Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Scott Pilgrim: Vypečený život flákače

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

6. 12. 2010

Scott Pilgrim, legendou ověnčený komiks se dostal i k nám. A zas taková pecka to nebyla. Možná je to právě kvůli té legendárnosti, ale třeba se dostaví až v dalších dílech.

Ilustrace na obálce komiksu Scott Pilgrim - Vypečený život flákače

Americká manga-like série Scott Pilgrim je doprovázená řadou legend. Ale první díl zřejmě působí jen jako úvod do série, a tak čtenáři zůstává jen rozum stát nad tím, kde se ta legendárnost skrývá. Proč se nedostavuje žádný opojivý orgasmus z geniality scénáře ani zvlhnutí po uzření kresby? Doufejme, že právě z toho, že je to jen první díl a série se rozjede až příště.

He’s Lost Control

Příběh pojednává o třiadvacetiletém mladíkovi Scottu Pilgrimovi, který si zrovna nastřelil čínskou sedmnáctku. A stále ještě s ní nespal. Tudíž je jasné, že s takovým vztahem moc není spokojený. Když potká Ramonu, kterou již vídal ve svých nejvlhčích snech (dokonce ještě předtím, než ji potká v „reálném“ světě), začne ji nabalovat a má štěstí, že je opravdu povolná. Navíc ji Scott padl do oka. Komu by taky do oka nepadl nerd, co žere sci-fi, muziku, komiksy a videohry. Po takovém přece touží každá správná dívka.

Právě Scottovo nerdství je plusem této knihy, protože skýtá možnost do příběhu nacpat co nejvíce popkulturních odkazů, které se objevují téměř na každé třetí stránce. Od těch nepatrných v pozměněných citacích z filmů (jen doufejme, že pozměnění nebylo způsobeno překladatelem) po ty do očí bijící, plakáty nebo samotný styl oblékání hlavních postav (názvy kapel jako New Order na tričku či X-Menovské X na bundě). V tom tkví síla příběhu.

Manga‘s (not) dead

Autor jak příběhové, tak výtvarné stránky komiksu je Američan posedlý žlutou barvou a kulturou Bryan Lee O’Malley. Kromě Scotta Pilgrima vytvořil ještě třeba komiks Lost at Sea, ale nic se u čtenářů neshledalo s takovým ohlasem jako právě Scott Pilgrim. I když ohlas série získala až po několikátém díle, protože první část je opravdu jen úvodem, a tak nijak nenadchne.

Bohužel v kresbě chybí jakýkoli kvalitativní vzestup. Je to takový ten druh nezajímavé, ošklivé mangoidní kresby, který člověka irituje, ale nezbývá mu nic jiného, než se přes to přenést. V případě Scotta Pilgrima se to čtenáři sice povede (kvůli tomu, že ke scénáři i trochu sedí), ale stejně ho nijak nepotěší.

Na scénáři je již vidět směr, kterým se později bude ubírat, rozhodně není vytyčen špatně. Příběh je lehce ujetý, což má většina pokřivených komiksových čtenářů ráda. A spolu s narůstajícím počtem stran se stále zlepšuje, takže se dá čekat, že v dalších dílech se to konečně vyhoupne na úroveň, kterou legenda kolující spolu s knihou hlásá. Takhle se jen drží na kvalitativní úrovni průměru, který neurazí, ale ani nijak neohromí.

Název originálu: Scott Pilgrim’s Precious Little Life
Český název: Scott Pilgrim: Vypečený život flákače
Scénář a kresba: Bryan Lee O‘Malley
Překlad: Jitka Jeníková
Počet stran: 168
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: BB/art, Brno 2010
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott Pilgrim: Vypečený život flákače