Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Sběratel nevěst Teda Dekkera. Někdo sbírá známky, někdo mrtvoly

Redakce

Redakce

3. 6. 2011

FOTO: Hřbitov, dekadence, rouhání, magie, sběratel nevěstPo knize Dcery Lamače kostí vychází v nakladatelství Metafora další z románů Teda Dekkera, tentokrát nazvaný Sběratel nevěst. V USA má autor na kontě již přes dvacet bestsellerů. Uvidíme, zdali budou jeho knihy tak úspěšné i u českých čtenářů.

FOTO: Hřbitov, dekadence, rouhání, magie, sběratel nevěst

Která dívka bude jeho příští obětí?, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Téměř každý z nás něco sbírá. Někdo známky, plyšáky, hrníčky nebo odznaky. A jiný schraňuje věci, díky nimž ho okolí považuje za nechutného a zvrhlého. Zkuste se zamyslet na tím, jak by se vám líbilo sbírat mladé krásné ženy? Mnoha pánům určitě ano, o tom asi žádná. Ženy přece nejsou nechutné ani zvrhlé a jsou ozdobou nejen mužských životů. Hlavní záporný hrdina knihy Sběratel nevěst, Quinton Gauld, tyto krásky sbírá. Bohužel ale mrtvé.

Ve městě číhá smrt

Celý příběh se odehrává v okolí Denveru, kdy se agent FBI Brad Raines a jeho kolegyně, psycholožka Nikki Holdenová, snaží přijít na stopu muži, kterého pojmenují Sběratel nevěst. Ten si vybírá a poté vraždí mladé krásné dívky. Mezi oběťmi nejsou žádné souvislosti, jen to, že jsou mladé, neobyčejně půvabné a bydlí v okolí Denveru. Vrah je velmi chytrý a  nenechává za sebou stopy. Nikdy se nenajde žádný vlas, pot, krev, prostě vůbec nic. Jediné, co jim pachatel pokaždé zanechá na místě činu, je srolovaný papírek s nic neříkajícím vzkazem. Ten je ukryt v provrtaných nohách oběti, která je vždy stejným způsobem rituálně zavražděna. A tak opakovaně končí stopy ve slepé uličce a FBI si s případem vůbec neví rady.

FOTO: Sběratel nevěst

Sběratel nevěst, Zdroj: Archív nakladatelství Metafora

Poté, co vyšetřovatelé dojdou k závěru, že vrah je nadprůměrně inteligentní, vedou jejich kroky do zařízení, kde se léčí neobyčejně inteligentní psychotici. Brad se zde setkává s Paradise, která vidí duchy, Roudym, který je mazanější než kdekterý agent, Andreou, která je geniální, a Cassanovou, který si tuto přezdívku vysloužil díky prohánění ženských sukní. Právě tito lidé budou mít v případu klíčovou roli, ačkoli jimi většina školených agentů opovrhuje a díky svým psychickým problémům jsou terči posměchu.

Závod s časem

Po určité době se Andree podaří vyluštit vrahův vzkaz a tehdy nastává neskutečný zmatek. Kdo bude šestou nevěstou? Pokud se někde stala chyba, přibude jen další oběť a zabiják bude stále na svobodě a bude vraždit dál. Času je hrozně málo a možností hodně. Je vrahem někdo z Bradových známých? Zdá se, že ho dobře zná a je vždy o krok napřed. Pokud FBI viníka nechytí, která dívka bude další? To vám neprozradím, přece bych vás nepřipravila o napínavý konec.

Detektivka jak se patří

Kniha je členěna na jednotlivé kapitoly, následně rozdělené na další podkapitolky. Jak to už u detektivek bývá, velké pasáže jsou useknuty v nejlepším a nám tak nezbývá nic jiného, než číst dál. Což ale pro většinu z vás nebude žádná tragédie, protože tahle kniha za ten čas rozhodně stojí. Občas nerazíte na oddíly s dost krátkými větami, ale vzhledem k tomu, že většinou budete pravděpodobně strženi napínavým dějem, tak tuto maličkost autorovi snadno prominete.

Někoho může hned z počátku zarazit fakt, že příběh nezačíná u první oběti, ale rovnou u čtvrté. Není to tiskařská chyba, ani jste si nezapomněli koupit první díl knihy. Je to zcela autorův záměr a určitě to nebude knize překážkou. Jakmile se totiž začtete do první kapitoly, zjistíte, že jména již zavražděných nejsou důležitá a jediné, co vás bude zajímat, je to, která z dívek bude další a která unikne svému osudu mrtvé nevěsty.

Celý román je prošpikován napětím a nečekanými zvraty. V jednu chvíli to už vypadá na happyend a vzápětí tu máme další vraždu a spoustu otázek. Na knize je nejzajímavější, že se střídají pohledy vyšetřovatelů a samotného pachatele. Máme tak ucelenější obrázek o situaci a celá kniha je s blížícím se koncem stále napínavější. Pro milovníky detektivek je toto dílo jasná volba, nudit se určitě nebudou.

Rozložila na zem velký kus igelitu a odstranila tmelovou zátku. Spadla na igelit a zároveň na něj stekl tenký pramínek krve. Vrah zřejmě čekal patnáct nebo dvacet minut, až krev vlivem zemské přitažlivosti odteče, ale v masitých částech těla ještě nějaká zůstala. Horizontální žíly  kapiláry se nevykrvily snadno, i když se masírovaly nebo vysávaly.
„Je tam něco?“
Kim místo odpovědi vyndala pinzetou pěticentimetrovou zakrvácenou ruličku papíru.
„Můžeš mi to otevřít tady?“
Opatrně svitek rozbalila, dávala pozor, aby nepoškodila případné otisky prstů, i když oba věděli, že tam žádné nebudou. Kim klidně přečetla vzkaz. „ Dej si pozor, koho miluješ. Mohl bych zabít všechny ty krásné ženy. Jsem mnohem inteligentnější než ty. Požehnej mi, Otče, neboť budu hřešit. Ano, ano, budu.“
„To je všechno?“
„Všechno.“ Kim k němu vzhlédla. „Je to osobní?“
„Ne, alespoň pokud vím. Ne, to by nemohlo…“
Vrah jistě nebyl nikdo, koho by v minulosti znal a kdo by se vrátil, aby ho pronásledoval. Prostě se dozvěděl, kdo na případu pracuje, a pohrával si s ním. Provokoval.

Český název: Sběratel nevěst
Název originálu: The Bride Collector
Autor: Ted Dekker
Překlad: Viktor Faktor
Počet stran: 407
Vazba: vázaná
Vydalo: Metafora, Praha 2011
Doporučená cena: 299 korun

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sběratel nevěst Teda Dekkera. Někdo sbírá známky, někdo mrtvoly