Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sága Star Wars přichází ve 3D!

Redakce

Redakce

2. 10. 2010

Společnost Lucasfilm oznámila, že převede dobrodružnou sérii Star Wars do 3D formátu. „Existují filmy, které trojrozměrně fungují zkrátka lépe; od plavby v hlubinách Hvězdy smrti až k tatooinskému závodu vznášedel platí, že Star Wars vždy nabízely naprosto pohlcující zážitek ze zábavy,“ stojí v čerstvě uveřejněném prohlášení.

Legendární souboj z prvního dílu Hvězdných válek, Zdroj: distributor filmu

Přelomovou konverzi do 3D formátu představí společnosti 20th Century Fox a Lucasfilm, dohlížet na ni bude Industrial Light & Magic (ILM). Nové uvedení Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba se plánuje na rok 2012, ačkoliv konečné datum ještě nebylo stanoveno.

„Abychom mohli snímek úspěšně převést, je třeba dát si na čas a udělat to správně,“ prohlásil John Knoll, vedoucí oddělení vizuálních efektů ILM. „Zároveň s určitým kritickým a uměleckým pohledem je pro úspěch filmu nutná zvýšená pozornost k detailům. Nelze to uspěchat, a očekávat přitom dobrý výsledek. Se Star Wars si dáme na čas a uplatníme veškeré estetické a technické znalosti, abychom publiku zprostředkovali úžasný nový zážitek.“

Za předpokladu, že bude i nadále růst divácký zájem o 3D filmy, bude se jednat také o finančně výnosnou záležitost. Technologie trojrozměrných filmů existuje již od padesátých let, ale její obliba prošla několika fázemi. V novém tisíciletí se opět dostala do středu zájmu filmařů i návštěvníků kin.

Nejdražším a zároveň komerčně nejúspěšnějším filmem se stal v letošním roce kompletně trojrozměrně natočený Avatar režiséra Jamese Camerona. Cameron se přitom sám vyslovil proti záměrům některých hollywoodských studií převádět již existující 2D filmy do 3D formátu. Umělecky přínosné zážitky mohou jednoduše sklouznout k laciným napodobeninám a pouhému přiživování se na současném trendu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sága Star Wars přichází ve 3D!