Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

S.W.A.T. – Pod palbou na DVD: Nízkorozpočtová jednohubka s otylým terminátorem

Jiří Hannich

Jiří Hannich

18. 5. 2011

Začalo to populárním televizním seriálem ze 70. let. Na něj volně navazoval celovečerní snímek S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení, jenž se sice setkal s rozporuplnými reakcemi diváků, ovšem z ekonomického hlediska splnil očekávání. Proto se v Hollywoodu rozhodli natočit ještě jeden díl, S.W.A.T. – Pod palbou.

Terminátorská dvojka, Zdroj: distributor filmu

Film

V centru pozornosti této akční podívané je důstojník losangeleské policie Paul Cutler. Svého času voják, jenž se účastnil operace v Iráku, nyní expert na boj proti teroristům a záchranu rukojmích, jehož nekonvenční myšlení a aplikace moderních metod z něj činí špičku ve svém oboru. Dokonce je znám tím, že při akci dosud nepřišel o žádného z rukojmích.

Když Cutlera povolají, aby své znalosti a zkušenosti předal členům detroitského týmu S.W.A.T., dvákrát z toho nejásá. Město Detroit, jinak centrum automobilového průmyslu a hokejových Red Wings, se u americké veřejnosti netěší příliš dobré pověsti. V žebříčcích počtu vražd a míry kriminality v rámci USA dlouhodobě zaujímá přední pozice a prázdnými továrními komplexy tak trochu připomíná město duchů.

Přesto Cutler novou výzvu přijímá a svým novým svěřencům dává pořádně do těla. Všechno se zkomplikuje, když během ostré akce zemře přítelkyně tajného vládního zabijáka s psychopatickými sklony, Waltera Hatche. Hatch začne být Cutlerem posedlý, obviní jej ze smrti své dívky, a rozhodne se pomstít. V tu chvíli se příběh posouvá do osobní roviny, kdy proti sobě stojí dva muži se špičkovým výcvikem a žádný z nich nehodlá ustoupit. Práce jednotky S.W.A.T. je narušována Hatchovými kumpány z tajných operací, Cutlerova trpělivost pak dosáhne vrcholu, když se mu Hatch nabourá do osobního života. Konvence jdou stranou, nastupuje zákon silnějšího.

Režisér Benny Boom se nechal slyšet, že snímek má být poctou všemu, co týmy S.W.A.T. představují, že je chtěl vykreslit v příznivém světle, snažil se autenticky popsat jejich činnost. Nicméně pokud by se jednotky S.W.A.T. jen přiblížily tomu, jak byly Boomem a scenáristou Reedem Stainerem vyobrazeny, asi bychom se po jejich akcích nedopočítali obětí.

Hlavní postava (neomylný a dokonalý seržant Cutler) má být prvotřídní vyjednavač, jenž v rámci tréninku nikdy neopomene zdůraznit, jak je důležité nepodlehnout emocím a brát ohledy na rukojmí. Následné vyjednávání s gangstery se ale pokaždé smrskne na pár bezobsažných replik, stává se pouhou předehrou pro drsňácký exhibicionismus a použití hrubé síly. Uvěřitelnosti snímku rovněž nepomáhá, když se dozvíme, že ve vybydleném a polorozpadlém činžáku bez elektřiny, který tvoří hlavní kulisu rozhodující scény, jsou nainstalovány kamery, navíc s bezdrátovým přenosem obrazu. Škoda, že se v tomto ohledu tvůrci nedrželi více při zemi.

Sexy sniperka nesmí chybět

Na druhé straně lze Boomovi přičíst k dobru, že jím ztvárněný děj – jakkoli se vyznačuje přílišnou jednoduchostí a předvídatelností – nepostrádá potřebnou dynamiku. Zásluhou rychlého střihu a zkrácením stopáže na samou hranici celovečerního filmu si S.W.A.T. – Pod palbou udržuje vcelku slušné tempo, což je alespoň částečná záruka toho, že se publikum neunudí k smrti. Hojné akční scény jsou navíc ozvláštněny zajímavým obrazovým ztvárněním: kromě mírně roztřesených záběrů ručních kamer byly rovněž použity kamery připnuté na zbraních a jednou také na nástroji k vyrážení dveří.

Jednotlivé postavy jsou bohužel příliš ploché a nezajímavé na to, aby se s nimi divák dokázal ztotožnit. Členové jednotky si s chutí zastřílejí, občas prohodí nějaký ten vtípek (tu s větším, tu s menším úspěchem), ovšem to je tak všechno. A když už se mezi nimi začne rýsovat nějaký ten zajímavý charakter, je to jen z toho důvodu, aby byl jako problémový z vyprávění odstraněn a na obrazovce se objevil zadek odhodlané a nebojácné ženštiny se zkušenostmi z válečné zóny v Bagdádu.

Herecký výkon představitele hlavní role Gabriela Machta je k uzoufání, ve většině scén působí nepřesvědčivě, strnule a pozérsky. Terminátorka Kristanna Loken se ve filmu jen mihne, takže hereckou čest nakonec zachraňuje jiný terminátor, Robert Patrick. Po dvaceti letech od své nejslavnější role sice přibral na váze a lehce otekl v obličeji, nicméně maniakální výraz jej nijak neopouští a s rolí záporáka se opět popasoval skvěle.

S.W.A.T. – Pod palbou je prostě průměrná béčková akce, občas vylepšená netradičním vizuálním pojetím, ale jinak plná levných triků, žánrových klišé (kolikrát už jsme viděli zpomalený záběr na skupinu pochodujících hrdinů s bouchačkami v ruce a cool výrazem ve tváři?), otravné prvoplánovosti a primitivních dialogů. Příběh sice pokulhává v logice, mnohé scény jsou mimo realitu, ovšem to hlavní, co se od tohoto snímku očekává, v něm také najdeme: souboje na život a na smrt, strhující přestřelky, efektní výbuchy, jasně oddělené dobro od zla. V kinech by to byl propadák, jako videofilm neurazí.

DVD

V menu, které je kompletně v češtině, si můžete nastavit jazykovou verzi snímku: k dispozici je pochopitelně originální znění, ale i český dabing a mnohé další (vždy ve formátu Dolby Digital 5.1). Titulky jsou na disku hned v sedmnácti variantách, ty české mezi nimi samozřejmě nechybí.

Bonusový materiál pak tvoří dokument Záběry ze zákulisí – Ostrá střelba na scéně, v němž se režisér Benny Boom rozpovídal o svém vztahu k jednotkám S.W.A.T., lokacích, kde se natáčelo, a hercích, které si vybral. Dokument rovněž ukazuje, jak se představitelé jednotlivých rolí připravovali na své úlohy, jakým způsobem probíhala instruktáž od bývalých členů S.W.A.T. a jak se jejich poznatky odrazily ve scénáři. Jen škoda, že bonus nelze spustit s českými titulky.

S.W.A.T. – Pod palbou

Akční
USA, 2011, 85 minut

Režie: Benny Boom
Hrají:
Gabriel Macht, Robert Patrick, Carly Pope, Kristanna Loken, Giancarlo Esposito aj.

Zvuk: český, anglický, maďarský, ruský, polský (Dolby Digital 5.1)
Titulky:
české, anglické, slovenské, arabské, bulharské, řecké aj.
Bonusy:
Záběry ze zákulisí – Ostrá střelba na scéně

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S.W.A.T. – Pod palbou na DVD: Nízkorozpočtová jednohubka s otylým terminátorem