Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Scott Pilgrim tentokrát stojí proti celému zbytku (svého) světa

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 3. 2011

I když filmový Scott Pilgrim se v Čechách pohybuje už nějaký ten pátek, komiksová série je teprve na počátku. Zato se ale na české komiksáky valí kupodivu rychlejším tempem, než je na české komiksové scéně mnohdy zvykem. Zatímco před pěti měsíci vyšel první díl, teď už světlo světa spatřil i díl druhý.

Ilustrace na obálce, autor: Bryan Lee O’Malley

Vzhledem k tomu, že komiksy jsou u nás stále považovány za čtivo pro děti, pořádná mediální masáž vždy hraje do karet. A lze si představit lepší reklamu, než filmovou adaptaci? Především pro komiks, jako je Scott Pilgrim, představuje reklama zásadní prvek pro návratnost nákladů.

Díl od dílu lepší

Zatímco první díl sice působil dobrým pop-kulturně komediálním způsobem, jinak se jevil nemasný neslaný. Naštěstí to bylo způsobeno tím, že jednička fungovala spíše jen jako rozjezd, po němž už čtenář bude postavy a jejich vztahy znát, takže se do toho scénárista (a zároveň kreslíř) Bryan Lee O’Malley může pořádně opřít. Což taky udělal. Avšak nerozjel se akčním způsobem, právě naopak. Udělal postavy živější a lidštější.

Ačkoli se i ve druhém dílu vyskytuje bitva (na řadu musí přijít druhý Ramonin ďábelský ex-přítel), je velmi krátká a oproti počtu stran zabývajících se mezilidskými vztahy zanedbatelná. Čtenář by neměl čekat žádnou řež, spíše opravdu jen vývoj vztahů mezi postavami a občasné prozrazení tajemství z jejich minulosti.

O’Malley si tentokrát dost pohrává s dialogy. Dovede je vyšperkovat tak, aby se u nich člověk zasmál nebo aby pocítil lehké rozhořčení. Občas dialogům věnuje dokonce několik stran, ale stále to neznamená, že by komiks byl příliš ukecaný. Dialogy se totiž harmonicky doplňují, s občasnými pasážemi úplně beze slov.

Pořád stejně ošklivá kresba, ale člověk si zvykne

Právě němé pasáže dávají možnost vyniknout kresbě. Bohužel. Výtvarná stránka se totiž, na rozdíl od scénáristické, od minulého dílu nijak nevyvinula. Zůstává stále klasickou okoukanou manga-like kresbou, která ničím nepřekvapí. Na druhou stranu obličeje a grimasy zvládá excelentně, což se náramně hodí k dialogovým pasážím, kde je místa pro úšklebky opravdu požehnaně. A navíc, člověk si po těch dvou stech stranách zvykne a přes nezajímavou kresbu se přenese. Alespoň že drží příběh pohromadě a není nijak extrémně nepřehledná.

Podivným elementem knihy je název. Nikoli však jeho překlad. Nevšední je rozdíl mezi názvem na obalu knihy a názvem uvnitř, přičemž obálkový zní Scott Pilgrim proti zbytku světa a uvnitř zřejmě zůstal pracovní název Scott Pilgrim proti celému světu. Scott Pilgrim je série, která se přes svůj vzhled a velmi odpudivou obálku nakonec rozjede ve vysoce kvalitní čtivo. Ve čtivo, které udělal fanoušek pro fanoušky a které komiksovým nerdům padne do ruky jako ulité.

Název originálu: Scott Pilgrim 2: Scott Pilgrim vs. the World
Český název: Scott Pilgrim 2: Proti zbytku světa
Scénář a kresba: Bryan Lee O‘Malley
Překlad: Jitka Jeníková
Počet stran: 200
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: BB/art, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott Pilgrim tentokrát stojí proti celému zbytku (svého) světa