Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Šaty ve spreji, to není sci-fi, to je realita

FOTO: Šaty ve sprejiPředstavujeme vám světovou novinku, která zřejmě brzy zaplaví svět – šaty ve spreji, které jsou prakticky k nerozeznání od těch pravých, až na to, že se neoblékají, ale nanášejí! Zní to skoro neuvěřitelně, ale je to tak. Čtěte více!

FOTO: Šaty ve spreji

Šaty ve spreji, Zdroj: despoke.com

Španělský designér a inženýr Manel Torres společně s vědci z Imperial College v Londýně vyvinul sprej, který při styku s tělem produkuje bezešvou textilii, tedy podivuhodné, ale obdivuhodné šaty ve spreji.

Sprej se skládá z krátkých vláken (vlněných, lněných, akrylových), polymerů (plastů, které je drží pohromadě) a rozpouštědel, které celou směs udržují v tekuté formě. Vše se prožene přes sprej s tryskou pod vysokým tlakem. Zbytky rozpouštědla se tak rychle vypaří a na holém těle zůstane látka.

A jak si tedy šaty vytvoříme? Jednoduše. Nastříkáme na sebe zvolený model. Zpočátku to bude vypadat, jako by naše tělo někdo pomaloval, ale brzo se utvoří textilie. Takže chvilku počkáme a poté látku od těla lehce oddělíme a můžeme vyrazit. Výroba trička trvá zkušeným přibližně 15 minut.

FOTO: Tričko ve spreji

Tričko ve spreji - oddělení od těla, Zdroj: emmagem.com

Skvělé je, že nám vyrobený model zůstane, můžeme jej dále nosit a dokonce i prát v pračce spolu s ostatními věcmi. A pokud se nám model nepovede a nebude se nám líbit, tak jej sundáme a rozpustíme v rozpouštědle, čímž ho zničíme. Ale můžeme si jej znovu nastříkat.

A co si budeme moci s touto látkou vytvořit? V podstatě jakýkoliv svršek, který vás napadne. Nic není nemožné, rozhodnout se můžete pro kalhoty, trička, ponožky, šaty apod. Výhodu je, že sprej lze vyrobit v jakékoliv barvě, takže co se týče vzoru, je to zcela na vaší fantazii.

FOTO: Tílko ve spreji

Tílko ve spreji - nanášení, Zdroj: jorymon.com

Cílem tohoto vynálezu je vyrábět oblečení okamžitě a levněji. Představte si ten pocit, kdy máte o starost míň s přemýšlením, co ráno na sebe. Budete módními tvůrci a pokaždé si vytvoříte originální svršek. Už nebude žádné: ˆˆˆ„Ona má stejné tričko jako já!“ Teď už bude záležet pouze na vaší kreativitě a fantazii.

Manel Torres svůj výrobek stále zdokonaluje, nyní pracuje na způsobu, jak nastříkat nepřiléhavé oblečení. Ne všichni mají rádi, když je oblečení obtahuje. Také se snaží minimalizovat zřetelný zápach rozpouštědla, který je při nástřiku cítit. A hlavně rozvíjí využití této nové technologie ve zdravotnictví (obvazy, roušky, hygienické ubrousky apod.).

Kolekci šatů ve spreji představil Manel Torres v Londýně na konci září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šaty ve spreji, to není sci-fi, to je realita