Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Schwarzenegger jako guvernér skončil. Vrátí se znovu na filmové plátno?

Jan Novotný

Jan Novotný

6. 1. 2011

FOTO: Arnold SchwarzeneggerLegenda amerických akčních filmů Arnold Schwarzenegger se po sedmi letech úřadování v čele kalifornské vlády loučí. Arnie zanechal svému nástupci Jerrymu Brownovi dluh 28 miliard dolarů.

FOTO: Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger při projevu, Zdroj: youtube.com

Je to tak. V pondělí oficiálně předal svou funkci nástupci, demokratovi Jerrymu Brownovi. Ten v listopadových volbách porazil republikánskou podnikatelku-miliardářku Meg Whitmanovou. Rakouská akční hvězda Arnold Schwarzenegger, v pořadí již 38. guvernér, nastoupil na post v roce 2003 po vítězství v mimořádných volbách po odchodu Graye Davise.

Guvernátor

Na svůj post Schwarzenegger přebíral s plány plnými ambicí. Ovšem všechno nedopadlo zrovna tak, jak sám chtěl. Hlavním kamenem úrazu, na kterém si Arnieho kritici smlsnou, se nachází v oblasti ekonomiky. Problém je v obrovském rozpočtovém deficitu ve výši 28 miliard dolarů, který jeho nástupce bude muset chtě nechtě řešit. Na talíř mu budou ještě dlouho předhazovat zrušení nepopulárního zvýšení daně z automobilů, která připravila stát hned ze začátku jeho vlády o čtyři miliardy dolarů.

Komando

Arnold Schwarzenegger ve filmu Komando, Zdroj: distributor filmu

Sliboval reformu ekonomiky kalifornského politického systému, ale bohužel ho zmařila nepříznivá finanční situace státu. Nelze ale tvrdit, že je zrovna Arnold Schwarzenegger příčinou recese státu. Sice se to nejhorší stalo pod jeho dohledem, ale má i mnoho kladných výsledků své práce. Například za jeden z jeho nejpřínosnějších činů je zatím považován výnos ze září roku 2006 o omezení průmyslových exhalací. Objem emisí skleníkových plynů by se totiž měl do roku 2020 snížit až o čtvrtinu. Vzdal se kvůli toho i svého oblíbeného vozu hummer, které dokonce on sám prosadil jako civilní vozidlo.

Politické kontakty si zajistil sňatkem s novinářkou Marií Shriverovou, neteří Johna Fitzgeralda Kennedyho, s níž vychovává dva syny a dvě dcery.

Arnold opět v hlavní roli?

Arnold se svěřil, že by se nadále chtěl politice věnovat. Uplatnění by prý mohl najít ve vládě amerického prezidenta Baracka Obamy nebo v nějaké organizaci. Další možná varianta, kde bychom mohli Schwarzeneggera potkávat, je knihkupectví. Chce totiž psát knihy. Především svou autobiografii, po které jdou vydavatelé jako po uzeném už dvě desítky let.

FOTO: Arnold Schwarzenegger Zdroj: youtube.com

Silnější než zákon, Zdroj: youtube.com

V případě posledním, kde by ho největší masa fanoušků ráda viděla, tedy zpátky ve filmu, to není příliš pravděpodobné. Sám totiž vyjádřil pochybnosti, že by měl trpělivost na složité natáčení, obzvláště hlavních rolí. Naposledy, kde jsme mohli tohoto mistra Olympie zahlídnout, byly od roku 2003  malé role ve filmech jako Mladej a já, Expendables: Postradatelní (recenze zde) a animovaná Cesta kolem světa za 80 dní, kde daboval prince Hapiho.

„Je to jako jízda na kole nebo lyžování. Člověk se do herectví zase hned dostane a nemám pocit, že bych nějak dlouho chyběl. Mám velmi dlouhý seznam toho, co můžu dělat, ale zatím se nemůžu na nic soustředit, dokud nebudu doslova pryč z úřadu. Nemám rád jistoty. Nevěřím na to. Člověk musí mít otevřenou mysl a učit se rychle nové věci,“ svěřil Arnold magazínu Variety.

Ať už to dopadne jakkoli, jisté je to, že se Arnold Schwarzenegger vrátí. Hasta la vista, baby!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Schwarzenegger jako guvernér skončil. Vrátí se znovu na filmové plátno?