Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seann William Scott: Stifmeister, jak má být

Jan Novotný

Jan Novotný

11. 1. 2011

FOTO: Seann William ScottOd prvotní role šíleně nadrženého Stiflera v sérii Prci, prci, prcičky až po bok hvězd jako The Rock nebo Bruce Willis. Zkrátka takový příběh obyčejného chlapce.

FOTO: Sean William Scott

Sean William Scott - Poldové, Zdroj: youtube.com

Jako nejmladší ze sedmi sourozenců se Seann William Scott narodil 3. října roku 1976 v Cottage Grove v Minnesotě Williamu Franku Scottovi, dělníkovi v továrně, a Patricii Ann Simons. O herecké kariéře toužil Seann už v mládí. Nápad stát se hercem dostal během práce v městském divadle, kde sledoval všechny divadelní hry. Na jeho první pokusy prosadit se na televizních obrazovkách se váže velmi zajímává příhoda z roku 1989, když šel na konkurz do seriálu Pobřežní hlídka. Místo role byl však oloupen o boty, košili a dolarovou bankovku, kterou měl zrovna u sebe.

Poté co dokončil střední školu Park High School, se Scott přestěhoval do Los Angeles. Tam byl doslova objeven místními hledači talentů. Jeho první významnější role byla ve videoklipu Hole in my Soul od skupiny Aerosmith. Brzy na to už vystupoval v chlapecké TV show  Chad’s World, vysílané na internetu.

Prci, prci, Stifmeister

Do povědomí široké veřejnosti se ovšem dostal až roku 1999, a to rolí arogantního, sexem posedlého studenta střední školy Stevena Stiflera ve filmu Prci, prci, prcičky. Jediné, co Stiflera zajímá, jsou ženské a vše okolo nich. Chce se prostě dostat pod sukni všem holkám, ať to stojí, co to stojí. On a jeho proslulé večírky a mejdany jsou známé široko daleko.

Vedlejší rolí Stiflera se proslavil více než všichni jeho ostatní kolegové z filmu. Seann byl za roli oceněn Teen Choice Awards a také obdržel cenu MTV za nejlepší polibek s Jasonem Biggsem. Snímek nečekaně sklidil takový úspěch (výdělek přes 23 milionů korun), že si roli Staifmeistera zahrál ještě v dalších dvou pokračováních. Po této komedii začaly přicházet další nabídky, například v roce 2000 hned tři. Až na thriller Nezvratný osud šlo hlavně o komediální žánry. Například Hele vole, kde mám káru? a Road Trip, kde už dostal hlavní roli.

V roce 2001 se objevil v komedii Jay a mlčenlivej Bob vrací úder a zároveň si po boku Davida Duchovnyho a Orlanda Jonese zahrál v nepříliš úspěšné scifi komedii Evoluce. V říjnu si pak Scott vyzkoušel roli moderátora pořadu Saturday Night Live a spolu s Justinem Timberlakem uváděl show MTV Movie Awards. Při této příležitosti natočili mnoho skečů a scének, včetně scén z The Matrix Reloaded, které byly později přidány i jako bonus k DVD The Matrix Reloaded.

Dabér-meister

V roce 2003 si zahrál v akčních filmech jako Vítejte v džungli s Dwaynem The Rock Johnsonem a  jemu zřejmě souzenou roli namachrovaného frajírka si vystřihl i v Neprůstřelném mnichovi. Byla mu dokonce nabídnuta role Evana Treborna ve sci-fi thrilleru Osudový dotek, ale odmítl.

FOTO: Seann William Scott ve filmu Poldové

Willisák, Scott a Tracy Morgan - Poldové, Zdroj: distributor filmu

Z novějších filmů toho za zmínku ani moc nestojí. Výjimkou je akční komedie Mistři hazardu, kde se mimo jiné objevil i Johnny Knoxville, člen skupiny Jackass. Úplnou novinkou je pak krimi komedie Poldové režiséra Kevina Smitha. Myslím ale, že ať už si Seann zahraje ve svém životě sebelepší roli, rozhodně to nepřebije mastňáka Stiflera z prciček.

Herec myslí i na zadní vrátka a spolu se svým kolegou Grahamem Larsonem si založil produkční společnost Identity Films. Seann se také profesionálně věnuje dabingu. Jeho hlas jsme mohli zaslechnout ve filmech jako Doba ledová 2 a v jejím třetím pokračování nebo v dobrodružné fantasy animárně Planeta 51 z roku 2009. V rozhovoru v létě toho samého roku se upřímně vyjádřil, že Mistři hazardu a Pan tělocvikář jsou nejhorší filmy, ve kterých kdy hrál.

Sport-meister

Scott, momentálně žijící na Manhattanu v New Yorku, velmi rád sportuje. Mezi oblíbené sporty patří americký fotbal, basket a baseball, ovšem plavat neumí. S nadšením navštěvuje posilovny, kde můžete spatřit jeho tetování – symbol nekonečna na zápěstí, blesk na stehně a Amo, latinsky Miluji, v oblasti kostrče.

FOTO: Seann William Scott

The Rock a Seann v akčňáku Vítejte v džungli

V květnu roku 2009 se zúčastnil soutěže Drambuie Pursiut ve Skotsku. Ta se koná jednou za rok a  závodí se v disciplínách jako jízda na horském kole, lukostřelba, běh, vodní sporty, horolezectví, rafting a v neposlední řadě taky závodění v off-road buginách.

Seann je věřící, proto se v autogramiadách podepisuje: Bůh žehnej, Seann William Scott. Má rád tvrdou hudbu a objevil se v klipu kapely Aerosmith zpěváka Stevena Tylera. A dokonce si troufnul oslovit kytaru, na kterou už delší dobu cvičí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seann William Scott: Stifmeister, jak má být