Věřte, že k těm při práci na zahradě dochází opravdu často.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sekačka, nůžky na živý plot a další nezbytnosti pro vaši zahradu