Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sade příchází s kompilací The Ultimate Collection. Na remixech spolupracoval i Jay-Z

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

15. 7. 2011

FOTO: Sade!Recenze!Dvaapadesátiletá britská zpěvačka s nigerijskými kořeny, Sade, vydala The Ultimate Collection, jež obsahuje necelou třicítku skladeb, které vynikají úžasnou atmosférou s exotickým nádechem. Vstupte společně se Sade do klidného světa nepoznaných možností a nechte se omámit jeho kouzlem.

FOTO: Sade

Sade, Zdroj: youtube.com

Sade, celým jménem Helen Folasade Adu, se narodila v Nigérii. Brzy se ale přestěhovala do Británie, a spojily se tak v ní dvě rozdílné kultury. Díky tomu Sade začala dělat jedinečnou hudbu, ve které jako by spojovala soul s jemnou exotikou své rodné země. Zvuk, který se z alba line, je nezaměnitelný – úžasná aranž a Sadeina barva hlasu uklidňují a přenášejí od starostí ke klidnému snění.

The Ultimate Collection je jedinečnou kompilací, díky které se objevují ty nejstarší hity pohromadě s těmi novými. Ze všech je ale cítit elegance a sofistikovanost velké dámy a její kapely.

Album obsahuje dvacet devět dechberoucích skladeb

Kompilaci otevírá jedna z nejstarších skladeb Your Love Is King. Ačkoli vznikla již v roce 1984, kdy vyhrávala britské hitparády, má co říct i dnešním posluchačům. Její aranž určuje poklidné tempo i charakter celého alba. Velmi osobitý nádech písni dodávají saxofonová sóla, jež má na svědomí Stuart Matthewman. Když si tenhle muž dá do svých úst saxofonovou hubičku a pustí do nástroje trochu vzduchu, vznikají překrásné, procítěné a smyslné tóny, které skvěle harmonují se Sadeiným hlasem.

Z trochu jiného soudku je skladba následující – Smooth Operator. Prýští z ní větší energie a především neskonalý temperament. Sade se tak v rytmu cha-chy vydává na cestu plnou lásky za doprovodu rytmu, který znamená život. Naproti tomu smyslnost a tajemno zahalují píseň s názvem Never as Good as the First Time. Tahle skladba se od ostatních maličko odlišuje. Je to způsobeno především zvukem – saxofon byl potlačen a do popředí se dostaly ostatní nástroje. Prostor dostaly také vokály, jež jsou zpívané v tónině, ze které běhá mráz po zádech.

The Sweetest Taboo, Jezebel, No Ordinary Love, Feel No Pain a další skladby jsou nádhernými emotivními kusy. Nejprocítěnější ze všech jmenovaných je patrně Jezebel. V této skladbě vyniká Sadein zastřený hlas. Zpěvačka se válí v každém tónu, prožívá ho, užívá si ho. Na nic si nehraje, do skladby dává celou svou osobnost, kterou tak odhaluje a naprosto nevinnou ji servíruje svým posluchačům. Saxofon je jako pláč trpící ženy, která se vyrovnává se svou bolestí. Jezebel dýchá jemnost a úzkost zároveň.

Kompilace zkrátka představuje jeden nádherný počin vedle druhého. Cherish the Day, Pearls nebo King of Sorrow jsou všechny téměř stejné a přesto naprosto jiné. Poněkud odlišný rytmus lze najít v The Moon and the Sky. Jsou v ní beaty, sice jen lehké, ale patrné. Je z ní zkrátka cítit vliv hip-hopu. Celkovou atmosféru navíc podtrhuje příčná flétna.

Sade přizvala k práci Jay-Zho a zaútočila i na hip-hopové pecky

Za zmínku stojí také úžasná kytara ve skladbě Still in Love with You, famózní klavír v I Would Never Guessed nebo smyčcový začátek Love Is Found, ze kterého mrazí a znenadání se proměňuje v super pecku plnou moderních zvuků a drsnějšího rytmu. To, že Sade stále drží tempo s vývojem současné hudby, dokazují i další skladby – udělala totiž také dva remixy.

Na remixu skladby The Moon and the Sky s Sade spolupracoval Jay-Z. Píseň tak dostala naprosto nový rozměr a nebojím se říci, že může směle konkurovat současným mainstreamovým hitům. Také remix By Your Side není vůbec špatný. Jako by Sade omládla o třicet let a bojovala po boku interpretů jako jsou Ciara nebo Rihanna.

Sade dělá se svou kapelou neuvěřitelnou muziku – čiší z ní něha, láska, ale i životní zkušenosti. Kompilace The Ultimate Collection však není hudbou, kterou by si člověk pustil k zábavě. Jakmile se rozezní první tóny, svět kolem mizí, posluchač se uzavírá do sebe a prožívá intimitu, kterou Sade do svých skladeb vložila.

Sade – The Ultimate Collection

Vydáno: 2011

Skladby: Your Love Is King, Smooth Operator, Hang on to Your Love, The Sweetest Taboo, Is It a Crime, Never as Good as the First Time, Jezebel, Love Is Stronger Than Pride, Paradise, Nothing Can Come Between Us, No Ordinary Love, Kiss of Life, Feel No Pain, Bullet Proof Soul + Cherish the Day, Pearls, By Your Side, Immigrant, Flow, King of Sorrow, The Sweetest Gift, Soldier of Love, The Moon and the Sky, Babyfather, Still in Love with You, Love Is Found, I Would Never Have Guessed, The Moon and the Sky (remix feat. Jay-Z), By Your Side (Neptunes remix)

Celkový čas: 66:48 + 66:15

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 4 ****

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sade příchází s kompilací The Ultimate Collection. Na remixech spolupracoval i Jay-Z