Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Sedmikráska a brněnské HOSTování – letos podruhé

!Speciál!Brněnské HOSTování –  záležitost ryze naše. A tím myslím naše brněnská! Literární časopis Host začal nejdříve vycházet v Přerově (1921), přesunul se do Brna a Prahy (až do roku 1929), mezi léty 1954 – 1970 vycházel opět v Brně, tehdy jako nezapomenutelný Host do domu. V roce 1985 přechází na samizdat, od roku 1990 vychází oficiálně, a to dodnes.

Brněnské HOSTování 2010. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Druhý ročník HOSTování, který proběhl ve dnech 24. – 25. 9. 2010 v brněnské kavárně Trojka,  HOSTil mnohé osobnosti a předával mnohé ceny.  V pátek začal program v pět hodin odpoledne uvítací vernisáží a představením knihy Během chůze Brnem fotografů Petra Daniela a Pavla Šešulky. Jedním z těch, kdo také ke vzniku knihy přispěl, je známý brněnský street-artový umělec podepisující se pseudonymem Timo. Jeho výtvory vídáme na zdech, sloupech, zkrátka všude tam, kam je třeba zaměřit obyčejný lidský pohled.

Vzpomínkové HOSTování

Program pátečního HOSTování pokračoval  přehlídkou historie časopisu Host, v první části setkání s pamětníky samizdatového a polistopadového vydání, v druhé pak dialogy s hosty, jež pamatují vydávání Hosta do domu v letech šedesátých.

HOSTování 2010 - čtení básní. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

V sobotu program odstartoval již ve čtyři hodiny odpoledne autorským čtením Petry Soukupové, mladé spisovatelky a scénáristky. Nedílnou součástí večera bylo rovněž vyhlášení a předávání cen Brněnské sedmikrásky, literární soutěže hledající nejkrásnější ódu na Brno.

Spěváček zapěl vítěznou píseň

V soutěži se sešlo téměř 150 kousků, některé příhodné, oslavné a zábavné, jiné stručné, jasné a skutečně výstižné. Každému je však jasné, že pouze jeden může být vyhlášen básníkem Brna. S tímto titulem v letošním roce odešel jistý Jan Spěváček – student religionistiky se zájmem o starý jazyk hebrejský, který však cenu sám nepřevzal, jelikož povinnosti rodinné odvály jej na Vysočinu. Ale jak moderátor Jakub Žáček trefně poznamenal, fotka mladíka udělala důstojnou službu. A oproti očekávání … nikdo ji neukradl!

Publikum letošního HOSTování. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Brněnský literární festival uzavřel divadelní soubor pro dospělé nazvaný domácky Československo, anebo koncert skupiny The Fireballs, špička českého rokenrolového revivalu. Důstojné, co by ne.

A co popřát dalšímu ročníku? Snad jen ať se splní přání pořadatelů,ať každý rok přichází více a více básní, oslavných a o Brně.  A literární duchu dej, ať jsou povedené, krásné a hodné čtení. A pokud ne, ať jsou krátké a výstižné jako ta – „Brno? Zdarec. Děkuji.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sedmikráska a brněnské HOSTování – letos podruhé