Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Scott McCloud vás naučí Jak rozumět komiksu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 5. 2011

Opus magnum komiksového tvůrce a teoretika Scotta McClouda zabývající se otázkou rozumění komiksu u nás vyšlo už před nějakým pátkem. Kvalitativní úrovní svých informací je však aktuální stále.

Ilustrace na obálce komiksu, autor: Scott McCloud

Zásadní komiksová díla v Čechách vycházejí docela často. Možná proto, že cokoli, co s sebou nese nálepku základní nebo kultovní, se mnohem lépe prodává. Jenže Scott McCloud ve svém díle Jak rozumět komiksu vytváří něco, co je opravdu stěžejní. Něco, co přetrvá. Zabývá se zde totiž otázkou komiksu jako devátého umění, v očích bezvěrců ho popularizuje, v očích fanoušků odkrývá skryté taje.

Zatímco komiksů má již český čtenář bohatě, teoretická díla zabývající se komiksem jsou na tom hůře. Scott McCloud se komiksovým příznivcům představil již šest let před českým vydáním svého debutu v magazínu Crew. Byl tudíž mezi ostatními teoretiky jasnou volbou. Navíc má jeho práce před ostatními statěmi obrovskou výhodu. Vše je totiž vyprávěno tou nejlepší možnou formou: komiksem.

Komiksová teorie v komiksu

Zatímco obvykle bývají teoretická díla extrémně nudná a úmorná, z McClouda čiší právě to fanouškovství, které je k tomuto typu tvorby zapotřebí. Nejedná se pouze o suché převyprávění faktů a poznatků, vše je líčeno s nadšením, osobitostí a velmi výrazným humorem. Nadto se autor nesnaží být nějak značně objektivní, u nejistých idejí dodává, že čtenáři předkládá pouze svůj názor.

Ačkoli se přes formu komiksu jedná o odbornou literaturu, nesnaží se do čtenáře rvát jeden odborný termín za druhým. Právě naopak, vše se snaží vylíčit čtivou, nenáročnou podobou, zjevuje se jako milosrdný mentor, který s láskou opakuje již řečené. Což se ovšem váže též na jeden z mála záporů této knihy. Zpočátku opakování působí perfektně, po několikátém repete však už čtenáře pouze ubíjí a zbytečně knihu natahuje.

Autor ve všech možných polohách

Kupodivu se velmi povedla i výtvarná stránka. Tu by mohl člověk čekat odfláknutou, hlavní je přece obsahové sdělení, Scott McCloud však své dítko vypiloval až na samotný vrchol. V jeho rukopise se nezapře hlavní inspirace undergroundovou školou, kresba však slouží především k vedení příběhu a k praktickým ukázkám. Také působí jako další studna odlehčení, autor sám sebe prezentuje jako brýlatého hubeňoura ve flanelové košili. Navíc svou postavu často přivádí do podivných poloh, kde například ukazuje, že pod brýlemi nemá oči, nebo svůj obličej šroubuje na hlavu Mony Lisy.

Jedná se o knihu, které se nemusí bát nikdo, protože jindy nezáživné informace publikuje neuvěřitelně čtivou a osobitou formou. Problémem je, že téměř všechny taje uveřejněné uvnitř spisu ti opravdu zarputilí fanoušci vědí i před přečtením.

Název originálu: Understanding Comics
Český název: Jak rozumět komiksu
Scénář a kresba: Scott McCloud
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Scott McCloud
Počet stran: 224
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 265 mm
Vydal: BBart, Brno 2008
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott McCloud vás naučí Jak rozumět komiksu