×
TOPZINE.cz

Sbírku Národní galerie obohatí obraz Josefa Šímy

Josef Šíma, Portrét Marguerite Neveux (1922), Zdroj: Adolf Loos Apartment

Nedělní aukce pořádaná Adolf Loos Apartment and Gallery přinesla několik zajímavých soubojů o dražená umělecká díla. V nabídce aukčního katalogu se objevila například křídová Studie k dílu Rodinova inspirace, dále pigmentová fotografie Františka Drtikola s názvem The Bow (1928) nebo také obraz Zimní Praha od Maxe Kopfa. Úspěšným lovcem“ se stala především Národní galerie, která odkoupila Šímův Portrét Marguerite Neveux.

Josef Šíma, Portrét Marguerite Neveux (1922), Zdroj: Adolf Loos Apartment
Josef Šíma, Portrét Marguerite Neveux (1922), Zdroj: Adolf Loos Apartment

Zmíněné dílo Josefa Šímy vzniklo krátce po jeho příjezdu do Paříže, tedy v roce 1922. Podle dostupných zdrojů byl obraz donedávna součástí soukromého majetku malířovy adoptované dcery Aline. Nyní byl však dán do aukce a zájemci se nebáli přihazovat. Dílo nakonec získala Národní galerie za cenu 5,34 milionu korun včetně aukční provize.

Doufejme, že si obraz Josefa Šímy své místo na stěnách Veletržního paláce najde co nejdříve! Už se totiž nemůžeme dočkat pohledu na mistrně vedené tahy štětcem, v nichž tkví krása tohoto Šímova díla.

Více o dražbě se můžete dočíst zde:  www.artplus.cz/cs/aukcni-zpravodajstvi/1/simuv-portret-miri-do-ng.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Sbírku Národní galerie obohatí obraz Josefa Šímy

  1. ..zajímavý obraz – aspoň je cítit, že NG bude mít něco v lepší kvalitě….jen by mi zajímala taková kontrolní mezinárodní srovnávací přehlídka /kde by do toho nemluvili místní předpojatí kunsthistorici/ toho co NG nakoupila zhruba za posledních 30 let od našich umělců, kde by bylo reálné srovnání kupní ceny a prodejní a prokázala by se tak jejich skutečná kvalita… vím, nejde to uskutečnit…protekcionářství je asi velké, rádo válcuje skutečnou kvalitu…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..