Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2022

SCIO žaluje CERMAT. Zatajuje podle něj podstatné informace k maturitě

Redakce

Redakce

20. 8. 2012

FOTO: Ondřej Šteffl, SCIOVedení testovací společnosti SCIO upozornilo, že CERMAT opakovaně odmítá podat klíčové informace k výsledkům maturit. Na zaměstnance státní společnosti pověřené zajištěním společné části nových maturit podalo trestní oznámení.

FOTO: Ondřej Šteffl, SCIO

Ředitel SCIO Ondřej Šteffl nad počínáním CERMATu často jen kroutí hlavou, Zdroj: Youtube.com

Bohumil Kartous, mluvčí testovací společnosti SCIO, reagoval 23. června pro zpravodajský server Česká škola na obsah tiskové konference ministerstva školství k výsledkům státních maturit. Konkrétní informace, které na ní zazněly, označil za nejméně podstatné. Klíčové údaje naopak podle něj zůstaly utajeny.

„Výsledky mohou nabýt alespoň formální platnosti až v okamžiku, kdy CERMAT zveřejní detailní informace způsobu, jak testy vytváří, jak zkoušky vyhodnocuje a jak provádí srovnání nejen mezi jednotlivými lety, ale i mezi školami a kraji,“ dodává.

Podle Kartouse žádala společnost SCIO o tyto informace opakovaně na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (č.106/1999 Sb.), CERMAT je však odmítl sdělit.

Jednalo se zejména o informace ke složení a pravomocem validační komise, popis nastavení srovnatelnosti obtížnosti testů, detaily ke způsobu vyhodnocování nebo anonymizované údaje o letošních maturantech (kraj, typ školy, typ zřizovatele školy a jiné).

„Informace, které společnost SCIO po CERMATu požaduje, jsou klíčové pro hodnocení maturit a také pro posouzení, jakou platnost výsledkům státních maturit vůbec dávat,“ míní Kartous. O povinnosti vyřídit dané žádosti o informace podle něj již dříve rozhodlo ministerstvo školství i Městský soud v Praze.

Kýženého výsledku, a tedy zveřejnění požadovaných informací, se však SCIO ani poté nedočkalo. Jako reakci na tuto situaci tak podala soukromá testovací společnost na odpovědné zaměstnance CERMATu trestní oznámení.

Ředitel SCIO Ondřej Šteffl přitom označil za hlavní odpovědnou osobu Jiřího Zíku, který je od 11. června letošního roku pověřen řízením společnosti CERMAT. Vyplývá to z otevřené korespondence mezi oběma subjekty.

Jaké bude mít celý spor konečné rozuzlení, lze zatím říct jen těžko. Jisté však je, že SCIO hodlá ve svém postupu nadále pokračovat. Kromě trestních oznámení je podle Bohumila Kartouse v běhu také několik odvolání proti jednání této kontroverzní státní společnosti pro reformu maturitní zkoušky.

„Použijeme všechny možné zákonné prostředky k tomu, aby tento úřad začal jednat podle povinností, které mu zákon ukládá. Není přece možné, aby součást státní správy beztrestně porušovala zákon v zájmu těch, kdo takový úřad spravují, a na úkor celé společnosti, které má z definice sloužit,“ uvedl pro TOPZINE.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SCIO žaluje CERMAT. Zatajuje podle něj podstatné informace k maturitě