Menu
TOPZINE.cz
Cestování

San Francisco. Město, kde se narodil Steve Jobs

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

11. 10. 2011

Americké San Francisco, to je místo s vysokou koncentrací homosexuálů. Místo proslulé díky mostu Golden Gate a věznici Alcatraz. A také místo, kde se narodil Steve Jobs.

FOTO: Golden Gate Bridge

Golgen Gate Bridge – symbol San Francisca, Zdroj: youtube.com

Historie San Francisca sahá až deset tisíc let zpátky, kdy se v místě dnešní metropole usadili původní Američané. V roce 1769 území objevil španělský průzkumník Don Gaspar de Portola. O sedm let později bylo město oficiálně založeno a až do roku 1821 bylo součástí Mexika.

Své současné jméno získalo San Francisco v roce 1847, a to po dobytí Kalifornie Spojenými státy americkými. V té době mělo však se svou dnešní podobou pramálo společného, jednalo se totiž o malé městečko. O dva roky později se ale počet obyvatel díky imigrační vlně zvýšil z jednoho tisíce na 25 tisíc.

Počátek 20. století byl však pro San Francisco mnohem méně příznivý. V roce 1906 město ochromilo zemětřesení, které spolu s následným požárem zničiloosmdesát procent města a zabilo 3000 lidí.

Město se ale opět vzchopilo, jedním z důvodů bylo i otevření mostů, díky nimž bylo San Francisco snáze dostupné. Od té doby začal počet obyvatel opět výrazně narůstat. V současnosti žije v kalifornském městě přes 800 tisíc obyvatel.

Nakousnuté jablko ze San Francisca

Jedním ze sanfranciských obyvatel se stal 24. února 1955 i Steve Jobs. Narodil se americké vysokoškolačce a syrskému imigrantovi, záhy byl ale adoptován Clarou a Paulem Jobsovými. V San Franciscu rodina společně žila pouze do Stevových pěti let, poté se přestěhovala do města Mountain View.

FOTO: Steve Jobs

Steve Jobs, rodák ze San Francisca

Do svého rodiště se již Steve Jobs na delší dobu nikdy nevrátil. Státu Kalifornie ale zůstal věrný. V dané oblasti žil, pracoval a nakonec i zemřel.

Steve Jobs byl spoluzakladatelem firmy Apple a jednou z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních let. Mnohými lidmi byl považován za vizionáře a génia. Zemřel 5. října 2011 na rakovinu slinivky.

Útočiště sebevrahů a homosexuálů

Dominantou a zároveň symbolem San Francisca je Golgen Gate Bridge. Most patří se svou délkou 2737 metrů mezi jedny z nejdelších visutých mostů na světě. Bohužel je ale také nejvyhledávanějším místem sebevrahů, údajně zde svůj život dobrovolně ukončilo více než 1200 lidí.

Dalším světoznámým místem San Francisca je ostrov Alcatraz. Na něm se nachází pevnost, jež v letech 1934-1963 sloužila jako federální věznice. Byla známá především tím, že bylo takřka nemožné z ní uprchnout. V současnosti je ostrov velmi navštěvovanou turistickou atrakcí.

FOTO: Alcatraz

Ostrov Alcatraz s mohutnou pevností

Proslulá je také sanfranciská Čínská čtvrť. Jedná se o nejstarší čínskou čtvrť v Severní Americe a o vůbec největší čtvrť svého druhu, nepočítáme-li samozřejmě ty v Asii. Čínská čtvrť funguje jako město ve městě a s více než 300 restauracemi a zhruba stejným množstvím obchodů je velkým turistickým lákadlem.

V roce 1967 zažilo San Francisco tzv. Summer of Love (Léto lásky). Proudily sem masy mladých lidí, vyznávající a šířící hnutí hippies, kteří si tu užívali drog a nezávazných sexuálních aktivit. Na základě této události se město stalo epicentrem liberalismu. V současnosti se patnáct procent místních obyvatel hlásí k homosexuální či bisexuální orientaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

San Francisco. Město, kde se narodil Steve Jobs