Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Šatlava se otevírá. Česká Lípa ve 3D, jeskyně na dotek a středověká mučidla

Redakce

Redakce

21. 2. 2011

Až někdy pojedete na výlet třeba k Máchově jezeru, popojeďte si ještě pár kilometrů do nedaleké České Lípy. Budete se totiž moci podívat, jak vypadalo město ve 14. století, čím trestali neposlušné občany v městské šatlavě a zároveň se mrknout do jeskyní po celé republice, aniž byste udělali krok.

FOTO:Budova bývalé městské šatlavy v České Lípě

Budova bývalé městské šatlavy v České Lípě, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Archeologické pracoviště ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se přesunulo do nových, pro návštěvníky atraktivních prostor. Jako nové působiště byla vybrána bývalá budova městské šatlavy přistavěná ke zdi středověké městské hradby, která po dlouhé roky chátrala. Nyní nově zrekonstruovaný objekt poskytl útočiště velmi zajímavým nálezům z oblasti archeologie na Českolipsku.

Archeologické muzeum se slavnostně otevře pro veřejnost 22. února 2011 v 16:30 a k vidění budou tři stálé expozice, pracovny a laboratoře archeologů a prostory žaláře. Tato budova bývalé šatlavy fungovala jako vězení až do roku 1935.

Na skok do jeskyně

První stálou expozicí, kterou budete moci v muzeu navštívit, je část věnována jeskyní archeologii neboli speleoarcheologii. Při procházení suterénních prostor bývalého žaláře se seznámíte nejen s tím, co vlastně vědní obor speleoarcheologie zkoumá, ale zároveň také uvidíte největší nálezy, které se archeologům podařilo na Českolipsku nalézt. V této stálé expozici si budete moci prohlédnout unikátní jeskyní nálezy od pravěku přes druhou světovou válku až po současnost.

Vstup do šatlavy, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Vstup do muzea, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Hrnčířství a mučení

Další část archeologického muzea je věnována nejstarší historii České Lípy a hrnčířství. Tato expozice přináší důkaz o tom, čemu se věnovala velká část řemeslníků žijících v České Lípě ve 13. až 16. století. Hitem číslo jedna bylo jak jinak než hrnčířství. Hrnčíři žili v samostatné předměstské části, a světle pálená a červeně malovaná keramika je typickým místním kulturním bohatstvím.

Poslední, třetí část muzea poukazuje na to, jak se nakládalo se zlobivými měšťany v České Lípě od 14. století. Od té doby totiž měla osudy obyvatel města ve svých rukou městská rada a kat alias popravčí. Součástí soudních procesů té doby byly samozřejmě mučící nástroje, které můžete v této části vidět na vlastní oči.

Historie ve 3D

Na závěr prohlídky muzea je připraven pro návštěvníky 3D model České Lípy. Jak asi vypadalo město ve 14. století, o tom se budete moci přesvědčit díky všem dostupným historickým a archeologickým nálezům, které byly převedeny do této moderní technologie.

A komu se zrovna nebude chtít slézat někam do jeskyně, může se do nějaké z nich přenést pomocí dotykové obrazovky, která nabídne příchozím virtuální výlet do vybraných jeskyní Čech, Moravy a Slezka.

Archeologické muzeum Českolipska – Šatlava
Vězeňská 189
470 01 Česká Lípa

Otevírací doba:
10 měsíců v roce, vždy od 9:00 do 17:00 hodin
Zavíracím dnem je pondělí a mimo sezónu (březen, duben a říjen – prosinec) též úterý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šatlava se otevírá. Česká Lípa ve 3D, jeskyně na dotek a středověká mučidla