Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Se7dm hříchů v komiksové podobě. Vzpomínáte na Davida Finchera?

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

26. 12. 2009

se7dm-perexObčas se přejíte? Závidíte sousedovi jeho nové auto a zásadně nepřispíváte na dobročinné sbírky? Opravdu? Tak se koukejte polepšit! Tento komiks vám předvede, jak je hřešit špatné a co dokáže s nespravedlností na světě udělat jeden dobrý křesťan. Aspoň on si to tak představuje.

Sedm je šťastné číslo. Sedm je dnů v týdnu, sedm je smrtelných hříchů. Sedm je zatraceně dobrý psychotriler od Davida Finchera, kterého by za takové filmy měli zavřít, protože jsem se pak bál chodit potmě i na záchod. Sedm je také projekt komiksových výtvarníků, kteří se jednoho dne sešli a vytvořili něco, co má nejenom stejný název jako již zmiňovaný film, ale je přímo doplněním k filmu. Už od samotného počátku se k tomu hlásí, a proto vlastně vznikl.

se7dm

Snímek pojednává o vrahovi, který své oběti vraždí podle sedmi smrtelných hříchů. V patách mu je dvojka detektivů v podání Morgana Freemana a Brada Pitta. Film byl o jejich úhlu pohledu, komiks jde o kus dál, popisuje vraždy z pohledu Johna Doa, spravedlivého křesťana, který se jaksi rozhodl vzít potrestání hříšníků do svých rukou a nečekat pár (tři?) roky do Soudného dne, kdy to má Bůh potrestat vše najednou.

David Seidman a Ralph Tedesco se stali redaktory sbírky sedmi drobných komiksových příběhů, které se pojí k jednotlivým hříchům a jednotlivým epizodám, vraždám, z Doovy kariéry. To vše propojili deníkovými zápisky stylizovanými skutečně jako autentický deník vraha, o nějž se postaral Mike Kalvoda a vyřádil se na tom. Jednotlivé proudy myšlenek o neustálém hříchu, který vládně světem, úvahy o světě, smrti, očistě jsou plné škrtanců a systematického podtrhávání slov tak, že to celé skutečně působí jako zápisky nějakého vraha, který redaktoři pouze ukradli z policejní stanice a vydali knižně.

Komiksové části jsou zase orgiemi psychedelického charakteru a deprese budou jen tím nejmenším defektem, který ve vás zanechají. Na hrubý pytel patří hrubá záplata a na drsný děj drsná kresba. Ani jedno z výtvarných zpracování si není podobné, každé jde svojí cestou a každé z nich může tu a tam způsobit solidní nauseu. Jsou prostě drsné, svéhlavé a tak přiléhavé, že změnu grafického stylu sice čtenář postřehne, ale ani ji nijak vnímat nebude. Ano, kvalita se různí, ale i to, co vypadá jako škrábance mentálně postiženého dítěte nadopovaného diazepamem, má svoji hloubku a kouzlo k ocenění. Po této stránce se komiksu nedá nic vytknout. Působí jako povídková sbírka, co příběh to jiný autor, osvěžující změny, hrůzné scény, prostě paráda.

A příběhy? Ano, jsou luxusní. Některé. Nelze říci, která ze sedmi částí je dobrá a která ne. Všechny mají začátek a konec, část z nich je velice dobře vypointovaná, některé jakoby nemají konec a něco částečně odkazuje na Fincherův snímek. To je patrně největší kámen úrazu. Kdo neviděl film, komiks pro něj ztratí možná až třetinu svého kouzla. Bohužel, protože bez jakékoliv znalosti filmového děje, si v komiksu jen těžko škrtnete. Bude to působit jako sice luxusně vyvedená občas dobře vypointovaná sbírka příběhů, které však něco s velkým N chybí. Tím Něčím je právě snímek, s kterým kniha kooperuje, který rozvádí a obohacuje.

Zaměřením právě na Johna Doea se mu dává prostor pro vytvoření dokonalého náboženského fanatika, magora non plus ultras, který jen těžce hledá konkurenci. Na začátku knihy jeho šílenství jen tu a tam vyplave na povrch, ale postupem času se komiksy zaměřují na jeho osobnost jako takovou a během toho se protrhnou stavidla a čtenář je vtažen do šíleného víru šílenství (šílené spojení), ve které pozná, co je John Doe zač, co všechno dělal, proč vůbec to dělal a jaké měl dětství. Jeho exkurze do svých mladých let mají docela dost zajímavý tak erotický náboj, že se při četbě zrychlí nejeden dech. Konec celé sbírky ústí do mocného finiše zpovědí, akce a vrcholné ukázky šílenství, kdy se film a komiks prolnou v jedno a vše končí více než uspokojivě.

Se7dm je zajímavý ve všech ohledech, svádivý, nechutný a ošklivý. Dalo by se na něj vymyslet mnoho přídavných jmen a svůj rating 18+ si plně zaslouží. Vaz tomuto dílu skutečně láme neznalost filmu. Kdo o něm slyší poprvé (ano, i tací se najdou), komiks přečte a odsoudí jako blbost. Naopak pro snímek zná, užije se dosyta. A když se nad tím tak přemýšlí, u těch, kteří si toto dílo koupí, můžeme očekávat, že Fincherovu kultovní záležitost mají zkouknutou, protože už obálka jasně prozrazuje, že uvnitř rozhodně nebude Garfield.

Za zmínku také stojí obálky. Jednak si můžete pořídit jednotnou verzi s oficiální obálkou, avšak vyšly také limitované edice s obálkami v podobě sedmi smrtelných hříchů, které jsou takové jako hříchy. Hnusné, šokující, svádivě podmanivé, krásné, zvířecí, naturalistické a prostě k sežrání. Hřešit je špatné, ale tento komiks je třeba si kupit, protože neudělat to za tuto cenu by byl taky hřích.

Název: Se7dm
Scénář: Raven Gregory, Ralph Tedesco, Joe Brusha, Mike Kalvoda, Christian Beranek, Adam Beranek, David Wohl, David Mack,
Kresba: Tommy Castillo, Arcana Studios, David Seidman, Steven Perkins, Jason Craig, Leif Jones, Brett Weldele
Počet stran: 216
Vydalo: Comics Centrum, Praha 2009
Doporučená cena: paperback 389,- Kč; hardback  777,- Kč
Hodnocení:  **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Se7dm hříchů v komiksové podobě. Vzpomínáte na Davida Finchera?