Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sázavafest 2010: Hlavní hvězdy programu, informace o vstupenkách a mapa areálu

Redakce

Redakce

27. 7. 2010

FOTO: Sázavafest 2009Jubilejní desátý ročník Sázavafestu se uskuteční už příští týden ve dnech 5. až 7. srpna, a to ve městě Kácov na Kutnohorsku. Na koho se návštěvníci mohou těšit? Kde koupit vstupenky a co nezapomenout doma? Kolik bude stát ubytování nebo parkoviště? Redakce Topzine.cz vás po festivalu provede už nyní.

FOTO: Papa Roach

Zdroj: sazavafest.cz

Festival se uskuteční opět (už počtvrté v historii) v areálu Malá Strana v Kácově, kde letos vyroste osm scén. Programem festivalu budou provázet Zdeněk Suchý a Pavel Anděl, kteří představí okolo 130 účinkujících.

Hlavní zahraniční hvězdou Sázavafestu bude kalifornská čtyřčlenná skupina Papa Roach (na nejlepší videoklipy skupiny se podívejte zde), která potěší zejména mladší příznivce nu-metalu, hardcoreu, alternativního rocku a punk-rocku. Skladby Papa Roach můžete znát i z filmů, seriálů a počítačových her. Na Sázavafest přijede skupina představit své nové live album, které vyjde v létě a obsahuje pět zcela nových skladeb. První singl Kicked In The Teeth je zdarma ke stažení na stránkách kapely www.paparoach.com.

Víte, že…? Jacoby Shaddix, zpěvák Papa Roach, bude zpívat v legendární písničce Smoke On The Water od Deep Purple na chystaném albu kytaristy Carlose Santany, které má vyjít v září pod názvem Guitar Heaven: Santana Performs the Greatest Guitar Classics of All Time. Kromě frontmana Papa Roach na Santanově kolekci hostují ještě Joe Cocker, Chris Cornell ze Soundgarden nebo Chester Bennington z Linkin Park. Jinými slovy – skvělá společnost.

Určitě na festivalu nepřehlédněte ani finskou kapelu Leningard Cowboys, která proslula především díky svému nezaměnitelnému zjevu; vyčesané vlasy, pestré kostýmy a špičaté boty. Návštěvníkům akce předvede v premiéře zcela novou show v mexickém stylu, kterou nazvala Patria O Muerte. Těšit se tedy můžete na divoké středoamerické skladby, propagaci oblastních pochutin a také na dostatečně ztřeštěnou recesistickou show, jak bývá u Leningrad Cowboys zvykem.

FOTO: Leningrad Cowboys

Víte, že…? Muzika Leningard Cowboys je ovlivněna polkou a progresivním rockem. Věnují se tématům jako vodka, traktory a rakety, ruskému folklóru, rock and rollovým baladám a předělávkám písní skupin Beatles, Led Zeppelin a Lynyrd Skynyrd. Motto Leningrad Cowboys zní „Make tractors, not War!“ Říká se, že návštěvníci jejich koncertu dostávají žízeň a zvyšuje se u nich sexuální aktivita. Přesně po 10 minutách a 27 sekundách koncertu publikum zdivočí, muži si svlékají trička a ženy hází spodní prádlo na pódium.

Anarcho-punk-popová parta z Leedsu Chumbawamba, další ze zahraničních hostů Sázavafestu, ráda vypráví příběhy o politice, dějinách a filozofii, na druhou stranu nikdy neprezentuje své názory s vážnou tváří. „Vždy jsou těmi prvními, kteří se pousmějí nad hranou vážností oficiálních politiků, historiků a filozofů,“ říká o kapele hudební publicista Jaroslav Špulák.

FOTO: Chumbawamba

Na Sázavafest přijede Chumbawamba s albem (v pořadí již sedmnáctým!) ABCDEFG, vydaným letos v březnu. Zpěvačka Jude Abott o nové neelektrické desce říká: „Vždycky jsme měli rádi akustickou hudbu a připadalo nám to jako cesta, jak se posunout někam dál. Když stárneš, stačí ti být tišší – to je prostě fakt. Zdálo se nám to tedy důstojnější také vzhledem k našemu věku. Na Sázavafestu budeme hrát spoustu věcí z nové desky i nějaké starší písničky. Doufáme, že publikum pobavíme a že si s námi lidi také něco zazpívají. Tak to máme rádi.“

Do multižánrového programu Sázavafestu letos zapadá i vystoupení balkánské dechové kapely Boban i Marko Marković Orkestar, pocházející z jihu Srbska. Jak už název napovídá, kapelu vede trumpetista Boban Marković a jeho syn Marko. Jejich hudba spojuje mnohé ze zdrojů, které utvářely romskou a balkánskou hudbu. Tradiční se setkává s postmoderním, turecké pochody s gypsy grooves, divoké skladby s tesknými.

Víte, že…? Hudba Bobana Markoviče se objevila ve filmech Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour režiséra Emira Kusturici. Sám Boban Marković kromě svého orchestru vystupoval například s The Klezmatics Franka Londona a projektem Brotherhood of Brass.

Do Kácova dorazí také kapela Dog Eat Dog z amerického New Jersey, která bude chtít nepochybně oprášit svou popularitu z poloviny devadesátých let, kdy se představila i v pražském klubu Belmondo před téměř dvěma tisíci diváky.

OBR: Sázavafest 2010 - mapka

Pro zvětšení mapky klikněte na obrázek

„To byly zlaté časy, tenkrát jsme opravdu byli hodně úspěšní. Ale pro nás jako muzikanty se od té doby vlastně nic nezměnilo. Pořád do toho dáváme všechno, pořád žijeme hudbou,“ říká dnes kapku nostalgicky zpěvák John Connor. Uvidíme, kolik lidí si v rytmu jejich crossoverových směsek punku, hip hopu a hardcoreu zaskotačí tentokrát.

Víte, že…? Kapela Dog Eat Dog získala v roce 1995 ocenění Objev roku v cenách MTV. Porazila tak tehdy se svým singlem No Fronts z alba All Boro Kings například Alanis Morissette nebo Portishead.

Ze zahraničních interpretů se na Sázavafestu můžete těšit také na muzikanty z Argentiny, Španělska a Kolumbie, kteří se dali dohromady v Barceloně pod název Che Sudaka, či na polskou Dikandu a na neobvyklé novozélandské reggae v podání Cornerstone Roots.

Velkou chloubou pořadatelů letošního Sázavafestu je česko-americký skladatel, zpěvák a kytarista Ivan Král, který do Spojených států odešel se svými rodiči v druhé polovině 60. let a následně spolupracoval s Iggym Popem, Patti Smith a Brucem Springsteenem. Jeho písně dodnes hrají Bavid Bowie či U2.

„Když jsme poznali Ivana, poznali jsme velkého umělce. Bylo to nové hudební prozření. Hned jsme mu museli říci, jak nás jeho tvorba ovlivnila,“ řekl Bono z U2.

Král byl v České republice naposled před třemi lety. Nyní žije v USA, proto má být jeho vystoupení na Sázavafestu jednou z hlavních ozdob dramaturgie. Během koncertu má Král zahrát největší hity ze své dosavadní tvorby včetně nových, které složil v posledních letech ve Spojených státech.

FOTO: Ivan Král

„Kapelu dává dohromady Honza Ponocný. Chci mladé energické muzikanty, bude to bigbít,“ přibližuje Král svou představu vystoupení v Kácově.

Víte, že…? Ivan Král v Česku vydal pět sólových alb, dvojalbum Best Of a produkoval řadu alb českých interpretů, mezi které patří například Aneta Langerová a Mňága a Žďorp. Nejznámější deskou, kterou produkoval, je patrně album kapely Lucie; Černý kočky, mokrý žáby. V roce 1995 Ivan Král vydal první sólové album Nostalgia s hitem Winner Takes All.

Speciální vystoupení  a výročí existence českých interpretů

 • Oblíbená ska kapela Sto Zvířat na Sázavafestu oslaví 20 let své existence. Její koncert bude trvat 100 minut.
 • Dvě dekády na scéně oslaví i zpěvák Kamil Střihavka, který si na koncert do Kácova pozve speciální hosty.
 • Schodiště oslaví 25 let a přivede si speciální gratulanty.
 • Kudykam tvůrce Michala Horáčka zrealizuje předpremiéru své nové verze. Jde o změny v textech, přibyla prý jedna písnička, trochu se změní obsazení.
 • Monkey Business slaví stejně jako Sázavafest své desáté výročí a zahrají 75 minut s řadou hostů a současně si vymění vzájemnou hostovačku s Tata Bojs.
 • Laura a její tygři předvedou speciální show na oslavu 25 let své existence.
 • Jak se dá naložit s klasickými skladbami mistra Antonia Vivaldiho, jak moc je lze zmodernizovat a jak barevně potom přednést, předvede projekt houslového virtuóza Jaroslava Svěceného a Michala Dvořáka s názvem Vivaldianno.
 • Muzikanti z kapel Mandrage a Rybičky 48 unikátně propojí svá vystoupení v jedno.
 • Jedinečné propojování s mnoha hosty předvedou také kapely T. O. P. Dream Company a Nightwork.
 • Tata Bojs zahrají novinky z chystaného alba, možná i Jaro předělané do reggae nebo Tanečnici do stylu country.

Mezi dalšími tuzemskými účinkujícími budou například Kryštof, Wohnout, Jiří Schmitzer, Ivo Jahelka, Mig 21, Marta Kubišová, Dan Bárta & Illustratosphere nebo Ewa Farna.

FOTO: Pavel Kloupar, ředitel SázavafestuChcete se zeptat na podrobnosti či zákulisní informace? Máte možnost! V pondělí 2. srpna od 16 hodin bude na dotazy čtenářů Topzine.cz odpovídat ředitel Sázavafestu, Pavel Kloupar.

 • Vstoupit do online rozhovoru a položit svůj dotaz můžete už nyní zde.

Sázavu rozbouncuje Bigg Boss crew a jejich hosté. Fanoušci hiphopu se tak mohou těšit na sestavu v podobě DJ Mike Trafik, Orion, James Cole, Vladimir 518 a Hugo Toxxx. Naživo tedy zazní hity z projektů PSH, Orikoule, Supercrooo a samozřejmě desek jako Gorila vs. Architekt, Rok psa, H. P. T. N. a tak dále. James Cole s live bandem zároveň představí svůj nadupaný projekt Kapitán láska.

Městečko Kácov

Městečko Kácov leží na břehu řeky Sázavy asi 60 km jihovýchodně od Prahy v okrese Kutná Hora poblíž dálnice D1 (exit 41). Dominantou městečka je barokní zámek stojící na místě bývalé tvrze z 15. století. V letech 1727 – 1733 nechala kněžna Anna Marie Toskánská zámek velkolepě přestavět ve stylu severoitalských barokních šlechtických sídel. Mezi další zajímavosti patří Farní chrám Narození Panny Marie v Kácově a Kácovský pivovar založený roku 1457, kde se pivo vaří dodnes. V současnosti má městečko Kácov okolo 800 obyvatel.

FOTO: Letecký pohled na Sázavafest

Letošní festivalové novinky

Jednou z dalších novinek letošního Sázavafestu je, že se letos poprvé v pátek po půlnoci na jedné ze scén odehraje Drum Affection Night s anglickým DJem Bennym Pagem či severským Mufflerem. Sobotní noc bude zase patřit akci Latino Night, o které jsme již psali zde.

Redakce Topzine.cz radí…

Co s sebou?

Na festival byste si neměli zapomenout vzít průkaz pojištěnce, občanský průkaz, platnou vstupenku, peníze nebo platební kartu, hygienické potřeby, užívané léky, pokrývku hlavy, opalovací krém, sluneční brýle, plavky, pláštěnku, dostatek oblečení pro případ špatného počasí a pokud budete na místě i nocovat, pak samozřejmě stan, karimatku a spacák.

Přijeďte už o den dřív. Vstup zdarma

Celý festival, který oficiálně začíná ve čtvrtek 5. srpna, bude zahájen takzvaným Warm Upem již ve středu. Hudební program v tento den začne ve 14 hodin a vstup bude zcela zdarma. Sázavafest tak otevřou kapely jako Loyca, No Heroes, Narcotic Fields, Bad Ass Honkies a mnozí další.

Bezbariérový přístup

Celý areál festivalu je bezbariérový. Pro invalidy je vyhrazeno několik speciálních toalet.

Bezpečnostní služba

O bezpečnost návštěvníků uvnitř areálu festivalu se stará bezpečnostní služba. Bezpečnost mimo areál má na starost Policie ČR.

Děti

Děti do 10 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Plnou zodpovědnost za nezletilé děti v areálu festivalu nesou rodiče.

Hygiena

Na festivalu jsou k dispozici mobilní toalety, které jsou rovnoměrně rozloženy po celém areálu festivalu včetně stanového městečka. Doporučujeme pro každý případ mít vlastní zásobu toaletního papíru. V areálu festivalu jsou k dispozici umývárny, takzvaná koryta s pitnou vodu a ve stanovém městečku sprchy s teplou vodou. Sprchy jsou zpoplatněny částkou 20 korun.

Parkoviště

Parkoviště se nachází v blízkosti areálu a funguje nonstop. Parkující při příjezdu obdrží potvrzení (nálepku na sklo), která jej opravňuje v průběhu celého festivalu k opuštění parkoviště a bezplatnému návratu. Parkování je zpoplatněno 250 korunami za každé auto na celou dobu festivalu.

Platba kartou

V areálu festivalu bude umístěn bankomat. V jednání je i možnost přímé platby kartou.

Psi

Z bezpečnostních důvodů je vstup psů a jiných zvířat do areálu festivalu zakázán. V blízkosti festivalového areálu bude opět zřízen útulek pro zvířata, kam si návštěvník v nejhorším případě může uschovat svého miláčka. Kapacita však bude omezená.

Stanové městečko

Pobyt ve stanovém městečku je zpoplatněn částkou 100 korun za osobu na dobu trvání festivalu. Do stanového městečka je možné vnášet vlastní jídlo a pití. Rezervace místa pro stan není možná. Prvních 6000 návštěvníků, kteří si zakoupí místo pro svůj stan, dostanou navíc dárek dvojité ochrany, který obsahuje kondom a zámeček na stan.

Stravování na festivalu

Po loňských zkušenostech zástupci festivalu pohlíží na catering spíše s důrazem na větší kvalitu, než na kvantitu. Návštěvníci budou mít letos možnost ochutnat sladké, slané, pizzy i různé vegetariánské pokrmy.

Úschovna

V areálu festivalu je k dispozici nonstop úschovna zavazadel. Tato služba je zpoplatněna 30 korunami za kus.

Vstupenky

Vstupenka na celý festival bude na místě stát 1 200 korun, sobotní jednodenní vstupenka bude k dostání za 700 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sázavafest 2010: Hlavní hvězdy programu, informace o vstupenkách a mapa areálu