Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sandman: Konec světů – Přečtěte si nejnovější drby z říše pána snů

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

13. 10. 2010

Osmý díl populární série Sandman je přesně takový jak ho máme rádi. Úžasné originální zápletky vytvořené britským autorem Neilem Gaimanem doprovází skvělá kresba známých autorů. Dá se tomuhle komiksu vůbec něco vytknout?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Konec světů je název hospody, ve které se celý děj odehrává. Zde se sejde skupinka pocestných z různých světů a dob, protože je zastihla sněžná bouře. Aby si ukrátili čas, vyprávějí si příběhy. Máme tak možnost dozvědět se něco o obyvatelích Nekropole, vyslechnout si příběh opilého elfa nebo se vydat do spícího města.

Už z tohoto stručného popisu děje můžete odhadnout jakým směrem se osmý díl britské série Sandman bude ubírat. Tentokrát se Neil Gaiman nezaměřil na dějovou linii hlavního hrdiny (i když Sen se tady několikrát nenáhodně objevuje). Místo toho se nám představují povídky, které si vyprávějí aktéři komiksu. Skvěle to popisuje hororový guru Stephen King ve své úvodní předmluvě. Přirovnává Konec světů k Canterburským povídkám Geoffreyho Chaucera. Toto přirovnání je velmi trefné. I zde si pocestní krátí čas povídáním příběhů.

Povídka Mladá hvězda úžasně paroduje dokonalé Spojené státy

Všechny povídky převyšuje ta první s názvem Příběh dvou měst. Děj sice svou atmosférou trochu připomíná Město Raye Bradburyho, je však zajímavým pohledem na to, co se stane, když toto lidské obydlí usne. Tato povídka se také velmi odlišuje v kresbě. Nejsou v ní žádné typické bubliny s dialogy, pouze popisující text, pod kterým je pruh kresby obsahující většinou pouze udivené oči hlavního hrdiny či holé budovy spícího města. Právě ta strohost perfektně podkresluje jednoduchý příběh.

Také vyprávění Mladá hvězda představuje jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana. Podává tak trochu jiný pohled na dnešní Ameriku. Prez Richard, blonďatý, dokonalý americký patriot, v něm vede jako nejmladší prezident Spojené státy k lepším zítřkům. Mladá hvězda je karikaturou amerického snu.

Vypravěči líčí příběh o lidech, kteří taktéž vyprávějí příběhy

Neil Gaiman si rád hraje se čtenáři. Koncept Konce světů je založen na příběhu v příběhu. Přesto je v pořadí osmý Sandman velmi přehledný a dokáže čtenáři vytvořit na tváři chápavý úsměv. Kde jinde než v hospodě s názvem Konec světů potkáte elfa a kentaura a nebude vám to ani trochu připadat divné.

Nebojím se tvrdit, že Sandman je jednou z nejlepších komikových sérií. Pokud se nikdo s tímto slavným dílem ještě nesetkal, Konec světů by mohl být tím pravý začátkem. Povídky jsou totiž nejsilnější stránkou Neila Gaimana. Na pár stránkách dokáže vykouzlit originální příběh. Jediným záporem je fakt, že do konce série zbývají už jenom dvě knihy. Nezbývá než  doufat, že nakladatelství Crew vydá i dodatky nebo komiksovou sérii o Smrti, sestry Sandmana.

Název originálu: The Sandman: World´s End
Český název: Sandman 8: Konec světů
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Bryan Talbot, Alec Stevens, Mark Buckingham, John Watkiss, Michael Zulli, Dick Giordano, Michael Alfred, Shea Anton Pensa, Vince Locke, Steve Leialoha, Gary Amaro, Tony Harris
Překlad: Viktor Janiš
Vydal: Crew, Praha 2010
Počet stran: 168
Doporučená cena: 439 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sandman: Konec světů – Přečtěte si nejnovější drby z říše pána snů