Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Schovejte svoje přehrávače – přichází Harlej! Přijde taky Proměna?

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

4. 6. 2010

Český rock mívá obvykle vysokou kvalitu. Lze vzpomenout například Kabáty, Arakain nebo i vtipné Brutusáky. Best of kompilace kapely Harlej nám ale ukazuje i odvrácenou tvář rocku.

Booklet skupiny Harlej, Zdroj: myspace.com

Jakožto metalový a rockový fanda jsem placku Harlej se zájmem vložil do přehrávače a očekával, co na mě repráky vypustí. Přiznám se, že jsem do této doby Harlej nikdy neslyšel – jaký to byl požehnaný stav! Ihned první skladba Zfetovanej mě okamžitě přesvědčila o tom, že mě čeká pár desítek nejdelších minut mého života ve snaze potlačit smích či zvracení. Oba tyto na první pohled protichůdné pocity se mi mísily v žaludku a já jenom doufal, že jde třeba jen o velmi nepovedený vtip na úvod.

Hned druhá skladba s velmi vtipným jménem (ano, je to ironie), Balada o tom, jak si chlapec pod vlivem měkké drogy našel děvče s nízkým IQ, mě ale utvrdila v mé nastupující depresi.

Hudební utrpení

Abych ale zdůvodnil, proč tohle album (ne)stojí za koupi, tak musím především zmínit naprosto tragickou úroveň textů. Vezměte si Kabáty, seberte jim všechen vtip a nadhled a dostanete Harlej. Při jejich poslechu si člověk skutečně přeje, aby neuměl česky.

Dalším důvodem je naprosto průměrná muzika bez jediné známky originality. Rify jsou trestuhodně profláknuté. Poslechl jsem si první tři akordy a už jsem věděl, jak bude znít celá píseň.

Šestnáct hřebíků do rakve

Dá se říci, že celé album se neslo ve stejně tragickém duchu, v jakém začalo. Nejlépe to zřejmě vystihuje jako obvykle otřesná Vostuda s velmi přiléhavým refrénem Málokdo má to štěstí primitivem být.

Jediná balada na samém konci alba Proměna se už ve světle blížícího se konce nejevila tak otřesně. Vysvětluji si to ale především tím, že jsem si už zřejmě zvykl. Naopak k průměru rockového žánru se blížily tracky Malá nevěrná holka, Královna noci a Přirození, díky kterým album získává tu jedinou hvězdičku, kterou si zaslouží.

Michal Tučný se obrací v hrobě

Ovšem v hrůze vede jednoznačně cover písně Michala Tučného Pověste ho vejš. Jsem si jistý, že se legenda českého country musí pokaždé otáčet v hrobě, když někde tento paskvil zazní. To, že Michal Tučný není ani nikde uveden v bookletu jako autor textu, mě ani moc nepřekvapilo. Krást se nemá, ale chápu, že když už chybí jakýkoli náznak invence, je nutno sáhnout do minulosti a trochu si vypomoci slavnějšími a především originálnějšími autory.

Harlej, Zdroj: harlej.cz, Foto: František Stojaspal

Na úplný závěr této recenze musím citovat text Tomáše Miřátského z tracku Optimistická, kde se přiznává, že stejně to poserem, žádnej nás nekoupí, nikdy z nás nebudou, nebudou Kabáti. Ámen!

Harlej – Best off Harlejland

Vydáno: 2010
Celkový čas: 56:13
Skladby: Zfetovanej, Balada o tom, jak si chlapec pod vlivem měkké drogy našel děvče s nízkým IQ, Jůlie, Živýho mě nedostanou, Malá nevěrná holka, Zemětřesení, Pověste ho vejš, Královna noci, Zrzi, zrzi, Z Cuby Kiwi, Svařák, Proč pocit mám, Vostuda, Přirození, Optimistická, Proměna
Vydalo: EMI

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Schovejte svoje přehrávače – přichází Harlej! Přijde taky Proměna?