×
TOPZINE.cz

Šalvěj divotvorná je jako legální marihuana

Jejím původním domovem jsou mexické pralesy, které se honosí příjemnou teplotou a vysokou vlhkostí, tedy prostředím vhodným pro pěstování šalvěje a uchování specifických vlastností, pro které je rostlina tolik ceněna.

Rostlinka šalvěje divotvorné, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Někteří říkají, že šalvěj divotvorná je víceméně legální marihuana, jiní naopak kategoricky nesouhlasí s tímto tvrzením vzhledem k rozdílnému působení obsažených látek. Ať tak či tak, prvotní a zásadní rozdíl mezi těmito dvěma rostlinami nastává již v okamžiku pěstování a vůbec držení.

Zatímco pěstování marihuany u nás stále zůstává za hranicí zákona, pěstování i prodej šalvěje divotvorné je plně legální. Jedním z důvodů může být i prostý fakt, že z vědeckého hlediska nebyly prokázány žádné negativní účinky na organismus ani návykovost látky. I přesto tyto fakta je některými zákonodárci vnímána spíše v negativní rovině a v nejedné zemi už byla legislativně zakázána.

Namodralé prosincové květy

Z biologického hlediska je šalvěj divotvorná víceletá rostlina dorůstající výšky až jednoho metru se vzpřímenou, málo větvenou lodyhou. Na stonku se nacházejí až patnáct centimetrů dlouhé listy vejčitého tvaru s pilovitou čepelí. Stejně jako jiné rostliny i šalvěj divotvorná kvete. Její namodralé květy dlouhé asi patnáct milimetrů se zpravidla objevují v prosinci.

Je zajímavé, že šalvěj je dnes považována za produkt lidského pěstění a divoce už se zřejmě  přímo nevyskytuje. Kvůli tomuto faktu semínka téměř nejsou k dostání, a pokud už  k mání jsou, bývají neplodná. V poslední době se však objevují zprávy, že jsou to právě mexické rostliny, které jsou schopny produkovat plodná semena. Tyto zprávy však zatím nebyly potvrzeny ani vyvráceny, přesto šalvěj v našich podmínkách rozmnožujeme jen řízkováním.

Nebeský pastýř na mexických kopcích

Jak již bylo zmíněno v naprostém úvodu, své kořeny šalvěj divotvorná zapustila ve vzdálených mexických končinách, přesněji na malém pohoří Sierra Mazateca v provincii Oaxace, kde je dodnes kmeny Mazatéků pěstována na malých políčkách uprostřed hor a také hojně užívána pro rituální účely. Mimo těchto rituálů je v menší míře využívána rovněž pro léčebné účely.

Šalvěj slouží domorodým kmenů k rituálním účelům, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

A byl to zřejmě zmíněný kmen Mazatéků, kterému se jako dalšímu po legendárních Aztécích podařilo zmíněnou rostlinu vyšlechtit. Do západního světa šalvěj vstoupila objevem etnobotanika Roberta Gordona Wassona v roce 1962, účinná aktivní látka salvinorin. A pak byla izolována o dvacet let později Mexičanem Alfredem Ortegem. Nezávisle na Ortegově objevu se salvinorin a podařilo oddělit také ve Spojených státech.

Co se pojmenování rostliny týče, zatímco my se spokojíme s jednoduchým názvem šalvěj případně rozšířením o druhový přívlastek divotvorná, na mexických pláních se pro tuto rostlinu vžilo hned několik názvů. Domorodci zvlášť rádi používají třeba označení pastýřovi listy, panenská nebo též Mariina tráva ale i nebeský pastýř. Obecně v celém Mexiku se pak můžeme setkat se jménem La Hembra, tedy v překladu skoro až něžné označení –  žena.

Působení šalvěje na lidský organismus

Způsobů užívání šalvěje je hned několik a hned na začátek je nutno říci, že ať tak či tak, šalvěj by měl vždy užívat odpovědný, způsobilý a inteligentní člověk s jasnou myslí. Pokud je užívána správně, může přinést jistý stav božské opilosti, který je tak hojně využíván mexickými kmeny při zmíněných rituálních obřadech a léčitelství.

Z vyššího popisu je tedy jasné, že šalvěj není právě vhodnou látkou na večírek. Mnohem lepší je užití s několika přáteli v soukromí už proto, že šalvěj je vědomí měnící rostlina, která může být nápomocna hledání jakési vize. Můžou to být záchvaty smíchu, vizualizace, pocity zvýšené empatie i jisté narušení pohybové koordinace, která vás v souvislosti s malou dávkou květiny může potkat.

Šalvěj se rozmnožuje řízkování, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Časté jsou také pocity tažení do strany nebo obklopení těla neviditelnou krustou. V případě užití většího množství látky vás může potkat i výrazné prohloubení vizuální představivosti až na hranice ztráty kontaktu s realitou, cestování v čase a úplného ponoření do vizí či obrazů z minulosti, které už jste dávno zapomněli. Obecně jsou účinky šalvěje téměř nezaměnitelné s jinou látkou.

Žvýkat nebo kouřit?

Podle nejpůvodnějšího rituálu mexického kmene Mazatéků se listy květiny žvýkají, neboť sežvýkáváním se postupně uvolňuje žádaná látka salvinorin a putuje přímo do sliznice. Stejně jako každý způsob vpravení látky do těla i tento má své plus ale i minus. Žvýkáním se látka uvolňuje postupně a nejdříve po deseti minutách a působí přímo na sliznici. Dobu působení pak počítáme na hodinu až tři.

Větší nevýhodu pak mnozí spatřují v tom, že účinky jsou slabší než při kouření a také chuť není přímo oslňující. Proto se mnoho Evropanů uchyluje spíše k druhé variantě – kouření. Právě kouření suchých listů je tou nejsilnější formou užití. Při užití menších dávek se účinek látky projevuje okolo deseti minut.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..