Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Scott Pilgrim proti zbytku světa na DVD: K lásce někdy patří i indikátor moči

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

22. 3. 2011

Minimálně k té videoherní. Co by ale arkáda (hra ve stylu Maria a dalších jeho kamarádů) dělala v televizi? Na DVD se totiž dostal film, který vlastně není úplně tak filmem, jako mixem několika různých médií… A sluší mu to!

Tak co, růžovko, praštíme do toho?, Zdroj: distributor filmu

Film

Režisér Edgar Wright natočil lovestory, jaká ještě nebyla na DVD k vidění. Výběr tvůrce například ztřeštěné Jednotky příliš rychlého nasazení byl pro hollywoodská studia osudový. Sice dali film do rukou Angličana jako poleno a přihodili pořádný rozpočet, ale z toho všeho získali snímek, který v sobě mísí na jedné stránce videohru a na druhé i komiks.

Na tom Scott Pilgrim staví svoji originalitu. Narazíte na srandičky jako indikátor moči, bonusový život nebo sbírání bodů. Scott (Michael Cera) se totiž zabouchnul do femme fatale Ramony (Mary Elizabeth Winstead) a udělá všechno pro to, aby ji získal. Jak ale celý vyděšený zjistí, musí porazit sedm jejích bývalých v souboji na život a na smrt, pokud s ní chce zůstat. Každý ex je jakýsi level a na konci čeká ten sedmý, nejhorší – boss. Za odrovnání každého soupeře dostane Scott body, jež mu bliknou nad hlavou, a mrtvé tělo se promění na spoustu drobných. Tím se počítačová hra na moment propojí i s herními automaty, skutečnými otci arkád.

Wright ovšem není začátečník. Moc dobře ví, že tohle uspokojí masy. Aby se ovšem zavděčil i rejpalům jako já, přináší do filmu videoherního glancu ještě víc. Především to je rychlost, s jakou občas okomentuje emocionální stav hlavního hrdiny. Jistě, může se vykecávat (jako v adventuře)… A nebo pomocí pár rychle nastříhaných výrazů dát najevo, že je z té holky úplně paf (ve stylu hopsacích rychlých arkád). O hudbě jak z Maria ani nemluvě.

Evil exes jeden po druhém

Z toho vychází druhá tvář snímku, ta komiksová. Wright se ji totiž rozhodl zachovat se vším všudy. Můžete se těšit na citoslovce jen tak napsaná ve vzduchu (pamatujete na českou komedii Kdo chce zabít Jessii?) či několik okýnek vedle sebe v jednom záběru. Ti soustředěnější také zaznamenají výrazné barvy. Jsou přímo poplatné konkrétnímu komiksu, podle něhož byl tento film natočen, a zároveň žánru jako celku. I v takové manze je přece normální mít jasně růžové vlasy.

Které má krásná, vyloženě osudová Ramona. A taky má sedm zlých ex s tvářemi známých herců: Jason Schwartzman, Brandon Routh (ten z nového, nepovedeného Supermana) či božský Chris Evans. Natolik božský, že i Scott nejprve vypadá, že za autogram by si od něj nechal klidně nakopat zadek. Skvělý výběr do vedlejších rolí doplňuje geniální Scottův gay, kámoš, kterého hraje Kieran Culkin. V poslední době tenhle mladší brácha Kevina McCallistera (i on se objevil v Sám doma) válí a dokazuje, že příjmení Culkin ještě není odepsané. I když hraje náruživého gaye (zmákne tu i dva najednou!).

Podrobnější recenzi si přečtěte zde.

Díky hercům, zajímavým prvkům a chytlavým písničkám (Michael Cera na nich spolupracoval se zpěvákem Beckem) tak vůbec nevadí, že Scott Pilgrim má vlástně velice tuctovou ústřední dějovou linku. On je zamilovaný, ona jen trochu. Pak víc. Ale mají před sebou překážky. Dokážou je překonat? Opravdu to zní nudně, ale představte si k tomu ohnivé draky, souboje 1-on-1, v nichž se DÁ vyznat, a přesto jsou rychle nastříhané, ohňostroje a třpytivá cingrlátka. Snad už jen kdyby byl film 3D – jenže na to nezbyly peníze.

Tvůrci totiž moc dobře věděli, že ne všichni diváci budou chtít na Scotta Pilgrima zajít. Pro geeky to je vizuální orgasmus, pro masové publikum nepochopitelný barevný akčňák. Ne každý totiž pařil arkády, ne každý hltá všemožné komiksy. A tak určité narážky a roztomilé prvky (speciální super meče nevyjímaje) každý holt nepochopí. Kdo na podobných ptákovinách ovšem vyrostl, bude mít u Scotta celou dobu jen tupě otevřenou pusu se slovy „WOW!“

DVD

Největší devízou tohoto DVD (čímž se poslední dobou nemůže chlubit téměř žádné u nás) je fakt, že jeho bonusy jsou přeloženy do češtiny. Stačí umět číst a přepnout si na české titulky. Pak si vychutnáte pár divných vystřižených scén, které tvoří převážně jen přeřeky, ale také několik vynechaných scén. Ty jsou už o něčem jiném – poslechnete si rozhovory, které jste právě viděli, v trochu jiném provedení a můžete si hned porovnat, která verze je ta lepší. Pod kolonkou galerie také nehledejte nic obyčejného, najdete zde například fotky z natáčení, které si fotil jeden z herců, Mark Webber.

Menu je laděné, jak jinak, než do videohry, hraje v něm rocková muzika, která doprovázela i film, a tlačítka jsou celkově přehledná a hlavně fungují (taky nebývá vždycky samozřejmostí). Šlo by to ale udělat ještě lépe – co třeba zařadit více písniček kapely, v níž Scott Pilgrim hraje? Nebo rovnou celý soundtrack? Úplnou lahůdkou by bylo alespoň demo playstation hry se Scottem, která vyšla, nebo jeden naskenovaný díl komiksu, podle něhož snímek vznikl. Ale to bychom už chtěli moc. V ČR tenhle film nebyl žádný trhák, takže už takováhle podoba je příjemným překvapením.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (Scott Pilgrim vs. the World)

Akční/Dobrodružný/Romantický/Komedie
USA, 2010, 112 min

Režie: Edgar Wright
Hrají: Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin, Chris Evans, Anna Kendrick, Brandon Routh, Alison Pill, Jason Schwartzman, Johnny Simmons, Mae Whitman, Mark Webber, Aubrey Plaza, Brie Larson, Bill Hader, John Patrick Amedori, Erik Knudsen, Kristina Pesic

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky), 5.1 VO (polsky)
Titulky: české, anglické, bulharské, řecké, polské
Bonusy: vynechané scény (včetně alternativního konce), Scott Pilgrim proti vystřiženým scénám, komentáře herců a štábu, galerie

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott Pilgrim proti zbytku světa na DVD: K lásce někdy patří i indikátor moči