Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Scio: Úroveň středoškolského vzdělávání je stabilizovaná

Redakce

Redakce

8. 11. 2009

sonda-maturantObecně rozšířený názor, že kvalita středoškolského vzdělání rok od roku klesá není podložen žádnými daty. Uvedl to v pátek 6. listopadu na tiskové konferenci společnosti Scio její ředitel Ondřej Šteffl. Výsledky projektu Sonda maturant jsou v rozporu s mediálním obrazem středoškolské vzdělanosti.

Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Výzkum odstartoval na zakázku MŠMT v roce 1998 a zúčastnilo se ho více než 1 200 škol. V rámci testování bylo vyvinuto 5 testů (český jazyk, matematika, obecné studijní předpoklady, anglický a německý jazyk) a testům byly podrobeny všechny střední školy s maturitou.

V letošním roce realizovala společnost Sondu maturant po 11 letech, tentokrát již byla financována samotnými školami a zúčastnilo se jí 107 škol. Porovnání výsledku je založeno na testování 88 škol, tedy těch, kteří se zapojili v roce 1998 i nyní.

Vzorek bohužel není zcela reprezentativní, a to z důvodu počtu účastníků.

Podle výsledků došlo ke zlepšení v angličtině, němčině i obecných studijních předpokladech, zatímco úroveň znalostí v matematice doznala obrat k horšímu. Tvůrci testů to připisují používání kalkulaček a technickému boomu v oblasti počítačů.

Oproti očekávání se výsledky v českém jazyce za 11 let v podstatě nezměnily.

Zaznamenáno bylo mírné zlepšení v oblasti gramatiky, zároveň ale také odklon od encyklopedických znalostí literatury.

Výzkum také ukázal prokazatelně snížený zájem o studium němčiny. Některé školy dokonce nabízí jako hlavní jazyk pouze angličtinu.

Ačkoli si vysoké školy často stěžují na upadající kvalitu svých studentů, podle Ondřeje Šteffla k žádnému úpadku prokazatelně nedochází.

„Je důležité si uvědomit, že zatímco v roce 1998 složilo maturitní zkoušku asi 47 procent z populačního ročníku, v roce 2009 je to už něco kolem 60 procent. Na vysoké školy se hlásí čím dál tím více studentů a vysoké školy také více studentů přijímají. Jsou mezi nimi logicky i ti, kteří by se v roce 1998 na vysokou školu vůbec nedostali,“ uvedl k tomu.

Zároveň také dodal, že Ministerstvo školství nemá k dispozici žádné údaje o vzdělanosti středoškolských studentů a svá vyjádření zakládá pouze na domněnkách.

Z tohoto důvodu nabídla společnost Scio ministerstvu realizaci projektu Sonda maturant po 12 letech, a to v příštím roce. Pracovala by s reprezentativním vzorkem škol, těch by mělo být 350.

Projekt by ministerstvo přišel na 2 miliony korun, což je podle Šteffla 1000 krát méně, než  je předpokládaná cena státní maturity, jejíž výsledky jsou v tomto směru nepoužitelné, neboť testy se musí každý rok obměňovat.

Ministerstvo se k nabídce údajně dosud nevyjádřilo.

Stabilita výsledků je skutečně překvapující, došlo jen k nepatrným změnám, a to za celých jedenáct let. Výzkum společnosti Scio by tak mohl vyvrátit mýtus o zhoršujících se znalostech středoškoláků.

Společnost Scio se od roku 1996 zabývá tvorbou přijímacích zkoušek pro střední i vysoké školy. Je organizátorem Národních srovnávacích zkoušek a tvůrcem testů Obecných studijních předpokladů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scio: Úroveň středoškolského vzdělávání je stabilizovaná