Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Salmonely v drůbeži skoro zmizely. Loni jejich tlumení stálo 350 mil. korun

ČTK

ČTK

10. 10. 2015

Salmonelóza v chovech drůbeže prakticky zmizela. Od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla více než desetinásobně na současných 1,4 procenta pozitivních hejn. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

FOTO: Kuře

ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

„Stát na tlumení salmomel dává stamiliony korun, v loňském roce šlo o více než 350 milionů. Navíc si další programy platí sami veterináři,“ doplnil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Ministerstvo zemědělství tak přispívá v programu ozdravování chovů drůbeže stále více penězi. „Kromě této podpory proplácí i sama SVS řadu vyšetření, v rámci vlastních ‚salmonelózních‘ programů,“ vysvětlil Jordán.

České drůbežářství je charakteristické vysokou koncentrací zvířat v chovech a vysokou provázaností chovů se zahraničními odběrateli a dodavateli. Proto je prioritou zachování zdravých chovů bez výskytu nákaz, uvedl mluvčí, podle kterého je nízké procento nakažených chovů možné díky odpovědnému přístupu chovatelů.

O prázdninách se ale přesto objevil případ hromadné nákazy salmonelou v Plzeňském kraji, kde se bakterií nakazilo 145 lidí. Bakterie byly objevené na skořápkách vajec.

Každý obyvatel ČR sní v průměru 240 vajec za rok.

Státní dotace v programu Podpora vybraných činností na ozdravování chovů drůbeže zvýšením biologické bezpečnosti:

Rok Suma (mil. Kč)
2011 53
2012 153
2013 180
2014 357

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Salmonely v drůbeži skoro zmizely. Loni jejich tlumení stálo 350 mil. korun